Kara dla Tuska za Smoleńsk?Federacja Rodzin Katyńskich złożyła skargę na Donalda Tuska u szefa Komisji Europejskiej Jean’a Claude’a Junckera. Jak twierdzi, Tusk, będąc premierem Polski, źle przeprowadził śledztwo ws. katastrofy Smoleńskiej, „odbierając rodzinom ofiar możliwość poznania całej prawdy o przyczynach śmierci ich bliskich” – donosi belgijski dziennik „Brussels Times”.

W liście do Junckera Federacja Rodzin Katyńskich domaga się, by Komisja Europejska przeprowadziła śledztwo, w celu wyjaśnienia, czy decyzje podjęte przez Tuska, gdy był premierem Polski, odnoszące się do katastrofy TU-154M w Smoleńsku, „były zgodne ze standardami etycznymi, których przestrzegania można oczekiwać od najwyżej postawionych unijnych oficjeli”.

„Jako premier, Donald Tusk uporczywie bronił śledztwa przeprowadzonego przez komisję Millera i odrzucał żądania bliskich ofiar katastrofy w Smoleńsku, by przeprowadzono poprawne i –przede wszystkim – przejrzyste – śledztwo. Nie zezwolił też (za pośrednictwem Ewy Kopacz, wówczas minister zdrowia) na ekshumację ciał ofiar, czym uniemożliwił przeprowadzenie śledztwa zgodnie z ogólnie przyjętymi, międzynarodowymi standardami. W najbliższym czasie sprawa trafi zresztą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W świetle przeglądu śledztwa Smoleńskiego, dokonanego przez brytyjskiego eksperta Franka Taylora, stało się jasne, że zachowanie Tuska powinno zostać starannie zbadane przez komisję dyscyplinarną Komisji Europejskiej, pod kątem przestrzegania przez niego zasad etycznych, obowiązujących czołowych unijnych oficjeli”- czytamy w liście organizacji do Junckera.

Zdaniem Federacji Rodzin Katyńskich szef KE „natychmiast powinien podjąć działania”, bowiem „Federacja jest w kontakcie z wszystkimi liczącymi się mediami na Zachodzie i zastrzega sobie prawo do publikacji całej komunikacji z KE na ten temat”.**

Według „Brussels Times” presja jest ważna, ale nie gwarantuje, że komisja dyscyplinarna KE rzeczywiście zajmie się sprawą. W przeszłości Parlament Europejski potrafił blokować takie inicjatywy. Tak było w przypadku śledztwa ws. afery „Lux Leaks”, czyli ułatwień podatkowych dla zagranicznych firm w Luksemburgu, gdy Juncker był premierem kraju.

Jedno jest pewne: Federacja Rodzin Katyńskich działa na kilku frontach ws. wznowienia śledztwa Smoleńskiego. Udało jej się już zainteresować tym tematem holenderski rząd, który po zestrzeleniu nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego Boeinga jest „gotowy uwierzyć, że katastrofa Smoleńska także nie była wynikiem wypadku, a Rosjanie skutecznie zablokowali śledztwo”.

Jak dowiedział się portal wPolityce.pl Haga potencjalnie byłaby gotowa pomóc w ustanowieniu międzynarodowej komisji śledczej. **Krytyczne uwagi brytyjskiego eksperta Franka Taylora do raportów Millera i MAK zostały także przekazane rządom Malezji oraz Australii.**

Ryb, Brussels T

Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/kara-dla-tuska-za-smolensk,14485838276#ixzz3hseVlfyf
«1

Komentarz

 • dlatego Ryży panicznie boi się przyjazdu do Polski
 • można by spekulować, czy Tusk też nie ma na koncie występów w studiu nagrań u Sowy - i to w związku ze Smoleńskiem - skoro były takowe w związku z kontraktem na gaz i innymi kryminalnymi sprawami rosyjskimi

  przecież to właśnie zawartość tych tasiemek spowodowała, że Tusk uciekł z Polski (czy raczej został ewakuowany)

  a np. nie zdążył ich wykupić dr Jan...
 • Tuska chyba nie było na taśmach
 • Był Graś. A Tusk nie da rady od niego się odkleić.
 • Tuska chyba nie było na taśmach
  "Chyba" robi wielką różnicę.
  Natomiast co do Tuska. I na tut. Forum pisałem, że ten człowiek może być dużo bardziej zamieszany w Smoleńsk, niż się większości wydaje.

 • Wystarczy zrobić prostą symulację...psychologiczną. Założyć 2 wersje: Winien. Niewinien. I wpisać wszelkie jego zachowania w tej sprawie. To, kiedy, gdzie i na jaki temat mącił, kłamał mówiąc raz tak, raz siak, przeinaczał fakty. Stara metodą dobrych detektywów.
 • JK w wywiadach na takie i podobne pytania odpowiadał że trzeba będzie zreformować wymiar sprawiedliwości (także personalnie) a ewentualne wymierzanie sprawiedliwości pozostajew gestii niezawislych. Palenia na stosach nie będzie
 • No dopsz. Już można.

  Osobiście postuluję, żeby rozplątywanie smoleńskiej sieci rozpocząć od senora Arabskiego. Kolon wygląda mi na słabe ogniwo, więc pierwsze pytania, na przykład o morderstwo Grzegorza Michniewicza, należy zadać jemu. Mam nadzieję, że akumulator już czeka.
 • O Arabski, no właśnie !
 • Odwołać do Kraju i na konwejer! ;-)
 • a propos - Putin ogłosił przetarg na zakup tupolewa 154M, ciekawe po co mu
  może chce "oddać" wrak?

  w sprawie Smoleńska warto rozpocząć i prowadzić śledztwo powolutku... żadnego skracania czasu strachu dla zbrodniarzy
 • ombretta napisal(a):
  Odwołać do Kraju i na konwejer! ;-)
  Dać mu status świadka koronnego i dożywotnie państwowe utrzymanie (ale nie w Rawiczu,Wronkach, Wołowie, itp), byle tylko sypał.

  Abo nie!!!

  Ma być sprawiedliwie, bez faworyzowania jednego gamonia. Trza zorganizowac cichy konkurs na wybór świadka koronnego. Kto w sprawie więcej prawdy powie - ten wygra dożywotnie utrzymanie j.w. a pozostali ... w razchod do guberni mohylewskiej. Guantanamo nie mamy, więc dla dobra przesłuchań konkursowych można by jakie pale powbijac na środku Bałtyku i zrobić dla nich platformę obywatelską z żelazobetonu.
 • O, to jest pomysł. Wsparcie dla rodzimego przemysłu stoczniowego i rozwiązanie problemu murew i złodziei za jednym zamachem.
 • „Ma wiele na sumieniu” – mówi polityk PiS. „To byłaby dobra sprawa” – zaznacza E. Witek.
  PiS zamierza postawić byłego premiera Donalda Tuska (58 l.) przed Trybunałem Stanu! – pisze „Super Express”. „Tusk ma sporo na sumieniu! Wystarczy wspomnieć choćby oddanie śledztwa smoleńskiego Rosji. Należałoby go postawić przed Trybunałem Stanu” - stwierdza w rozmowie z gazetą Adam Lipiński, minister w Kancelarii Premiera i prawa ręka prezesa PiS.
  http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/donald-tusk-trafi-przed-trybunal-stanu,15460105386
 • Oh yes baby!!!

  Z chenciom bedę częścią tłuszczy pragnącej krwi...
 • Niepokorni (jak to piękne słowo sparszywiało...) już orzekli, że spalono temat...
 • extraneus napisal(a):
  Niepokorni (jak to piękne słowo sparszywiało...) już orzekli, że spalono temat...
  Moim zdaniem właśnie odwrotnie. Temat pojawił się w odpowiedniej chwili - i będzie coraz bardziej rozwojowy
 • KAnia napisal(a):
  extraneus napisal(a):
  Niepokorni (jak to piękne słowo sparszywiało...) już orzekli, że spalono temat...
  Moim zdaniem właśnie odwrotnie. Temat pojawił się w odpowiedniej chwili - i będzie coraz bardziej rozwojowy
  Tez tak uważam.
 • Nieustannie
  image
 • Konsekwentnie wszystkie ciężkie tematy oddalają od razu. Na PR przyjdzie czas potem w innej sytuacji medialnej i gospodarczej
 • Dopytywany o pomysł postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu, Kaczyński stwierdził:

  Jestem zdecydowanym przeciwnikiem Trybunału Stanu, bo w rzeczywistości jest to instytucja abolicyjna.
  No jak nie kochać naszego Naczelnika kochanego! :)
 • extraneus napisal(a):
  Dopytywany o pomysł postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu, Kaczyński stwierdził:

  Jestem zdecydowanym przeciwnikiem Trybunału Stanu, bo w rzeczywistości jest to instytucja abolicyjna.
  No jak nie kochać naszego Naczelnika kochanego! :)
  :) super bon mot
 • Kary dla prokuratorów (.png, więc nie mogłem wyciąć nie-smoleńskich)
  image
 • I najgorsze, że te wszystkie proroki-wujaszki na emeryturze już śmieją nam się prosto w cwarz mówiąc: Nie mamy waszego tupolewa i co nam zrobicie? Ps. Rozum niech sobie popatrzy, jaka grupa zawodowa to najgorszy sort komuszy
 • Im większy sq....syn - tym większa emerytura - cecha charakterystyczna III RP.
 • Nie sądziłem że w III RP emerytura może przekroczyć 7-8 tysięcy, coś niesamowitego.
 • Eden napisal(a):
  I najgorsze, że te wszystkie proroki-wujaszki na emeryturze już śmieją nam się prosto w cwarz mówiąc: Nie mamy waszego tupolewa i co nam zrobicie? Ps. Rozum niech sobie popatrzy, jaka grupa zawodowa to najgorszy sort komuszy
  WP było komusze, zauważ, że nie ma na tej liście żadnego cywilnego. W cywilnej prokuraturze poglądy i sympatie są podzielone jak w społeczeństwie, wystarczy zauważyć Stowarzyszenie "Ad vocem", które jest w zasadzie omalże jawną przybudówką PiS.
 • Tak samo ty zauważ, że na terenach szkół działają Komisje Zakładowe NSZZ "S", które są w zasadzie omalże jawną przybudówką PiS.
 • A także różne stowarzyszenia kultywacji tzw. historii żywej oraz grupy rekonstrukcyjne, w których działalność zaangażowanych jest wielu nauczycieli historii, a które są bardzo, ale to bardzo prawicowe ;)
 • Przedstawicielem NSZZ "S" w Komitecie Społeczno-Ekonomicznym (instytucja UE) jest niejaki Marian Krzaklewski, w 2009 r. startujący (nieskutecznie) do PE z list... no właśnie ;) Wybór Dudy przeciw Śniadkowi kilka lat temu też o czymś mówi.
  Natomiast mówiąc bardziej poważnie - chcesz żebyśmy zauważyli nie-resortowych pedagogów, zauważ też nie-resortowe osoby w innych, elitarnych zawodach. Wśród inżynierów, lekarzy, także prawników. Co do prawników zobacz sobie, kim z zawodu i wykształcenia są posłowie PiS, kim są ministrowie PiS i wreszcie prezydenci. I nie powielaj proszę mitu PiSowca-gołodupca
 • To ty w końcu przestań powielać te bzdury o klasie pedagogicznej jako rzekomym czerwonym zagłębiu. Nie masz zielonego pojęcia o współczesnych nauczycielach, którzy tworzą obecnie mocne podstawy klasy średniej, tylko przemawiają przez ciebie jakieś irracjonalne frustracje i resentymenty. Może byłeś leniem w szkole Rozumku i dostawałeś pały za to, co? Stąd ta niechęć i poczucie wyższości względem belfrów? Ewentualnie prawnicy już tak mają, to ich choroba zawodowa i skaza na charakterze... I przestań używać w tego typu rozmowach Pluralism Maiestatis, bo nie wiem kogo reprezentujesz poza sobą jeszcze, no może jeszcze jakąś kancelarię adwokacką... :D
 • Eden napisal(a):
  o współczesnych nauczycielach, którzy tworzą obecnie mocne podstawy klasy średniej
  Można prosić o rozwinięcie tej myśli?
  Bo nie wiem czy powinienem się śmiać, czy płakać. • To proste, nauczyciele z długoletnim stażem i kilkoma dodatkami dostają być może w okolicach średniej krajowej, czyli klasa średnia, nie? Nauczanie historii na poziomie hłe hłe hłe.
 • Średnia krajowa za pół etatu, chyba tak to liczy.
 • Rozum, prokuratorzy i sędziowie to najbardziej zdemoralizowana grupa społeczna. Przeraża mnie taka nadreprezentacja skrajnie okrutnych przestępstw popełnianych przez ich dzieci- teraz ucinacz głów, poprzednio też jakiś morderca, do tego rajdowiec na molo sopockim... a było tego sporo.
 • Dokładnie, w pełni zgadzam się z kol. qizem. Ja najchętniej to zastosowałbym opcję zerową jeżeli chodzi o swędziów i proroków. I weryfikację, którą najpewniej z 90% przeszło by negatywnie. Na czas przejściowy więc, zanim wykształcilibyśmy nowych prawników, uformowanych patriotycznie i narodowo oraz rozumiejących czym tak naprawdę powinno być państwo prawa i jaką wartością są niezbywalne prawa człenia, musiałyby działać Trybunały Ludowe/Rewolucyjne w skład których wchodziłyby sprawdzone i pewne kadry kierujące się ww. wskazaniami. Ja oferuję swoją osobę do pełnienia takiej funkcji społecznej, całkiem za darmo mógłbym pracować w takim Trybunale, ku chwale Ojczyzny :)
 • A jeżeli napiszę, że wg mnie najłatwiej i w najbardziej tandetny sposób po kasę wyciągają łapę inżynierowie ? I są w stanie zrobić każde kurewstwo byle kaska się zgadzała ? To co wy na to ?

  Chujnia jest wszędzie, nie ma co rozbijać na branże. Po prostu ktoś musi wszystko za mordę trzymać, jeżeli góra daje sygnał to dlaczego doły mają być inne ?

  JORGE

 • qiz napisal(a):
  Rozum, prokuratorzy i sędziowie to najbardziej zdemoralizowana grupa społeczna. Przeraża mnie taka nadreprezentacja skrajnie okrutnych przestępstw popełnianych przez ich dzieci- teraz ucinacz głów, poprzednio też jakiś morderca, do tego rajdowiec na molo sopockim... a było tego sporo.
  Sporo, a wymieniłeś 3. Sędziów i prokuratorów jest w Polsce ok. 16 tys., zakładając, że mają po 1 dziecku (a z racji dobrych warunków "socjalnych" mają zazwyczaj więcej), to jaka wychodzi statystyka? A średnia dla Polski? Sprawdzałeś? Nie, bo do tematów "pod tezę" lepiej nie sprawdzać.
 • Eden napisal(a):
  Dokładnie, w pełni zgadzam się z kol. qizem. Ja najchętniej to zastosowałbym opcję zerową jeżeli chodzi o swędziów i proroków. I weryfikację, którą najpewniej z 90% przeszło by negatywnie. Na czas przejściowy więc, zanim wykształcilibyśmy nowych prawników, uformowanych patriotycznie i narodowo oraz rozumiejących czym tak naprawdę powinno być państwo prawa i jaką wartością są niezbywalne prawa człenia, musiałyby działać Trybunały Ludowe/Rewolucyjne w skład których wchodziłyby sprawdzone i pewne kadry kierujące się ww. wskazaniami. Ja oferuję swoją osobę do pełnienia takiej funkcji społecznej, całkiem za darmo mógłbym pracować w takim Trybunale, ku chwale Ojczyzny :)
  Jesteś, byłeś i będziesz komuchem, bo to widać nieuleczalne. Twoje pomysły na sądownictwo nawet w nazewnictwie nie różnią się od bolszewickich, bo totalnej opcji zero nie zastosował nawet PZPR.
 • O ty glupieloku jeden o małym Rozumku, a słyszałeś ty o opcji zero w służbach specjalnych i jakie środowisko polityczne ją forsowało na początku lat 90-tych? Dlaczegóż więc nie wyobrazić sobie takiej opcji również w (bez)miarze (nie)sprawiedliwości? ;)
 • Albo w oświacie publicznej, prawda? Mogę znaleźć temat, gdzie nagle Eden zaczął twierdzić, że taka opcja zero to by był skandal, a na żywym ciele nie można eksperymentować. I że są to nieodpowiedzialne pomysły, które nic dobrego nie przyniosą. Komedia...

  Zastanawia mnie też, jak to jest, że PiS desygnował degeneratkę do TK? Nie dość, że sędzia, czyli z definicji degeneratka, to jeszcze sędzią po raz pierwszy została w 1988 r., czyli w ramach opcji zero należało ją rok-dwa lata później zastąpić nastojaszczym trve sędzią ludowym po solidarnościowej odmianie duracza.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Julia_Przyłębska
 • Trochę nam się pomerdały zagadnienia. Media publiczne, czy służby nawet to zupełnie inna skala niż cały aparat sądowniczy czy prokuratura ! Tu nie da systemu zatrzymać i większości wymienić. Uważam, też, że nie ma potrzeby. To środowisko trzeba po prostu złapać za ryj, samo ma się oczyści. I żeby była jasność, to nie jest tak, że patologia nie jest ścigana, w radzie można mieć poważne kłopoty za teoretycznie śmieszne rzeczy.

  JORGE>
 • Znajdź mi taki wątek, w którym byłem przeciwny opcji zero w służbach specjalnych i (bez)miarze (nie)sprawiedliwości w postkomunistycznej III RP. No znajdź. A to bardzo ważne i wrażliwe segmenty państwa polskiego, z których ten pierwszy został oczyszczony bardzo pobieżnie i wybiórczo po 1989 r., a ten drugi w ogóle. Inna kwestią jest oświata. W niej w ogóle żadne rewolucje nie powinny być przeprowadzane, a wynika to ze specyfiki procesu nauczania i materiału ludzkiego nim objętego (czytaj: specyfika dojrzewania psycho-fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego dzieci i młodzieży). I powie ci o tym każdy psycholog, pedagog i dydaktyk oświatowy
 • Tak samo jak każdy prawnik, nawet przedsiębiorca po studiach prawniczych (p. wyżej wpis Jorge) powie ci, że nie da się tak samo zrobić totalnej opcji zero w sądownictwie i prokuraturze. Z tego co wiem też nikt nigdy czegoś takiego nie zrobił, poza skrajnymi przykładami rewolucji komunistycznych. Ze względu także na specyfikę, choćby to, że każdy musi mieć gdzie iść jak mu nie zapłaci kontrahent i ktoś musi łapać przestępców. I tak samo ktoś musi orzec o kontaktach z dziećmi po rozwodzie, tak tymi samymi dziećmi, którymi sobie wycierasz gębę obawiając się zwolnień w oświacie.
 • Miło patrzeć jak dyskutujecie na temat.
 • Tuleya, Łączewski, Milewski, Rysiński, Jabłoński, Sobczak... i już więcej niż trzy nazwiska sędziowskich funków.
 • starybelf napisal(a):
  Tuleya, Łączewski, Milewski, Rysiński, Jabłoński, Sobczak... i już więcej niż trzy nazwiska sędziowskich funków.
  O, świetny temat. Było o dzieciach sędziów, którzy popełniają przestępstwa i wyszło, że 3 przypadki, "ale było sporo" itd., to przeskoczmy na samych sędziów, którzy wydali głupie orzeczenia i też doliczmy. Byle przypierdolić (tak, bzidkie słowo specjalnie dla Kolegi, żeby miał jakieś argumenty do oburzanka).
 • Rozum, nie wiem czy nie dostrzegasz tego, czy tylko tak udajesz, ale koncertowo kompromitujesz się w tym wątku. Z kazdym postem coraz bardziej. Całkowicie bez sensu, z własnej woli...
 • I co ja mam z wami zrobić za notoryczne łamanie najświętszego zakazu na tym forum? Zakazu wypowiadania się na temat rozmówcy, no chyba że z zachwytem.
 • los napisal(a):
  I co ja mam z wami zrobić za notoryczne łamanie najświętszego zakazu na tym forum? Zakazu wypowiadania się na temat rozmówcy, no chyba że z zachwytem.
  Jedyne dopuszczalne adpersonamy w przypadku nap...dalanki:
  - mój zachwyt Twoją osobą słabnie!
  - jeszcze jeden taki ad personam i przestanę się Tobą zachwycać!
  :-)

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.