Kalendarium

"1 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, zginął z rąk żołnierzy Batalionu Parasol, dowódca SS i policji dystryktu warszawskiego, Franz Kutschera."

Komentarz

 • Bardzo potrzebny wątek.
  Zwłaszcza obecnie.
 • 2 lutego 1944 przyjaciele niemieccy i przyjaciele ukraińscy wymordowali mieszkańców Lasów Janowskich - męźczyzn, kobiety i dzieci.

  http://niezalezna.pl/216007-2-lutego-1944-r-niemcy-dokonali-pacyfikacji-szesciu-wsi-w-lasach-janowskich

 • 3 luty 1940 Niemcy rozpoczęli likwidację pacjentów szpitala psychiatrycznego w Gostynine. Był to jeden z etapów akcji T4.

  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1350752,Akcja-T4-likwidacja-zycia-niewartego-zycia

  W ogóle eugenika znakomicie przyjęła się w III Rzeszy, trafiła na podatny grunt w nazistowskich Niemczech. Ale jak wiemy przywedrowala tam zza oceanu. Warto by uświadomić naszego sojusznika zza Wielkiej Wody o paru kwestiach....prawda?
 • Hajlowanie również przywędrowało zza wody.
 • A co przywędruje do nas?
  Przy Patriotach offset materialny na razie null, to moze jakiś mentalny sie trafi
 • edytowano February 3
  Brałn, co jak co ale w warstwie dokumentalne zrobił kawał dobrej roboty.

  http://m.cda.pl/video/17184169b
 • 8 lutego 1932 opatentowany został VIS.
 • 9 luty 1943 oddział UPA dokonał masakry 149-173 Polaków we wsi Parośla Pierwsza. Zbrodnia ta jest uznawana za początek rzezi wołyńskiej.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Parośli_I
 • loslos
  edytowano February 9
  Przemko napisal(a):
  Hajlowanie również przywędrowało zza wody.
  Więcej detali? Zawsze mnie interesowało.

  Edit. W zasadzie w Łajce dużo jest ale może jeszcze coś się da dodać.
 • edytowano February 9
  Przemko napisal(a):
  Hajlowanie również przywędrowało zza wody.
  Nie z Rzymu?
  Aaa, niby Salut Bellamy'ego?
 • los napisal(a):
  Przemko napisal(a):
  Hajlowanie również przywędrowało zza wody.
  Więcej detali? Zawsze mnie interesowało.

  Edit. W zasadzie w Łajce dużo jest ale może jeszcze coś się da dodać.
  Podpieram się informacjami z 7:53
  Źródeł nie podają ale nie przyłapano ich jeszcze na jakiejś kaszanie więc coś na rzeczy jest.
 • christoph napisal(a):
  A co przywędruje do nas?
  Przy Patriotach offset materialny na razie null, to moze jakiś mentalny sie trafi
  Czyli to jest nieaktualne? proszę o poważną odpowiedź, bo sama jej nie znam.
  Jest już oferta offsetu na Patrioty
  Raytheon - firma produkująca zestawy obrony powietrznej Patriot - poinformowała w piątek o złożeniu polskiemu rządowi oferty offsetowej związanej z planowanym przez Polskę zakupem baterii tego systemu

  „13 października firma Raytheon złożyła ofertę offsetową rządowi RP. Nasza propozycja zawiera szczegółowe opisy projektu oraz poszczególne listy intencyjne podpisane z odbiorcami transferu technologii (głównie z PGZ i spółkami zależnymi), które pozwolą stworzyć w Polsce znaczącą liczbę miejsc pracy, a jednocześnie zagwarantują maksymalny poziom transferu technologii zgodny z prawem i przepisami Stanów Zjednoczonych” - napisała korporacja komunikacie.
  - Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja spełnia wymagania rządu RP i zamierzamy ściśle współpracować z polskim rządem i przemysłem w celu sfinalizowania szczegółów umowy offsetowej - dodano.
  Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Zestawy Patriot były jedną z trzech ofert złożonych Polsce w postępowaniu na system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej średniego zasięgu w programie Wisła. Od wiosny 2015 r. rozmowy o dostawie tych zestawów toczą się w formule międzyrządowej.

  Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca br. rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych. Dostawy miałyby się zacząć w roku 2022, w pierwszej fazie obejmując cztery jednostki ogniowe (tj. dwie baterie z 12 wyrzutniami) uzbrojone w pociski Lockheed Martin PAC-3 MSE i wyposażone w radar o ograniczonym polu widzenia; w późniejszej fazie Polska ma otrzymać baterie uzbrojone także w tańsze pociski SkyCeptor, opracowywane w kooperacji Izraela i USA, oraz radar o polu obserwacji 360 stopni. System wprowadzony w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła ma kosztować MON nie więcej niż 30 mld zł.
  http://wgospodarce.pl/informacje/41742-jest-juz-oferta-offsetu-na-patrioty
  artykuł jest z 17 października 2017

 • Pozdrawiam z okazji rocznicy zaślubin Polski z muerzem!

  image
 • edytowano February 10
  Dziś mija 90 lat od śmierci Jose Sancheza del Rio. Dał się zabić dla Chrystusa.
  https://pbs.twimg.com/card_img/962287561778622466/hO0MTlWU?format=jpg&name=144x144_2
 • 13 lutego - rocznica niemieckich nalotów dywanowych na Drezno.
 • Chyba amerykansko-brytyjskich? ;)
 • Były w Niemczech znaczy niemieckie.
 • Trzeba być konsekwentnym, nie?
 • Cytując "użyłem określenia geograficznego".
 • 29 stycznia 1944 - rzeź wsi Koniuchy dokonana przez radziecko - żydowskich partyzantów.
  Rzeź miasteczka Naliboki dokonana przez "bohaterów" Izraela braci Bielskich.
 • Przemko napisal(a):
  Były w Niemczech znaczy niemieckie.
  Paczpan, dwa miesiące temu umkła nam rocznica amerykańskiego zniszczenia Pearl Harbor.
 • Hawajskiego! :D
 • 13 lutego 1985 – Czo Oju, zimowe wejście wraz z Zygmuntem Andrzejem Heinrichem, południową ścianą, bez wspomagania tlenem

  image
 • 14 lutego 1942 roku powstała AK, największa podziemna armia w okupowanej Europie.
 • Chwała żołnierzom Armii Krajowej!
  image
 • Dziś świętowałby 79 urodziny

 • "77 lat temu w Niepokalanowie Gestapo aresztowało o. Maksymiliana Kolbego i czterech franciszkanów: Piusa Bartosika, Antonina Bajewskiego, Justyna Nazima i Urbana Cieślika. Wszystkich przewieziono do więzienia na Pawiaku, a po śledztwie - do KL Auschwitz. Ojciec Kolbe trafił do niemieckiego obozu 28 maja 1941 roku; otrzymał numer 16 670. Dwa miesiące później, po ucieczce jednego z więźniów, franciszkanin ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r. w celi w podziemiach bloku 11, dobity zastrzykiem fenolu."
 • 17 II 1944 w Warszawie przy ul. Poznańskiej 37 komuniści z Armii Ludowej dowodzeni przez Bogusława Hrynkiewicza - współdziałając z Gestapo na polecenie szefa oddziału SG AL ppłk. Spychalskiego - rozbili archiwum Delegatury Rządu na Kraj, członków Delegatury i AK wydając Niemcom.
 • 15 lat temu, w nocy z 5 na 6 marca 2003 roku w miejscowości Magdalenka w trakcie akcji ujęcia niebezpiecznych przestępców podkom. Dariusz Marciniak i nadkom. Marian Szczucki oddali swe życie do końca wypełniając słowa roty ślubowania.
  Cześć Ich Pamięci!!!
  /Ekipa PMF

 • 4 marca 1925 - samospalenie księdza Andrzeja Fedukowicza z Żytomierza.

  5 marca 1684 - powołanie Świętej Ligi - przymierza wojskowego Rzeczypospolitej, Państwa Kościelnego, imperium Habsburgów i Wenecji przeciw islamskiemu zagrożeniu.

  6 marca 1836 - wojska meksykańskie jenerała Santa Anny biorą szturmem klasztor Alamo i wycinają w pień broniących go teksaskich separatystów oraz północnoamerykańskich zielonych ludzików.

  7 marca 1866 - kaźń Męczenników Koreańskich w Saenamteo. Wśród nich m.in. Bernard Louis Beaulieu, kanonizowany w 1984 przez Jana Pawła II.

  7 marca 1941 - w Warszawie, na Mazowieckiej 10, Igo Sym kieruje się w stronę drzwi wejściowych swego mieszkania, słysząc głos służącej witajacej niespodziewanych gości.

 • 8 marca 1769 – konfederaci barscy pod Kazimierzem Pułaskim (320 ludzi, 6 dział) rozgromieni w Okopach Świętej Trójcy po trzygodzinnym szturmie wojsk rosyjskich. Pułaski salwuje się ucieczką z kilkudziesięcioma żołnierzami, by kontynuować walkę.

  Jako drzewiey pisano:
  „Zaczął się atak Okopów Ś. Tróycy, który krótko trwał, bo szturmem Moskwa tey fortecy dobyła, gdzie ludzi 190 zabrała, kilkadziesiąt trupem położyła, armatki żelazne tam znalezione w Dniestrzę potopiła. W tym attaku Moskwa chorążego i kilku grenadierów utraciła.”

 • 74 lata temu w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali Emanuela Ringelbluma - historyka, działacza społecznego, organizatora Podziemnego Archiwum Getta. Przed śmiercią ukrywał się u rodziny Wolskich, których także Niemcy zamordowali.

  image
 • Serio Przemko dostał bana? Nie moja bajka, ale w moim wyobrażeniu on był niejako Exkatedrzaninem par excellence. Czy naprawdę wystarczy mieć odmienne od Szanownej Adminisztrancyi zdanie czy poszło o coinsze?
 • trep napisal(a):
  Serio Przemko dostał bana? Nie moja bajka, ale w moim wyobrażeniu on był niejako Exkatedrzaninem par excellence. Czy naprawdę wystarczy mieć odmienne od Szanownej Adminisztrancyi zdanie czy poszło o coinsze?
  https://www.tapatalk.com/groups/pismejker/a-co-si-sta-o-z-excathedr-t7870.html#p122919
  Dla mnie dziwne. Ale de gustibus...
 • Sam się zabanował. Jak kogo brzydzi nasze towarzystwo, ma wolną wolę.
 • Autobahn donikąd.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.