Brexit?

123457

Komentarz

 • Salvini ma szanse zgarnąć całą pule. To chyba najzdolniejszy polityk w Europie
 • Znaczy co on ma zgarnąć? A jeszcze lepsze pytanie to po co czy też co z tym ma zamiar zrobić?
  Ja widzę dla Południa proste rozwiązania, z których oni raczej nie skorzystają: wyjść ze strefy EURO, uszczelnić granice, wziąć się do roboty, ograniczyć lewackie kosztowne eksperymenty szczególnie obyczajowe i seksualne, a w razie krachu ogłosić niewypłacalność.
 • jak to co ma zgarnąć? na razie jest tylko ministrem spraw wewnętrznych, myślę że ambicje ma większe.
 • Aha, Włochy to tak.
 • Polecam arty kulik
  O ledwo co zablizniajacych się ranach w Belfascie
  https://www.tygodnikpowszechny.pl/terror-i-rekreacja-28951
 • Kłerde, problemat Brytoli leży w jeich imperialnej przeszłości. Zachciało im się Ulsteru, to teraz siedzą jak ta małpa z łapą w pułapce i nie chcą puścić Świętej Irlandzkiej Ziemi. Także dlatego, że gdyby puścili, to zaraz taysze szkoccy zaproponują zakończenie opukacji Świętej Ziemi Szkockiej.

  Bo niby czemu Angol ma dożywotnio plwać w twarz Iroszkotom? Nu, jako typowy Polak, co palce starł na klawiaturze w walce o wolność waszą i naszą, nie bałdzo widzę uzasadnienie, normalnie.
 • Poza racją stanu.
  Którą sami definiują
 • loslos
  edytowano March 26
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Kłerde, problemat Brytoli leży w jeich imperialnej przeszłości. Zachciało im się Ulsteru, to teraz siedzą jak ta małpa z łapą w pułapce i nie chcą puścić Świętej Irlandzkiej Ziemi.
  Tem bardziej, że większość ulsterskich protestantów to Szkoci z pochodzenia, można to poznać po ich niechęci do biskupów. A ponieważ Szkoci oryginalnie pochodzą z Irlandii, zupełnie nie wiadomo, po się Angole w tę celtycką bijatykę wtrącają.

 • Z grubsza wiadomo - w Belfaście mają jakąś tam stocznię, a w Szkocji bodaj złoża węglowodanów i rakiet atomowych.
 • edytowano March 26
  Tudzież bazy U-bootów.
  Poza tem występują tam nietransgenderowi panowie w spodnicach
 • Ale jak to jest, rządzący UE chcą utrzymać Wielką Brytanię we Wspólnocie, czy po prostu sobie pogrilować ? Bo chyba nie będę się mylił, jeżeli uznam że cofnięcie Brexitu będzie w perspektywie oznaczało rozpieprzenie Unii od środka ? To całe zamieszanie nie jest spowodowane przez Nigela Farage, czy inne tego typu kreatury, Brytole nie lubią Eurokołchozu i już. Część społeczeństwa się teraz trochę przestraszyła, ale powrót wygeneruje już pełną nienawiść, to kwestia czasu. Szczególnie, że ponoć finansjera i poważny biznes brytyjski jest zdecydowanie przeciw UE, ale to info niesprawdzone.

  Sam nie wiem, z jednej strony dobrze życzę Angolom, bo byli w stanie podjąć decyzję, szacun. Ale dla nas lepiej by jednak było, żeby przyspieszyć upadek całej Unii. Brzydzę się tym tworem, już nawet nie interesuje mnie powrót do koncepcji Ojców Założycieli, koniec, niech to się skończy, bo same obrzydliwe rzeczy produkuje.
 • edytowano March 26
  Brytole chyba jednak bardziej stracą na Brexicie finansowo niż Wujnia. Ich dumę i umiłowanie niezależności należy chyba traktować jako miłe uchu wspomnienie i mit, a nie rzeczywistość. Kiedyś byli dumni, groźni, zaborczy, aroganccy i chciwi. Teraz zostały już tylko dwie ostatnie cechy. Niewiele więc różnią się do Francuzów i Niemców. Dali się namówić na Brexit bo dali się przekonać że będą się mieć lepiej finansowo i prestiżowo. Ostatnio zorientowali się że raczej stracą finansowo i prestiżowo więc w referendum z pewnością zagłosowaliby za pozostaniem. Problem w tym że to oznaczałoby katastrofę ich obecnych elit politycznych i częściowo medialnych. Elity biznesowe raczej lepiej wyszłyby na pozostaniu więc ostateczny wynik byłby przesądzony gdyby było nieco czasu i zmniejszająca się możliwość matactwa elit. Elity polityczne i biznesowe UE jednak raczej wolałyby podzielić się pobrytyjskim łupem. Nie wiem jak to wygląda prawnie - czy mogą przymusić do Brexitu skoro zgłoszony.
  Dla nas to dwie różne sytuacje. Nie jest jednak prawdą że pozostanie Brytoli jest dla nas jednoznacznie korzystne a wyjście jednoznacznie niekorzystne. Każda sytuacja rodzi inne zagrożenia i szanse i wymaga innej polityki. Umierać za Londyn nie ma sensu.
 • JORGE napisal(a):
  Ale jak to jest, rządzący UE chcą utrzymać Wielką Brytanię we Wspólnocie, czy po prostu sobie pogrilować ? Bo chyba nie będę się mylił, jeżeli uznam że cofnięcie Brexitu będzie w perspektywie oznaczało rozpieprzenie Unii od środka ? To całe zamieszanie nie jest spowodowane przez Nigela Farage, czy inne tego typu kreatury, Brytole nie lubią Eurokołchozu i już. Część społeczeństwa się teraz trochę przestraszyła, ale powrót wygeneruje już pełną nienawiść, to kwestia czasu. Szczególnie, że ponoć finansjera i poważny biznes brytyjski jest zdecydowanie przeciw UE, ale to info niesprawdzone.

  Sam nie wiem, z jednej strony dobrze życzę Angolom, bo byli w stanie podjąć decyzję, szacun. Ale dla nas lepiej by jednak było, żeby przyspieszyć upadek całej Unii. Brzydzę się tym tworem, już nawet nie interesuje mnie powrót do koncepcji Ojców Założycieli, koniec, niech to się skończy, bo same obrzydliwe rzeczy produkuje.
  Trochę masz rację, ale istotę pomijasz.

  UK wychodzi z UE. I teraz jest pytanie - na jakich warunkach?
  1. Wyjście na dobrych warunkach, czyli np. imigranci nie, jurysdykcja TSUE nie, dostęp do wspólnego rynku tak itd. byłby korzystny i dla UE, i dla UK. Można było zrobić taki deal. Jakie efekty? Pozytywne gospodarcze, ale zachęta do dalszego wychodzenia przez resztę.
  Bo skoro można mieć pozytywy (wolny przepływ) i nie mieć negatywów (bulenia na biurokrację, imigrantów i jurysdykcji TSUE), to po co być w UE? Po co w ogóle jesteśmy "my" (eurowładze) i kto nas wyżywi?
  2. Wyjście bez dealu albo ze złym dealem. Czyli to co mamy obecnie. Efekty? Problem dla UK i nieco mniejszy, ale też - problem dla UE. Jeśli dealu nie będzie - duży problem dla (Rep.) Irlandii, tak na marginesie. ALE: to ma być postrach dla reszty, żeby nie wychodziła, bo sami będziecie mieli kocioł. Albo na nas bulicie i nas słuchacie albo robimy wam kuku. Wam i sobie, ale przecież nie sobie tylko reszcie UE. O to i tylko o to chodzi.
 • Niech wychodzą i niech zdychają. I Wujnia, i Brytole. Jednym i drugim to się przyda. A i jedni, i drudzy nie zginą. Może otrzeźwieją. Choć trochę.
  Co daj Boże. Ejmen.
 • Większość Brytyjczyków chciałaby, aby w kraju pojawił się silny przywódca gotów do łamania ustalonych reguł - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Hansard Society.
  Z badania wynika, że takiego przywódcę chciałoby zobaczyć w kraju aż 54 proc. Brytyjczyków. Z kolei 72 proc. uważa, że brytyjski system polityczny musi zostać poważnie poprawiony.
  https://www.rp.pl/Polityka/190409450-54-proc-Brytyjczykow-chce-silnego-lidera-lamiacego-zasady.html
 • christoph napisal(a):
  Większość Brytyjczyków chciałaby, aby w kraju pojawił się silny przywódca gotów do łamania ustalonych reguł - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Hansard Society.
  Z badania wynika, że takiego przywódcę chciałoby zobaczyć w kraju aż 54 proc. Brytyjczyków. Z kolei 72 proc. uważa, że brytyjski system polityczny musi zostać poważnie poprawiony.
  https://www.rp.pl/Polityka/190409450-54-proc-Brytyjczykow-chce-silnego-lidera-lamiacego-zasady.html
  image
 • Całuj!
 • Tęsknią za Henrykiem VIII. To są perwersyjni psychole. Zasłużyli sobie na pajaców jakich mają do wyboru. Pies ich gryzł.
 • Boris to Turek i kolega Sikorskiego
 • edytowano August 23
  christoph napisal(a):
  Boris to Turek i kolega Sikorskiego
  W sensie, ten bohater filmu Lock Stock and Barrel?

  Gdyż na fotogramie ewidmą na takego pozuje.
 • los napisal(a):
  Całuj!
  Wow!

  czyliże UK nie opuszcza UE, ale ją z siebie zrzuca!
 • Kolonizatorzy zwani eurokratami uznali, że skoro Grecja czy Włochy pękły to i z Albionem się uda, jak się nie udało, to uznali że tak przeczołgają brytoli aby ucieczka z kolonii wszystkim wywietrzała.
  A teraz jest konfuzja, że koszty będą bolesne, ale dla wszystkich. No co za niespodzianka :)
 • los napisal(a):
  Całuj!
  Albosz "wypucej!"

 • janosik napisal(a):
  Salvini ma szanse zgarnąć całą pule. To chyba najzdolniejszy polityk w Europie
  Dzisiej można powtórzyć powyższy koment bez skreśleń.
 • w Polsce nie ma królowej

  Królowa Elżbieta II musiała na żądanie premiera ogłosić zawieszenie parlamentu, bo takie jest brytyjskie prawo
  Tydzień po zakończeniu wakacyjnej przerwy na początku września parlament znów się zamknie, a właściwie zostanie "odroczony", by powrócić do obrad 14 października w celu wysłuchania królewskiej mowy
  Opozycja grzmi, że to "zamach stanu", a speaker Izby Gmin nazywa ruch premiera "konstytucyjnym skandalem"
  Dwa lata temu, podczas swojej poprzedniej mowy tronowej w Izbie Lordów, królowa Elżbieta II odczytała brexitowe plany ówczesnej premier Theresy May. Na głowie miała kapelusz w błękitnych barwach Unii, z żółtymi guziczkami udającymi gwiazdki z flagi UE.

  Taki kapelusz to jest maksimum protestu, na jaki może pozwolić sobie głowa brytyjskiego imperium, bo jej rola sprowadza się jedynie do przedstawienia stanowiska Rządu Jej Królewskiej Mości.

  Tak stało się i teraz: królowa nie miała innego wyjścia, jak tylko na żądanie Borisa Johnsona zawiesić prace parlamentu w kluczowym momencie współczesnej historii Zjednoczonego Królestwa. 14 października – pół miesiąca przed brexitem – z wielką pompą otworzy swoją mową tronową nową sesję parlamentu i przedstawi polityczne plany premiera.

  Przedtem parlament będzie milczał przez pięć tygodni, a pamiętajmy, że Johnson nie ma w Izbie Gmin większości dla swojej wizji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Sprowadza się ona do hasła "brexit za wszelką cenę", nawet jeśli miałoby to oznaczać rozwód z Brukselą bez porozumienia, czyli w kompletnym chaosie gospodarczym, społecznym i prawnym.

  Procedury
  Johnson argumentuje, że brytyjski parlament zawsze ma mniej więcej trzytygodniową przerwę na przełomie września i października, bo wtedy odbywają się doroczne konferencje partii politycznych. Narzucona przez niego przerwa jest więc niewiele dłuższa.

  Różnica jednak polega na tym, że zwykle to parlament ustala daty przerw w swoich obradach. Partie opozycyjne rozważały możliwość odwołania tegorocznej przerwy, by mieć więcej czasu na powstrzymanie planów premiera, ale ruch Johnsona, wsparty decyzją królowej odbiera im tę możliwość.

  Zgodnie z niepisaną konstytucją Wielkiej Brytanii premier ma prawo poprosić o zawieszenie (czy jak to nazwał Boris Johnson "odroczenie") parlamentu, a monarcha rutynowo się do tego stosuje. Obecne odroczenie jest najdłuższe od 1945 r.

  Parlament zamknięty będzie na około 10 roboczych dni dłużej niż zwyczajowo, ale ich utrata może oznaczać, że opozycji może nie starczyć czasu, by zmusić Johnsona do odroczenia daty brexitu, by uzyskać zgodę w sprawie "Porozumienia o wyjściu" albo nawet doprowadzić do powtórnego referendum unijnego. Opcją jest również przeprowadzenie głosowania nad wotum nieufności wobec rządu.

  Przeczytaj: Wielka Brytania: milion podpisów pod petycją przeciwko zawieszeniu parlamentu
  Opozycja krzyczy "zamach stanu"
  Speaker Izby Gmin, ekscentryczny John Bercow, nazwał decyzję Johnsona "skandalem konstytucyjnym" i dodał, że "ważne jest, aby nasz wybrany parlament miał coś do powiedzenia" w sprawie brexitu.

  – Jakkolwiek będzie to tłumaczył, jest jaskrawie oczywiste, że celem odroczenia jest powstrzymanie parlamentarnej debaty na temat brexitu – powiedział Bercow. – W tym czasie, który jest jednym z najtrudniejszych momentów w historii naszego kraju, ważne jest, aby wybrany przez nas parlament miał coś do powiedzenia. Żyjemy przecież w demokracji parlamentarnej.

  Komentarze przywódców opozycji były bardziej zdecydowane. Posunięcie Johnsona nazwali "zamachem stanu" i "niebezpiecznym precedensem".

  Znacząca jest zwłaszcza reakcja szefowej Szkockiej Partii Narodowej Nicoli Sturgeon, która nazwała premiera "małym dyktatorkiem". A Johnson powinien uważnie słuchać, co mówi pani Sturgeon, bo może ona po brexicie doprowadzić do referendum w sprawie niepodległości Szkocji, które miałoby wielkie szanse na doprowadzenie do rozpadu Zjednoczonego Królestwa.

  – Zamknięcie parlamentu w celu przeforsowania bez żadnej debaty brexitu, który wyrządzi niewyobrażalne i trwałe szkody, to nie jest demokracja, to dyktatura – powiedziała. – Jeśli parlamentarzyści nie powstrzymają Borisa Johnsona, to myślę, że dzień dzisiejszy przejdzie do historii, jako dzień kiedy umarła demokracja w Wielkiej Brytanii.
 • Te wypociny powyżej to z gazwybu?
 • Nawet jeśli był jakiś pośrednik.
 • Kłerde, ależ dżondra.

  Od zawsze uważałem, że Bregzit to jedna wielka ściema, ze wskazaniem na porażkę.

  Dzisiej prezio Borys rozwija danę porażkę tfurczo! I z jakiem rozmachem!

  Ovaj, ogłosił, że skoro taki jest problem z wyłączeniem Irlandii Północnej ze Wspólnego Rynku wiadomej Wujni, to niech se już dany Ulster w tym rynku zostanie, a on puści granicę celną przez Morze Celtyckie.

  No wspaniała wieść, milowy krok do mirnej reintegracji z Irlandią Południową!

  Jak się o tem zwiedzieli Szkoci, to ogłosili, że w ichnich sondażach za niepodległością Wolnej i Niepodzielnej Szkocji jest już ponad 50% luckości i referendum odbędzie się za dwa lata.

  Skończy się to wszystko Małą Brytanią.

  Dlaczego? Ano dlatego, że Bregzit jest bez sensu, jezdo próba oderżnięcia się ważnej kończyny od dużego i względnie pożytecznego organizmu. A powód tego oderżnięcia? Dyssatysfakcja zdeklasowanej klasy robotniczej w północnej Anglii.

  Nie twierdzę, że dana klasa nie miała powodu do dyssatysfakcji, gdyż istotnie procesy globalizacyjne a holenderska choroba City spowodowała znaczne nieszczęścia społeczno-gospodarcze tamże.

  Wszelako, Bregzit nie jest żadną odpowiedzią; odpowiedź znalazłby jakiś mądry reformator, który by z godnością rozważył przyczyny i zaproponował jakieś wyjście z sytuacji. Sensowne.

  Okazało się jednak - co dla mnie było jasne od początku - że problemy północnej Anglii nie są problemami Szkocji ani Irlandii Północnej. Co więcej, z perspektywy tych dwóch ostatnich prowincji Bregzit jest lekiem gorszym od choroby, której same one nawet nie doświadczają.

  Borys przejdzie do historii jako wielki wyzwoliciel Szkocji i zjednoczyciel Irlandii.
 • W ostatnim odcinku swojego cyklu o architektach Wujni Fox M. napomkł też o misiu, który wciągł Angolię do owego bagna.

  http://foxmulder2.blogspot.com/2019/09/hydra-fundacja.html?m=1
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Bregzit jest bez sensu, jezdo próba oderżnięcia się ważnej kończyny od dużego i względnie pożytecznego organizmu. A powód tego oderżnięcia? Dyssatysfakcja zdeklasowanej klasy robotniczej w północnej Anglii.
  Angielskich klas wyższych takoż. Zaczęło się sto lat temu od upadku Pax Britannica. Angole nie nauczyli się żyć w świecie, w którym trzeba negocjować i grać a Niemcy to umieli znakomicie. Zresztą ogrywać Niemców umieją tylko Polacy, ciekawe123 czy dzisiejsi Polacy załapią trochę tej sztuki od swoich przodków.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Jak się o tem zwiedzieli Szkoci, to ogłosili, że w ichnich sondażach za niepodległością Wolnej i Niepodzielnej Szkocji jest już ponad 50% luckości i referendum odbędzie się za dwa lata.
  Gdy byłem na przedwiośniu w Szkocji, to w domostwach widziałem tam wyłącznie flagi Szkocji i Wujni. Brytolskich nie zarejestrowałem w ogóle.

 • W Anglii takoż, wyłącznie krzyż św. Jerzego.
 • Nu, skoro może istnieć Rzplita bez Litwy i Rusi, to może i Jukej może istnieć bez Szkocji i Irlandii.
 • los napisal(a):
  Angielskich klas wyższych takoż. Zaczęło się sto lat temu od upadku Pax Britannica. Angole nie nauczyli się żyć w świecie, w którym trzeba negocjować i grać
  Ciekawe1. Tyle się w Czasiku nauczyłem, jaki to kupiecki a zdolny naród. A tymczasem od Land Lease act nie doszli do wniosku, że coś się zmieniło.

  Chyba więc Jałowiecki miał rację w swoich obserwancjach. Choć on z kolei przeciwstawiał tępemu robotnikowi angielskiemu - inteligentnego rosyjskiego. Ten ostatni zaś ma za sobą sto lat degenerowania, więc może to być obserwacja nieaktualna.
 • peterman napisal(a):
  W ostatnim odcinku swojego cyklu o architektach Wujni Fox M. napomkł też o misiu, który wciągł Angolię do owego bagna.

  http://foxmulder2.blogspot.com/2019/09/hydra-fundacja.html?m=1
  No proszę! Rzeczywiście firma tego gościa to gigant w handlu globalnym ziemiopłodami, w tym głównie zbożem i trochę ich przetwórstwem.
 • Chesterton podobnież gdzieś napisał ale nie pamiętam gdzie - że on się czuje Anglikiem, a nie Brytyjczykiem.

  W sumie ten twór istnieje może ciut dłużej niż Sowiety, bo ze 300 lat z okładem, ale czym to jest wobec historii tworzących go narodów? Może i on się rozpadnie.
 • A co do Brexitu to sądzę podobnie jak Szturmowiec (nie wiem tylko co to ta holenderska choroba). Szaleju się nażarli przywódcy Angoli. Prawdopodobieństwo oderwania się Irlandii Północnej i Szkocji szybko rośnie i to może być prędko. Po spedaleniu Irlandii właściwej konflikt katolików z protestantami w Ulsterze traci podstawy ideowe. A Anglia pędzi w kierunku biedy i redukcji do kraju średniej wielkości ku radości Niemiec, Francji i Hiszpanii.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Tyle się w Czasiku nauczyłem, jaki to kupiecki a zdolny naród. A tymczasem od Land Lease act nie doszli do wniosku, że coś się zmieniło.
  A to nie cecha Angoli tylko w ogóle rasy ludzkiej. Jak przestawisz kosz na papiery z lewej strony biurka na prawą, to przez trzy tygodnie będziesz rzucać zmięte papiery na lewo. Jeżeli mówimy o postrzeganiu czegoś mniej naocznego, np. układu sił między państwami, to zauważenie tego może i kilkaset lat potrwać.

 • Rafał napisal(a):
  Po spedaleniu Irlandii właściwej konflikt katolików z protestantami w Ulsterze traci podstawy ideowe..
  Spedalenie spedaleniem, ale gdy moje dzieci były zeszłego roku w delegacji w Belfaście i powiedziały nieostrożnie, że może się wybiorą na wycieczkę do Londonderry, to portier w hotelu się obruszył, że po pierwsze to jest Derry a po drugie nie ma po co jechać, bo tam pełno protestantów ;-)

 • Kedyś w Irlandii Południowej wypsło mięsię "Londonderry" i mie miejscowy opieprzył: "Derry się mówi. London - to w kasku, tfu! Pan byś się radował, jak bym na Gdansk mówił Danzig albo na Roklo - Breslau?"

  Na takie dictum zmilczałem.

  Ale drążę dalej:
  - A dlaczego na waszych funtach nie ma krurowej E2?
  - Bo jesteśmy niepodległym państwem, tak?
  - Przecie Ałstralia czy Kanada też są niepodległe, a mają E2. To tylko w końcu taki symbol, nie?
  - Owszem, symbol. Ale tego, czego najgłębiej nienawidzimy.
  - OK, nie ma sprawy.
 • Stary to portier musiał być. Starzy Irlandczycy to przyzwoici goście. mam jednego dobrego kolegę z takich. Pięcioro dzieci i odgraża się że katole za dwa pokolenia protestantów, anglikanów i postępaków bezwyznaniowych czapkami pozakrywają . Oby miał rację, ale wątpię.
 • Rafał napisal(a):
  Stary to portier musiał być. Starzy Irlandczycy to przyzwoici goście. mam jednego dobrego kolegę z takich. Pięcioro dzieci i odgraża się że katole za dwa pokolenia protestantów, anglikanów i postępaków bezwyznaniowych czapkami pozakrywają . Oby miał rację, ale wątpię.
  Taki był biznes plan na Ulster, ale w międzyczasie Irlandia uległa daleko idącej pedalizacji i zalegalizowała abortus większością 2/3.
 • Rafał napisal(a):
  (nie wiem tylko co to ta holenderska choroba).
  Żeby nie wyjść na aroganta, śpieszę wytłomaczyć. Otóż jedna branża (w Holandii akurat gaz) generuje ponadprzeciętne dochody i ściąga wszystkich pracowników mega-płacami. Reszta pracodawców ma do wyboru zwinąć sklepik albo radykalnie podnieść płace, co kończy się zwinięciem sklepiku.

  W Anglii rolę tę odegrało City, generalnie sektor finansów.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_holenderska
 • edytowano September 11
  Aha, dzięki. No tak jak City ulegnie zasuszeniu i marginalizacji będą mogli Angole zacząć konkurować tanią siłą roboczą. Łatwo pójdzie jak otworzą granice dla dobrych byłych poddanych królowej z Pakistanu i innych perełek dawnego imperium.
 • No przecie mają tych Pakis ile kto chce. Nawet na miejsce burmistrza Lądka Zdroju znaleźli Pakiego, co tak ostatnio zszokowało Dulczessę - pewnie się boi, że i na jej miejsce znajdzie się tani Ukrainiec.
 • Jechałem niedawno przez Lądek taksówką i taką miałem refleksję, że bardzo podobny do miast marokańskich, z tą różnicą, że nie ma napisów po francusku.
 • No co ty opowiadasz... Po lewej jeżdżą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.