Zamach stanu we Włoszech

Czyli prezydent nie powierzy misji tworzenia rządu zwycięskim partiom bo nie chce tego Berlin i Bruksela
https://wpolityce.pl/m/swiat/396228-demokracja-po-wlosku-przy-urnach-zwyciezyli-eurosceptycy-rzadzic-bedzie-jednak-technokrata-z-poparciem-brukseli

Włosi zagłosowali w wyborach parlamentarnych 4 marca masowo na prawicowy sojusz z Forza Italia Silvio Berlusconiego i Ligi Północnej Matteo Salviniego oraz na antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd Luigi di Maio. Po ponad dwóch miesiącach negocjacji Liga i Ruch porozumiały się ws. utworzenia rządu, i wyznaczyły wspólnego kandydata na premiera - prawnika Guiseppe Conte, związanego z Watykanem wychowanka św. ojca Pio. Rządzić jednak nie będą. Prezydent Segio Mattarella bowiem – jak twierdzą di Maio i Salvini – pod naciskiem UE i wierzycieli Włoch postanowił w niedzielę odrzucić propozycję obu koalicjantów, by ministrem gospodarki został eurosceptyczny i krytyczny wobec Niemiec ekonomista Paolo Savona. Conte zrezygnował w konsekwencji z zadania uformowania rządu i rodząca się koalicja rozsypała się jak domek z kart.

Prezydent Mattarella tymczasem pracuje już nad utworzeniem technicznego rządu pod wodzą byłego wysokiego urzędnika Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Carlo Cottarelliego, zwanego „panem nożyczki” odkąd doradzał ówczesnemu premierowi Włoch Enricowi Lettcie w 2013 roku jak dokonać bolesnych cięć we włoskim budżecie. Decyzja prezydenta wywołała we Włoszech bezprecedensowy kryzys polityczny. Liga i Ruch mają bowiem większość w parlamencie i musiałyby poprzeć techniczny rząd pod wodzą Cottarelliego. A tego robić nie zamierzają. Salvini zadeklarował, że były urzędnik MFW to „pan nikt”, który reprezentuje instytucje finansowe, a di Maio dodał, że „nie ma on szans na uzyskanie poparcia parlamentarnej większości”. „Zastąpili rząd większościowy rządem, który takiej większości nigdy mieć nie będzie” - zaznaczył lider Ruchu Pięciu Gwiazd.

Powstało wrażenie, że – jak określił to Salvini - „wybory są bezcelowe”, bo i tak ostatecznie rządzić będą ci, którzy mają rządzić. Czyli ci, których u sterów w Rzymie chcą widzieć „UE, Francja i Niemcy”. Według niego gazety i politycy niemieccy obrażają Włochów, nazywając ich żebrakami, leniami i oszustami. „Czy my mamy wybrać ministra finansów, który będzie im odpowiadał? Nie, dziękuje” - dodał. Jego słowa to komentarz do artykułu, który ukazał się w niemieckim tygodniku „Der Spiegel”, gdzie mowa jest o „populistycznych naciągaczach z Rzymu”.

Di Maio zaś oskarżył prezydenta wprost o to, że storpedował tworzący się nad Tybrem rząd, którego „chcą Włosi”, by uspokoić wierzycieli Rzymu, zaniepokojonych zawartymi w umowie koalicyjnej między Ligą a Ruchem propozycjami opracowania mechanizmu opuszczenia przez kraj strefy euro i anulowania 250 mld euro włoskiego długu. Mattarella zresztą otwarcie mówił, że „nigdy nie zaakceptuje ministra gospodarki, który jest zwolennikiem powrotu kraju do narodowej waluty”. Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wyraźnie zaznaczyła, że „szanuję demokratyczny wybór Włochów”, ale ostrzegła, że„odejście Rzymu od polityki oszczędnościowej wpędziłoby strefę euro w poważny kryzys”. Włochy są za duże, aby je ratować. Za duże, aby pozwolić na powstanie tam „rządu populistów”. Takie i podobne wypowiedzi płynące z Brukseli postawiły Mattarellę, lewicowego euroentuzjastę, w trudnej sytuacji. Demokracja demokracją, wybory wyborami, ale iść na otwartą konfrontację z Brukselą i Berlinem? Co to to nie.

Ta decyzja może Mattarellę drogo kosztować. Di Maio domaga się odwołania go na podstawie artykułu 90 konstytucji, który pozwala na zdjęcie prezydenta z urzędu przez parlament zwykłą większością, w przypadku „zdrady państwa”. Jest to pierwszy raz od powstania włoskiej Republiki w 1946 roku, że prezydent musi się zmierzyć z tak poważnymi oskarżeniami. „Włochy to suwerenne państwo” - napisał Di Maio w niedzielę na Facebooku. A Salvini zażądał od prezydenta, by „natychmiast wyznaczył termin przyspieszonych wyborów”, inaczej Liga i jej zwolennicy „będą protestowali w całym kraju”. „Jesteśmy niemiecką albo francuska kolonią. Jesteśmy pod okupacją” - dodał lider Ligi Północnej. A protesty mogą być większe niż się wszyscy spodziewają. Włosi dobrze pamiętają rząd Mario Montiego w 2012 r., który został im narzucony z zewnątrz. Berlusconi zgodził się wtedy ustąpić wraz ze swoim rządem, pomimo że nie utracił większości w parlamencie. Włosi uznali to za dyktando Niemiec, Francji i Unii Europejskiej, i nie poszło to w niepamięć. A teraz będą mieli powtórkę z imprezy.

Nie da się oczywiście ukryć, że koalicja z Ligi i Ruchu dysponuje tylko niewielką większością w drugiej izbie parlamentu, Senacie. Salvini i Di Maio zakładali więc od początku, że uformowany przez nich rząd nie wytrwa do końca kadencji i gdzieś po drodze będą kolejne wybory. Jednak decyzja prezydenta, by nie dać im nawet na to szansy, była dla nich bez wątpienia zaskoczeniem. Obecnie wszystko wskazuje na to, że przyspieszone wybory będą miały miejsce albo jeszcze w tym roku na jesieni albo na wiosnę przyszłego roku. Berlin i Bruksela obawiają się, że poparcie dla Ligi i Ruchu wtedy jeszcze wzrośnie, ale pokładają duże nadzieje we włoskiej ordynacji wyborczej, która faworyzuje tych, którzy idą w blokach wyborczych, a sojusz z Ligi i Forza Italia się właśnie rozpada, po tym jak Berlusconi otwarcie poparł prezydenta i nazwał Salviniego „politykiem nieodpowiedzialnym”. Wspólny blok z Ligi i Ruchu zaś wydaje się dziś zaś mało prawdopodobny, bo Salvini i Di Maio są na to zbyt wyraziści.
«1

Komentarz

 • UE trzeszczy, strefa EURO trzeszczy. Nawet twardego jądra pierwszej prędkości nie da się z niej wykroić. Rzeczywiście to już Polska by lepiej sobie tam radziła niż kraje śródziemnomorskie.Niemiec nie stać na utrzymanie imperium. Nie staż ich też na utrzymanie kolonii bo się rozbroiły i pozwoliły Tuskowi pojechać do Brukseli.
 • Kącik historyczny:
  Porażki wojsk włoskich doprowadziły w ostatnich dniach lipca 1943 roku do odsunięcia od władzy Benita Mussoliniego i zawarcia 3 września 1943 zawieszenia broni z aliantami, ogłoszonego oficjalnie 8 września 1943 roku. Spowodowało to błyskawiczną reakcję niemiecką i okupację kraju przez wojska III Rzeszy.
 • Ale durnie ! Nie potrafią mieć jednocześnie prezydenta i większości ! Amatora !
 • Jak traktować poważnie kraj, którego prezydent nazywa się Mortadela czy Mozzarella?
 • los napisal(a):
  Jak traktować poważnie kraj, którego prezydent nazywa się Mortadela czy Mozzarella?
  Polska:
  image
 • Ano, też się nie da poważnie traktować.
 • Liczba pojedyncza
  Poza tym rymy srymy
  Zawsze mozna dosrać po nazwisku' wyglądzie czy pochodzeniu..

  A gdzie imperium romanum, szacunek dla żródła sztuk i prawa na kontynencie?
  Kazde byłe imperium boli, ze ktos inny im pozycza i chce kase z powrotem.

  Nieoceniony Jerzy Dobrowowlski pisal
  To niesprawiedliwe, pozyczamy cudze, a oddac mamy ze swoich
 • Kpiny z nazwiska to najwyższy poziom argumentacji. Poczytajcie o metodologii nauk jak nie wierzycie!

  Zachowanie ich prezydenta to desperacja, teraz Salvini i di Maio dostaną jeszcze więcej głosów. A że bloki? Co przepraszam Berlusconi zrobi blok z lewicą i dostanie 20%?
 • edytowano May 2018
  Ale Kapusta już może być.
 • W takiej atmosferze rozpierduchy UE potrzebuje tylko awantury z Polską ;)
 • Dyzio_znowu napisal(a):
  W takiej atmosferze rozpierduchy UE potrzebuje tylko awantury z Polską ;)
  Awantura z Polską to constans, niezależnie od innych spraw. Najwyraźniej jesteśmy najważniejsi.
 • Dyzio_znowu napisal(a):
  W takiej atmosferze rozpierduchy UE potrzebuje tylko awantury z Polską ;)
  Zakładanie racjonalności zamierzeń tych degeneratów i czcicieli Marksa jest dużym błędem.

 • peterman napisal(a):
  Dyzio_znowu napisal(a):
  W takiej atmosferze rozpierduchy UE potrzebuje tylko awantury z Polską ;)
  Awantura z Polską to constans, niezależnie od innych spraw. Najwyraźniej jesteśmy najważniejsi.
  +1

 • Samo zdarzenie jest jednak zabawne i ma urok commedii dell'arte.
 • No ale to tradycja, już tak parę lat temu było i równie na chama.
  U nas zrobili to trochę dyskretniej.
 • Il cavaliere bunga bunga się odsłonił i stanął po stronie establiszmentu. Co zresztą zaskakujące nie jest, przecież dile robił już z Craxim. Pamięta kto Craxiego?
 • A maxiproces to taka gra komputerowa? ;)
 • los napisal(a):
  Il cavaliere bunga bunga się odsłonił i stanął po stronie establiszmentu. Co zresztą zaskakujące nie jest, przecież dile robił już z Craxim. Pamięta kto Craxiego?
  Бунга бунга.
 • edytowano May 2018
  Włosi, podobnie jak Grecy, powinni wyjść ze strefy EURO. W skrajnym przypadku oporu ze strony strefy ogłosić niewypłacalność i doprowadzić do redukcji zadłużenia w ugodzie z wierzycielami. Na to jednak trzeba mieć jaja, znaczy społeczeństwo odważne, zdolne i chętne do roboty i wyrzeczeń przez 10 lat. Takie Włochy mogłyby być wielkie. To zależy głównie od Włochów.
 • Rafał, zanim coś więcej napiszesz powiedz mi jaki jest stosunek oszczędności Włochów do ich nominalnego długu państwowego, jak taki sam współczynnik wygląda w Japonii.
  Potem wracamy do dyskusji.
 • los napisal(a):
  Il cavaliere bunga bunga się odsłonił i stanął po stronie establiszmentu. Co zresztą zaskakujące nie jest, przecież dile robił już z Craxim. Pamięta kto Craxiego?
  Pamięta się Bettino
 • To są jakieś rzewne jaja.

  Ciekawe jak taysze italscy zniosą drugie w ciągu kilku lat deptanie im po głowiznach.
 • edytowano May 2018
  extraneus napisal(a):
  peterman napisal(a):
  Dyzio_znowu napisal(a):
  W takiej atmosferze rozpierduchy UE potrzebuje tylko awantury z Polską ;)
  Awantura z Polską to constans, niezależnie od innych spraw. Najwyraźniej jesteśmy najważniejsi.
  +1

  No tak Polska jest jednym z kluczy w nowym porządku bo pozwala zblokować wszystkich możnych w Europie... ale z drugiej strony im większa rozpierducha tym i nam będzie łatwiej znieść grillowanie chyba

  W sumie to łamanie Włochów przez Niemców to sypanie soli na ranę
 • Ale jakie oni mają narzędzia do łamania? Niemcy mogą se popykać z sziszy, wsio.
 • Mogą też zrobić bardzo groźną minę.

  Jeżeli taysze italscy mają tzw. jaja, powinni o 12:00 odwołać prezia Mortadelę vel Mozzarellę a o 12:15 wyprowadzić z urzędu z letkim naruszeniem nietykalności cielesnej.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Ale jakie oni mają narzędzia do łamania? Niemcy mogą se popykać z sziszy, wsio.
  no przecież jakieś mają (zapewne finansowo-wierzycielskie) skoro rząd nie powstał
 • - Icek, co ty się tak kręcisz? Śpij!
  - Nie mogę spać, Salcie, bo mam jutro oddać tysiąc złote Cukiermanowi a nie mam.

  Salcie wstaje, odwiera okno i krzyczy przez ulicę: Cukierman!
  - Co?
  - Icek ma ci jutro oddać tysiąc złote?
  - Tak.
  - To ci nie odda.

  - Wracaj do łóżka, Icek i śpij. Teraz niech on się martwi i nie śpi.
 • Napiszę ponownie, tak około 2012 roku przeglądałem poziom zadłużenia Włoch w stosunku do ich prywatnych i firmowych oszczędności i wyszło że gdyby Włosi chcieli, to by se mogli całe zadłużenie wykupić, a następnie powiedzieć Niemcom, o przepraszam Unii: nic wam nie jesteśmy dłużni, więc się od naszych wyborów odczepcie.
  Zdecydowali inaczej i potulnie przyjęli zmianę premiera.
  A szmonces losa przedni.
 • Może im było żal gotowizny. Jakoś tam ich rozumiem.
 • edytowano May 2018
  Natomiast nie za bałdzo rozumiem, po co mieliby oddawać komukolwiek cokolwiek. Niech dadzą ogłoszenie we Frankfurterce: "Küsst den Voigt in den Arsch!" i wsio. Na pewno wyjdzie taniej niż tzw. "alternatywy", a ileż będzie uciechy podczas nieprotokołowanych posiedzeń Ełrozony, podczas których zrobili kocówę Janisowi Fakowisowi!
 • Wyszło na to
  Ze
  Dobry zwyczaj nie pożyczaj
  No Ew. Lizing. Np. Uodzi podwodnych. Z opsugom.
  Szwajcarzy podobnie zarabiajom u Papy papieża
 • edytowano May 2018
  ms.wygnaniec napisal(a):
  Rafał, zanim coś więcej napiszesz powiedz mi jaki jest stosunek oszczędności Włochów do ich nominalnego długu państwowego, jak taki sam współczynnik wygląda w Japonii.
  Potem wracamy do dyskusji.
  Proszę bardzo wg CIA Factbook:
  Włochy: Dług zewnętrzny 2.444 mld$, oszczędności krajowe (broad money) 1.694 mld $, kredyt (długi) krajowe 3.264 mld $, GDP wg parytetu oficjalnego 2.307 mld $ (to dodatkowe dane). Tak więc dług to 144% oszczędności krajowych, ale jest jeszcze wielki dług wewnętrzny 3.264 mld $ - 192 % oszczędności.
  Japonia: Dług zewnętrzny 3.240 mld $, oszczędności krajowe 8.917 mld $, dług krajowy 13.630 mld $, GDP 4.884 mld $. Dług zewnętrzny do oszczędności 36%, a krajowy 152%.

  Tak więc Włosi są bardziej zadłużeni niż Japończycy tak za granicą jak i w kraju.Jednak są znacznie bardziej zadłużeni na zewnątrz więc i bardziej im się opłaci ogłosić bankructwo.
 • ms.wygnaniec napisal(a):
  Napiszę ponownie, tak około 2012 roku przeglądałem poziom zadłużenia Włoch w stosunku do ich prywatnych i firmowych oszczędności i wyszło że gdyby Włosi chcieli, to by se mogli całe zadłużenie wykupić, a następnie powiedzieć Niemcom, o przepraszam Unii: nic wam nie jesteśmy dłużni, więc się od naszych wyborów odczepcie.
  Zdecydowali inaczej i potulnie przyjęli zmianę premiera.
  A szmonces losa przedni.
  Trzeba jeszcze identyfikować się ze swoim państwem.
 • edytowano May 2018
  Oettinger: Rynki nauczą Włochów jak poprawnie głosować.

  (za gryzoniem)
 • extraneus napisal(a):
  Oettinger: Rynki nauczą Włochów jak poprawnie głosować.

  (za gryzoniem)
  Racjonalnie, bez alienacji!
 • Dokładniej:
  Bernd Thomas Riegert‏ @RiegertBernd · 11 min.11 minut temu

  The markets and a "darkened" outlook will teach #Italy's voters not to vote for populist parties in the next elections, told me #EU commissioner #Oettinger in my exclusive interview for @dwnews in Strasbourg. "I can only hope that this will play a role in the election campaign."

 • Rynki nauczyły Angoli jak głosować. Więc tego tam ...

  A tak na marginesie, przyblokowane ugrupowania we Włoszech doprowadzą do nowych wyborów. Uciekają, oddają władzę, fundusz emerytalny ? A ?
 • loslos
  edytowano May 2018
  A ile ten cały Oettinger ma dywizji? Albo chociaż rynków finansowych?
 • los napisal(a):
  A ile ten cały Oettinger ma dywizji? Albo chociaż rynków finansowych?
  Dywizji nie ma ale ma siłę duchową od Marksa.
 • Marks to miał raczej siłę zaduchową
 • ms.wygnaniec napisal(a):
  No ale to tradycja, już tak parę lat temu było i równie na chama.
  U nas zrobili to trochę dyskretniej.
  Nie do końca. Berlusconiego faktycznie wyrzuciły Francja i Niemcy, ale w 2011 r. jego poparcie było względnie niewielkie. Wybory wygrał 3 lata wcześniej i to nieznacznie, w listopadzie 2011 r. by przegrał. Tu mówimy o partiach, które wygrały wybory niecałe 3 miesiące wcześniej.
 • Więc z tymi dywizjami czy rynkami komisara Oettingera też nie jest najlepiej. Chyba gorzej niż z Wołochami

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-29/deutsche-bank-will-have-handed-out-most-cib-pink-slips-by-july

  https://www.bloomberg.com/quote/DBK:GR
 • co to są te różowe slipki?
 • :D

  Wymówienie. To nie slipki tylko pisemko. Pewnie kiedyś gdzieś było różowe na poprawę nastroju.
 • Paolo Savona:
  Cele polityki niemieckiej nie zmieniły się po upadku nazizmu, zmieniły się tylko środki ich realizacji - Niemcy istotnie zrezygnowały z narzucania ich siłą militarną.
  To ten pan tak zdenerwował Ojropę. Lubimy go, nie?
 • los napisal(a):
  Paolo Savona:
  Cele polityki niemieckiej nie zmieniły się po upadku nazizmu, zmieniły się tylko środki ich realizacji - Niemcy istotnie zrezygnowały z narzucania ich siłą militarną.
  To ten pan tak zdenerwował Ojropę. Lubimy go, nie?
  Niby obcy człowiek, a jakoś lubimy.
 • Też jakoś sępatię poczułem.
 • Powiedział oczywistą prawdę.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.