TVP1 22:50 dzisiaj

Droga wodna niestrzeżona
Polska 2016
Próba odkrycia tajemnicy skoku Lecha Wałęsy przez płot Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Zdarzenie to stało się głównym elementem mitu założycielskiego Wałęsy jako bohatera "Solidarności".

Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Reportaż
Reżyseria: Andrzej Turkowski, Łukasz Korwin

Próba odkrycia tajemnicy skoku Lecha Wałęsy przez płot Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Zdarzenie to stało się głównym elementem mitu założycielskiego Wałęsy - człowieka przez jednych uważanego za bohatera "Solidarności", przez innych za zdrajcę. Przy różnych okazjach Wałęsa podawał sprzeczne wersje opowieści o okolicznościach i miejscu słynnego skoku przez płot. Ostatnio sprawa ta nabrała innego znaczenia i stała się częścią teorii, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB.

Bez telewizora zapraszam np. tutaj http://telewizja-online-stream.blogspot.com/

Komentarz

 • Dzięki. Oglądam. Ciekawe.
 • W temacie Wałęsy w programach i literaturze popularnonaukowej wszystko już powiedziano. Teraz czas na równie popularne syntezy czym była Solidarność i transformacja ustrojowa.
 • extraneus napisal(a):
  ...czym była Solidarność
  tzw. druga Solidarność - Reaktywacja

 • No to trzeba obejrzeć.
 • edytowano August 2017
  Jedynka, teraz. Z Jasnej Góry.
  Widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra – Polska Kana” rozpoczęło się wieczorem na jasnogórskich błoniach. To zwieńczenie sobotnich głównych obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi.
  W przygotowanie widowiska zaangażowało się ok. 500 osób; wśród nich ok. 200 muzyków, m.in. orkiestra symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa, reprezentacja chóru z Legnicy oraz chór prawosławny.

  Soliści to m.in. Wojciech Cugowski, Andrzej Lampert, zespół New Life’m, Marek Piekarczyk oraz aktorzy m.in. Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Dominika Figurska i Michał Kula. Całość zakończy utwór „Victoria” Wojciecha Kilara, który był mocno związany z Jasną Górą.

  Występy artystów mają urozmaicać rekonstrukcje historyczne, efekty pirotechniczne i multimedia.
  RM
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.