Chwalcie łąki umajone

Z tą pieśnią weszliśmy w miesiąc maj w 2008 roku z ŻRFF.
Już po raz siódmy zaczynamy wspólne majówki.
Bóg przemawia do nas na różne sposoby. Jednym ze świadectw jego mocy i miłości do nas jest piękno przyrody, która w maju budzi się do życia. Ten, zdaniem wielu, najpiękniejszy miesiąc w roku, jest poświęcony Maryi.
Jesteśmy szczęśliwym narodem.
Maj, miesiąc Maryi, zaczął się właśnie dziś, a z nim Nabożeństwa majowe.
Jak twierdzą nasi rodacy przebywający za granicą Ojczyzny, jedną ze spraw najbardziej dotkliwych na wygnaniu jest brak nabożeństw majowych. I październikowych też.
“Nie pamiętam, kto podjął decyzję, aby odbywały się one w Polsce, ale był to bardzo mądry człowiek. Czasem we wspomnieniach lecę z kościoła przez łąki do domu, jest już ciemno, a uszach brzmią jeszcze słowa “Niech będzie Bóg uwielbiony… Niech będzie uwielbione Święte Imię Jego…”
To cytat z wypowiedzi emigranta.
Jadąc samochodem przez Polskę, zwracacie na pewno uwagę na przydrożne kapliczki. Ozdabiane wstążeczkami i kwiatami świadczą o tym, że nadal ktoś o nich pamięta i dba, tak jak potrafi, o ład i porządek wokół nich.
Właśnie w maju, zbierają się przy niektórych z nich okoliczni mieszkańcy i śpiewają przynajmniej Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny, a najczęściej także i pieśni maryjne.
Nabożeństwa majowe odprawiane są w kościołach przed Najświętszym Sakramentem.
Przy przydrożnych kapliczkach nie ma Najświętszego Sakramentu.
Ludziom musi wystarczyć świadomość łączności duchowej z wiernymi w kościołach. Pomaga na pewno w tym wiara, że Bóg jest wszędzie z nimi.
Wszak powiedział:
“Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.”
Mt 18,20
Szkoda że jest tak wiele kapliczek już zapomnianych przez wszystkich…
Jaki będzie ten maj 2014 r.?
W tym miesiącu oprócz maryjnych uroczystości, świąt i wspomnień obchodzimy wyjątkowe rocznice, między innymi rocznicę śmierci Damy ŻRFF, Barby.
Naszą szczególną uwagę przyciąga 13 maja, dzień wspomnienia Matki Bożej z Fatimy, a jednocześnie rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II w 1981 roku.
Nie sposób także zapomnieć o rocznicy śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Tych dwóch wielkich pasterzy Kościoła złączyła głęboka miłość i zaufanie do Maryi.

*
"Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia
«1

Komentarz

• *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
  • edytowano May 2016
    Nabożeństwo majowe:
    Część I

Część II

• +++

*
  • https://youtu.be/jPlqMHp0Deg

*
  • +

Boże, użycz mi pogody ducha abym godził się z tym czego nie mogę zmienić, odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości aby odróżniał jedno od drugiego.
  • +

Boże, użycz mi pogody ducha abym godził się z tym czego nie mogę zmienić, odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości aby odróżniał jedno od drugiego.
  • +

• łukasz, syn marnioka
    +

• edytowano May 2016
    W 2016 r. też mamy maj :)

No to chwalmy...
    +++

• edytowano May 2016
    +++

• Witam.

W maju śpiewamy:
    Ona, dzieł boskich korona, nad anioły wywyższona...
    A modlimy się:
    Niepokalana, czystsza niźli aniołowie, po prawej ręce Króla stoisz w złotogłowie.

Lecz jak to jest możliwe, że człowiek został wywyższony ponad wyższą od siebie naturę? Maryja jest nazwana Niepokalaną, bo uniknęła najmniejszego nawet grzechu. Ale czy z aniołami było inaczej? Pismo mówi tak:
    Czy człowiek, Bogu przyrównany, będzie usprawiedliwiony, albo mąż będzie czystszy niż Stworzyciel jego? Oto ci, którzy mu służą, nie są stali, i w aniołach swoich znalazł nieprawość.

Aniołowie, zanim ujrzeli Boga twarzą w twarz, zostali poddani próbie. Lucyfer zbuntował się i pociągnął za sobą część aniołów. A pozostali? Ich obowiązkiem było wybrać Boga. I tak się stało, bo inaczej nie byli by zbawieni. Ale zarazem Bóg znalazł w nich nieprawość.

Ten wybór Boga dokonał się w ten sposób, że archanioł Michał stanął na czele aniołów i z wołaniem "Którz jak Bóg!" przegnał buntowników. Ale dlaczego uczynił to archanioł, ten z przedostatniego chóru? Dziwne to i podejrzane.

Na ile można się domyślać, gdy zabrzmiało wezwanie Lucyfera do buntu, wszyscy aniołowie zawahali się. Ci z niższych chórów patrzyli na wyższych, na serafinów, cherubinów. A oni nic. Dopiero Michał opamiętał się pierwszy i wezwał do walki w imię Boga.

Dlatego godne jest i sprawiedliwe, że żaden z aniołów, ale Niepokalana, która nie skalała się żadnym nawet wahaniem, została Królową Nieba.
  • Pan posiadł mnie od początku dróg swoich, zanim cokolwiek od początku uczynił. Od wieków zrządzona jestem i od starodawna, zanim ziemia powstała. Nie było jeszcze przepaści, a jam poczęta była. Jeszcze nie wytrysnęły źródła wód, jeszcze ciężarem swym nie stanęły góry: przed pagórkami jam była zrodzona. Jeszcze nie uczynił był ziemi ni rzek, ni zawias okręgu ziemi. Gdy niebiosa urządzał, byłam przy tym: gdy nad przepaścią krąg ziemski utwierdzał, gdy w górze umacniał niebiosa i w karby ujmował źródła wód, gdy morzu zakreślał granice jego i wodom nadawał prawo, by nie przekraczały swych granic, gdy ziemię ustalał w posadach. Z Nim byłam wszystko wespół urządzając i radowałam się na każdy dzień, igrając ciągle przed Jego obliczem, igrając na ziemskim okręgu - a rozkosz moja przebywać wśród synów ludzkich.
  • To o Mądrości Bożej.
    :)
    +
  • edytowano May 2017
    +++

c.d.

• 2018 r.
    +++
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.