Niemiecko-Rosyjska Wspólnota Energii i Paliw

Niemcy chyba na serio zbierają się do wyjścia z UE i z Ruskimi zamierzają uporządkować sprawy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czas się bać?
Rosja oraz Niemcy powołają wspólną agencję energetyczną – powiedział dziennikarzom rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.

– Zgodziliśmy się (z naszymi niemieckimi kolegami – przyp. red) na stworzenie pewnego planu, mapy drogowej współpracy pomiędzy rosyjską agencją energetyczno-techniczną oraz niemiecką DENA. W ramach mapy drogowej będziemy wymieniać się doświadczeniem, usprawniać współpracę w rozwijaniu nowych technologii i wykorzystania tego doświadczenia w Rosji – powiedział Nowak.

Jak informował dzisiaj BiznesAlert.pl niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel odwiedził Moskwę, aby rozmawiać o współpracy energetycznej z Rosją. Niemiecka DENA zajmuje się promocją efektywności energetycznej i nowych technologii. Finansuje projekty w tym zakresie przy wsparciu instytucji niemieckich, w tym Deutsche Banku oraz prywatnych inwestorów.

– Będziemy rozmawiać o współpracy energetycznej z Niemcami i udziale naszych spółek we wspólnych projektach – poinformował Nowak przed spotkaniem z Sigmarem Gabrielem. Podkreślił, że Rosja chce od dawna zwiększyć wolumen dostaw gazu ziemnego do Europy przez Morze Bałtyckie i przewiduje wzrost zapotrzebowania na ten surowiec na kontynencie.

Sigmar Gabriel odniósł się podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem do współpracy ekonomicznej z Rosją. Jego zdaniem przedsiębiorcy z obu krajów dostrzegają „różne możliwości” pomimo politycznych problemów i „próbują je wykorzystać”.

– Pan Miller (Aleksiej, dyrektor Gazpromu – przyp. red.) i pan Matthias Warnig (Dyrektor zarządzający projektów Nord Stream i Nord Stream 2 – przyp. red.) będą kontynuować realizację projektu Nord Stream 2. On jest w naszym interesie, ale nie tylko w interesie Niemiec. To bardzo interesujący projekt wykraczający poza granice naszego kraju – stwierdził Gabriel. – Co najważniejsze, co dotyczy spraw prawnych, staramy się, aby wszystko związane z tym projektem pozostało w kompetencjach niemieckich władz, jeśli to tylko możliwe. Jeśli to się uda, szanse na mieszanie z zewnątrz będą ograniczone. I jesteśmy w tej sprawie w dobrej pozycji negocjacyjnej.

Niemiecki polityk odniósł się w ten sposób do deklaracji Komisji Europejskiej o sprzeczności projektu Nord Stream 2 z unijną polityką energetyczną. Komisja zablokowała już projekt South Stream promowany przez Gazprom i deklaruje gotowość do zablokowania nowych nitek bałtyckiego projektu.

– Aby ograniczyć polityczne mieszanie w tych sprawach – ma pan (Władimir Putin – przyp. red.) świadomość, że to nie tylko sprawa formalna – musimy ustalić rolę Ukrainy, jako kraju tranzytowego po 2019 roku. Są powody techniczne. Wie pan, że system przesyłowy gazu na Ukrainie nie jest w dobrym stanie, oraz jaką polityczną i finansową rolę będzie odgrywał dla tego kraju, podobnie jak rewersowe dostawy gazu. Wierzę, że poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Co najważniejsze dla niemieckich instytucji, to utrzymać władzę nad rozwiązywaniem tych problemów. Wtedy ograniczymy możliwość politycznej interferencji w projekt – podsumował Sigmar Gabriel.

Jak donosi agencja Bloomberg, rosyjski Gazprom zamierza w czerwcu 2016 roku rozpocząć dostawy rur o wartości około 3 mld dolarów na potrzeby rozbudowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Ma to się stać pomimo sprzeciwu Ukrainy, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej przeciwko projektowi, nazwanemu Nord Stream 2. Zaangażowały się w niego europejskie: E.on, Engie, OMV, Shell i BASF/Wintershall. Zakłada podwojenie przepustowości gazociągu Nord Stream do 110 mld m3 za pomocą budowy trzeciej i czwartej nitki. Rosyjski koncern odmawia komentarza na ten temat. Suma 3 mld dolarów pochodzi z wyliczeń Olega Pietropawłowskiego z BCS Financial Group, ośrodka analitycznego w Moskwie.

http://biznesalert.pl/rosja-i-niemcy-powolaja-wspolna-agencje-ds-energetyki/

Otagowano:

Komentarz

 • Rozgrywka trwa. Czy Merkel to ruska agentka czy frajerka? SPD najwyraźniej prowadzi nadal w najlepsze grę którą rozwinął na wielką skalę Schroeder kumpel naszego Milera i przyboczny Putina.Teraz kują żelazo póki gorące. Merkel popełniła serię błędów - odejście od energetyki atomowej, pacyfikowanie Ukrainy dla Putina, uzależnienie gazowe od Rosji, rozwałka Jugosławii (to chyba przed nią ale twórczo kontynuuje), zaproszenie muzułmanów itd.Jest zagrożona i aby uratować się na stolcu i uratować koalicję gotowa będzie na wiele ustępstw. Najlepsze są te cudzym kosztem, a więc Ukraina i NordStream II. Tak więc odpowiedź na pytanie powyżej nie jest najważniejsza. Najważniejsze są wskazane błędy Merkel i jej oportunizm który prowadzi wprost do wskazanych wyżej skutków. To rzeczywiście może prowadzic do rozwalenia UE, a przynajmniej jej osłabienia i rozluźnienia.Dla nas ważne jest zachowanie choćby ułomnego wspólnego rynku nawet bez energii. Jeśli UE luźna to trzeba torpedować dalszą integrację polityczną, wspólną politykę podatkową, EURO, pakiet klimatyczny i dalszą unifikację prawa i standardów bo to służy silniejszym, bogatszym i lepiej rozwiniętym.Bez dotacji damy sobie radę. Nie je wyrzucają w błoto. Raczej minimalizujmy składki i budżet UE. Niemcy raczej nie poświęcą wspólnego rynku dla zaspokojenia Rosji. Jak wytrzymamy trochę szykan i obcinanie dotacji i zbudujemy solidarność krajów międzymorza uniemożliwimy im konsumpcję paranoiczego sojuszu z Rosją. W tym pomogą Stany.
 • Rafał napisal(a):
  Rozgrywka trwa. Czy Merkel to ruska agentka czy frajerka? SPD najwyraźniej prowadzi nadal w najlepsze grę którą rozwinął na wielką skalę Schroeder kumpel naszego Milera i przyboczny Putina.Teraz kują żelazo póki gorące. Merkel popełniła serię błędów - odejście od energetyki atomowej, pacyfikowanie Ukrainy dla Putina, uzależnienie gazowe od Rosji, rozwałka Jugosławii (to chyba przed nią ale twórczo kontynuuje), zaproszenie muzułmanów itd.Jest zagrożona i aby uratować się na stolcu i uratować koalicję gotowa będzie na wiele ustępstw. Najlepsze są te cudzym kosztem, a więc Ukraina i NordStream II. Tak więc odpowiedź na pytanie powyżej nie jest najważniejsza. Najważniejsze są wskazane błędy Merkel i jej oportunizm który prowadzi wprost do wskazanych wyżej skutków. To rzeczywiście może prowadzic do rozwalenia UE, a przynajmniej jej osłabienia i rozluźnienia.Dla nas ważne jest zachowanie choćby ułomnego wspólnego rynku nawet bez energii. Jeśli UE luźna to trzeba torpedować dalszą integrację polityczną, wspólną politykę podatkową, EURO, pakiet klimatyczny i dalszą unifikację prawa i standardów bo to służy silniejszym, bogatszym i lepiej rozwiniętym.Bez dotacji damy sobie radę. Nie je wyrzucają w błoto. Raczej minimalizujmy składki i budżet UE. Niemcy raczej nie poświęcą wspólnego rynku dla zaspokojenia Rosji. Jak wytrzymamy trochę szykan i obcinanie dotacji i zbudujemy solidarność krajów międzymorza uniemożliwimy im konsumpcję paranoiczego sojuszu z Rosją. W tym pomogą Stany.
  Cały czas piszę o tym, że Putin ma haki na ok. 50% klasy politycznej w Niemczech.
  Natomiast może już najwyższy czas, aby ciocię Angelę zastąpiła młodsza osoba
  image

 • Wer ist sie?
 • edytowano October 2015
  Wyguglałem sobie. Młodsza chadeczka z NRD.

  https://de.wikipedia.org/wiki/Katherina_Reiche

  "verheiratet und Mutter von drei Kindern." To chyba ponad średnią w Prusiech współczesnych.
 • edytowano October 2015
  Brzost napisal(a):
  Wyguglałem sobie. Młodsza chadeczka z NRD.

  https://de.wikipedia.org/wiki/Katherina_Reiche

  "verheiratet und Mutter von drei Kindern." To chyba ponad średnią w Prusiech współczesnych.
  Uroda też chyba ponad średnią w Prusiech

  B-)
 • Może jakieś geny serbo-łużyckie? ;-)
 • Jak się bawimy w pudelka.pl to mąż podobny do niejakiego Jana Pawlickiego z TV Republika
  image

  image
 • A wracając do tematu.... Jakie to przewidywalne.
 • Nie martwcie się! Król Salman przesłał niedawno jeden pełny tankowiec po niższej cenie niż w Rotterdamie i już pan Włodzimierz w brązowych spodniach chodzi.
 • Należąca do niemieckiego Alder Global petersburska spółka Karst stała się jednym z podwykonawców budowy mostu przez Cieśninę Kerczeńską, który ma docelowo połączyć Rosję z nielegalnie okupowanym przez nią Krymem /.../

  Casus Karst nie jest jedynym przykładem kooperacji niemieckich spółek z rosyjskimi w warunkach obowiązywania zachodnich sankcji. Jak poinformował 24 marca na swojej stronie internetowej Rosnieft , spółka podpisała z niemieckim Siemensem AG umowę o partnerstwie i współpracy. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli prezesem rosyjskiego koncernu Igor Sieczin oraz prezes Siemensa Joe Kaeser. Umowa zakłada zbadanie możliwości rozwoju współpracy w zakresie transferu technologii i sprzętu wydobywczego. Ponadto w połowie grudnia ubiegłego roku ustami dyrektora generalnego Siemensa w Rosji oraz Azji Centralnej oraz wiceprezesa koncernu Dietricha Mellera zaproponowała Gazpromowi dostarczenia sprzętu oraz technologii do budowy morskiego gazociągu Nord Stream 2.

  Co więcej, Siemens sprzedaje elektrowni w okupowanym przez Rosję Krymie turbiny gazowe. W celu uniknięcia oskarżeń o łamanie reżimu sankcyjnego wspomniane turbiny są sprzedawane dla rosyjskiej elektrowni Tamani w Kraju Krasnodarskim, skąd później trafiają na Półwysep. Ponadto części zapasowe do nich znajdują się w fabrykach Siemensa w Chinach oraz Iranie a ich serwis ulokowany jest na terytorium Rosji.
  http://biznesalert.pl/niemcy-chca-pomoc-rosji-zbudowac-most-na-okupowany-krym/

  Ponadto, niezmiennie przypominam, że za niecałe 2 lata Moskwa będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej: niemiaszki na samych inwestycjach drogowych mieli zamiar przytulić ładne parę miliardów ojro.
 • Rafał napisal(a):
  Rozgrywka trwa. .... Niemcy raczej nie poświęcą wspólnego rynku dla zaspokojenia Rosji. Jak wytrzymamy trochę szykan i obcinanie dotacji i zbudujemy solidarność krajów międzymorza uniemożliwimy im konsumpcję paranoiczego sojuszu z Rosją. W tym pomogą Stany.
  dlaczego Niemcy nie moga odposcic rynku europejskiego mowi Żorżyk od 33 min 50 sek. ( i generalnie na temat wywlatka przedmowcy)  (przypominam sama Polska kupuje od nich ponad dwukrotnie wiecej niz Rosja : w 2015 export DE do PL = 52 mld Euro, do RU 21 mld Euro ):https://www.destatis.de/EN/FactsFigures/NationalEconomyEnvironment/ForeignTrade/TradingPartners/Tables/OrderRankGermanyTradingPartners.pdf?__blob=publicationFile

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.