Ministerstwo Kultury i DN wspiera dziwne towarzystwo Orderu św, Stanisława

organizatorami konferencji są: Królewski Order Św. Stanisława, EMC Global Foundation oraz Fundacja Królewskiego Orderu Świętego Stanisława pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

jednym z referentów jest kawaler Zbyszek Nowak "ręce, które leczą"

„O Ład Moralny Rzeczypospolitej” - tak brzmi tytuł Światowej Konferencji Naukowej,
http://radio.opole.pl/113,2&idpi=130&idxi=212979&si=1

a tu o orderze
https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Świętego_Stanisława

Pierwszą próbą stworzenia nowego orderu św. Stanisława, stał się utworzony około 1950 we Włoszech Ordine di St.Stanislao, na którego czele miał stać książę Golicyn. Miał pięć klas, wygląd orderu stanisławowskiego (lecz na wstędze typu rosyjskiego z dwoma białymi paskami. Działał prawie do 1970. Kawalerem zostawało się po uiszczeniu sowitych opłat.

W 1979 nieuznawany przez większość emigracji polskiej za Prezydenta Polski na wychodźstwie, Juliusz Nowina-Sokolnicki (nie potwierdzony także za prawowitego Prezydenta przez polski rząd po odzyskaniu suwerenności w 1989), wydał "dekret" 9 czerwca 1979, przywracający Order św. Stanisława. Sam obwołał się jego VIII wielkim mistrzem, przedstawicielem w kraju miał być kanclerz kapituły. Sokolnicki używał tytułu VIII wielkiego mistrza orderu, bezpośrednio po carze Mikołaju II, jakkolwiek jeśli ktokolwiek był legalnym następcą ostatniego cara, to jako wielki mistrz rosyjskiego Królewsko-Carskiego św. Stanisława byliby nimi legalni pretendenci do tronu Rosji. W zależności od klasy orderu wymagał od odznaczonego osoby uiszczenia opłaty w wysokości od 150 do 1000 dolarów[10]. Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności, Juliusz Nowina-Sokolnicki swoim dekretem z 15 września 1990 "wyłączył" order z listy polskich odznaczeń państwowych i przekształcił go w Niezależny Order Św. Stanisława (na wzór Zakonu Kawalerów Maltańskich), zachowując stanowisko samozwańczego dziedzicznego Księcia Wielkiego Mistrza Orderu. Dawny Order stał się prywatnym odznaczeniem międzynarodowym. Nastąpiły następnie rozłamy wśród organizacji przyznających odznaczenie. W 2002 roku część działaczy wybrała na urząd Wielkiego Mistrza Marka Kwiatkowskiego dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie. Część hierarchii katolickiej zaangażowała się w promocję odnowionego orderu pod zwierzchnictwem Marka Kwiatkowskiego, ale jako odznaczenia Stowarzyszenia Kawalerów Św. Stanisława.

We wrześniu 2006 Leszek Wierzchowski dokonał w imieniu Polskiego Ruchu Monarchistycznego prawnego wskrzeszenia Orderu Św. Stanisława , powołując się na statutowe i programowe dziedzictwo swej partii - Polskiego Ruchu Monarchistycznego z ideami króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Rozpoczęto nadawanie orderu z ramienia Rady Regencyjnej PRM.

Komentarz

  • Proste. Gdy PPG widzi słowo "fundacja", serce mięknie mu jak masełko.
  • będzie uroczysta inwestytura, ciekawe kto będzie następnym kawalerem za drobną opłatą?
    i kto im relikwie wypożyczył?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.