Zamach stanu we Włoszech

2»

Komentarz

 • Narody w Europie rzeczywiście zdychaly ale Niemcy przez swoją butę tchnely w nie nowe życie.
 • Tusk skrytykował Oettingera za nie-szanowanie wyborców i podważanie ich suwerenności. We Włoszech oczywiście.

 • Marcin Palade
  @MarcinPalade
  19 godz.19 godzin temu

  Niemiecki europoseł Markus Ferber dla http://daily.co.uk szczerze o tym, że Trójka (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW) może przejąć kontrolę nad włoskim ministerstwem finansów, jeśli populistyczne partie utworzą rząd eurosceptyczny.
  Źródło
  Ktoś to może zweryfikować, bo tam jakaś prenumerata się objawia?
 • już Włochy mają swój rząd

  piszą moi szwajcarzy

  Nach einer Reihe überraschender Wendungen und doppelter Kapriolen gibt es nun doch eine rein populistische Regierung unter der Führung des bislang gänzlich unbekannten Rechtsprofessors Giuseppe Conte. Die Protestbewegung Cinque Stelle und die rechtsnationale Lega haben sich auf eine neue Kabinettsliste geeinigt, die sie Staatspräsident Sergio Mattarella unterbreiten wollten. Erst vor einigen Tagen war ein erster Versuch gescheitert, weil Mattarella die Ernennung des umstrittenen, 81 Jahre alten und offen eurokritischen Ökonomen Paolo Savona zum Wirtschafts- und Finanzminister zurückgewiesen hatte.

  Neu: Regierung soll am Freitag um 16 Uhr vereidigt werden Der parteilose Giuseppe Conte wurde erneut mit der Regierungsbildung beauftragt. Bild: Tiziana Fabi/AFP

  Nun schlagen die Koalitionäre Savona für das Ressort Europäische Angelegenheiten vor, das etwas weniger gewichtig ist. Schatzminister soll stattdessen Giovanni Tria (70) werden, Wirtschaftsprofessor an der römischen Universität Tor Vergata und Publizist. Luigi Di Maio, Chef der Fünf Sterne, und Matteo Salvini, Sekretär der Lega, sollen Vizepremier werden. Zusätzlich dürfte Di Maio Arbeits- und Industrieminister werden, Salvini Innenminister. Für den Posten des Aussenministers schlagen die Parteien Enzo Moavero Milanesi vor, der früher in einem sozialdemokratischen sowie in einem technokratischen Kabinett bereits als Europaminister gedient hatte.

 • Wielotysięczny wiec zorganizowany przez Ruch Pięciu Gwiazd odbył się w sobotę wieczorem w Rzymie , by uczcić utworzenie przez to antysystemowe ugrupowanie rządu z Ligą. Manifestacja odbyła się w Święto Republiki, dzień po zaprzysiężeniu rządu Giuseppe Conte.

  Na wiecu na placu przed tzw. Ustami Prawdy entuzjastycznie powitano politycznego lidera ruchu, od piątku wicepremiera i ministra rozwoju gospodarczego oraz pracy Luigiego Di Maio, a także założyciela tej formacji komika Beppe Grillo.

  - Naszą latarnią będzie cierpienie ludzi - oświadczył w czasie manifestacji Di Maio. - Ruch narodził się nie po to, by iść po władzę, ale by oddać władzę obywatelom. Teraz państwo to my - dodał.

  Beppe Grillo oznajmił zaś: "Nadchodzi nowy świat. Jest świat, który odchodzi, jest w agonii i jest świat, który nadchodzi, a my przyspieszamy jego nadejście".

  Grillo zauważył też, że "nikt nie spodziewał się czegoś takiego". Nawiązał w ten sposób do faktu, że ruch , który zrodził się z protestu utworzył rząd. Wyraził przekonanie, że utworzenie rządu przez ruch to "realizacja czegoś niemożliwego".

  Sobotnia manifestacja została początkowo zwołana na znak protestu przeciwko prezydentowi Sergio Mattarelli po fiasku pierwszej próby utworzenia rządu Ruchu i Ligi , gdy szef państwa nie zgodził się na powołanie przeciwnika euro na ministra finansów.

  Rząd powstał w czwartek po zmianie w obsadzie tego stanowiska. Wiec z protestacyjnego zamieniono więc na świętowanie powołania rządu Conte, który został zaprzysiężony w piątek.
 • "Antysystemowe"

  Rząd koalicji partii prorosyjskiej z partią jawną rosyjską agenturą może być antysystemowy?
  Raczej głęboko systemowy
 • edytowano June 3
  Dyzio_znowu napisal(a):
  "Antysystemowe"

  Rząd koalicji partii prorosyjskiej z partią jawną rosyjską agenturą może być antysystemowy?
  Raczej głęboko systemowy
  Prosowiecki komunizm we Włoszech zawsze miał się dobrze. Święty Jan Paweł II-gi hamował jego wpływy w Waykanie, Franciszek otworzył mu bramy.
 • Dyzio_znowu napisal(a):
  "Antysystemowe"

  Rząd koalicji partii prorosyjskiej z partią jawną rosyjską agenturą może być antysystemowy?
  Raczej głęboko systemowy
  Dobra, kto we Włoszech NIE jest prorosyjski? Konkrety proszę.
 • Epidiaskopat?
 • u nas gdyby wygrał Komorowski zapewne podjąłby podobną obstrukcję jak Martadela
 • u nas gdyby wygrał Komorowski zapewne podjąłby podobną obstrukcję jak Martadela
 • Ta obstrukcja wzmocni koalicje i rząd włoski.
 • Żaden naród nie lubi gdy Niemcy się panoszą w jego kraju. A ludzie pokroju i obycia Timmermansa doprowadzają zwykłych obywateli do furii. Elity europejskie gorszego sortu naprawdę mają obniżony poziom inteligencji i wiedzy o społeczeństwach co, samo w sobie, je dyskwalifikuje.
 • image
  Nowy Minister Spraw Wewnetrznych Matteo Salvini
 • Majciochy też ma z Putinami?
 • Tylko fragment.
 • Będą dziadować gdzie się da skoro Niemcy nie chcą sypnąć kasą. Do roboty się nie chcą brać. Najpierw spróbują starej metody korumpowania się przez Ruskich w zamian za lukratywne kontrakty na swoje za drogie i nieco przestarzałe oraz zawodne osiągnięcia przemysłowe. Mają w tym praktykę i chcą ubiec innych speców tej grze czyli Francuzów. Niewiele z tego wyjdzie bo Putin kasy ma nie za wiele i wcale nie chce jej hojnie wydawać na nich. Krwi jednak mogą nam napsuć.
 • Z czego mogą się brać prosowieckie fascynacje zachodniaków? - się zastanawiam.
  Możliwe odpowiedzi: 1. nie sąsiadują z Rosją, więc nie doświadczyli rosyjskich zaborów. Rosja to dla nich egzotyka. 2. ze zwykłego braku wiedzy, nawet Sołżenicyna pewnie nie czytali. Poprzestali na Tołstoju i Dostojewskim.
 • A ja myślę że z tego samego co nasze Ameryką - z interesu i oceny pozycji: jest daleko, nie zagraża bezpośrednio, można na niej zarobić, eksploatuje i uciska bliższych sąsiadów, potrzebuje dalekich sojuszników.
 • Mania napisal(a):
  Z czego mogą się brać prosowieckie fascynacje zachodniaków? - się zastanawiam.
  Możliwe odpowiedzi: 1. nie sąsiadują z Rosją, więc nie doświadczyli rosyjskich zaborów. Rosja to dla nich egzotyka. 2. ze zwykłego braku wiedzy, nawet Sołżenicyna pewnie nie czytali. Poprzestali na Tołstoju i Dostojewskim.
  Tołstoj i Dostojewski wystarczą, aby oczekiwać na Rosjan za drzwiami z siekierą w dłoniach.
 • Mania napisal(a):
  Z czego mogą się brać prosowieckie fascynacje zachodniaków?
  Siła dla nich jest jedyną wartością. Rosji udało się ukrzywdzić całkiem wielu ludzi, za to ją będą wielbić.
 • edytowano June 13
  Na przykład Czeczeńców ukrzywdzili słusznie.
 • W tym systemie wartości każde ukrzywdzenie jest słuszne.
 • Dokładnie. W tym systemie ofiara=oferma, a oprawca to półbóg..
 • los napisal(a):
  Mania napisal(a):
  Z czego mogą się brać prosowieckie fascynacje zachodniaków?
  Siła dla nich jest jedyną wartością. Rosji udało się ukrzywdzić całkiem wielu ludzi, za to ją będą wielbić.
  normalka u "demokratów". Nasi kodziarze też najchętniej by mordowali.
 • vigilate napisal(a):
  Na przykład Czeczeńców ukrzywdzili słusznie.
  Kiedy patrzy się na bandziorstwo niektórych Czeczenów uciekłszych* do Polski, można sądzić, że ukrzywdzili ich słusznie.
  * ciekawe słowo, pokraczne do bólu, ale jakoś tak mi się podoba.
 • Przypomniała mi się dyskusja o historii Polski i Wieletach. I moje uwagi o Szkotach. Czy to nie jest czasem tak że naród bez Boga prawdziwego, bez wiary w niego i wierności jemu nawet łamanej czasem ale realnej, jest narażony na wielkie niebezpieczeństwo popadnięcia w służbę Złemu albo zaniku? Islam niby wiara w jednego Boga, ale tak fałszywa i zakłamana, że w przypadkach skrajnych jak wahabityzm jest już w zasadzie satanizmem. A przywódcy takiej społeczności to właściwie przyboczni Złego. Czeczeni zostali złamani i popadli w taki stan. To było możliwe gdyż nie oparli się na skale.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.