Skip to content

na marginesie informacji o śmierci prof. Kieżuna - szkoła Wawelberga i Rotwanda

edytowano June 2021 w Forum ogólne
w życiorysie prof. Kieżuna znalazłem informacje, że był absolwentem https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkoła_Inżynierska_im._Hipolita_Wawelberga_i_Stanisława_Rotwanda
a załóżyciele byli mega!
choć mieli skazy wg dzisiejszych oczekiwań medialnych ze wszech stron

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Rotwand
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipolit_Wawelberg
imageimage
image

Komentarz

  • ...malownicza postać, zasłużył się Polsce jako powstaniec warszawski, poza tym wykładał na WSNS KC PZPR i zasłużony dla Burundi
  • Ale chyba nie było od początku oczywiste, że to prof. Balcerowcz będzie wyciągał polską gospodarkę z komunizmu? Pierwszy odmówił prof. Trzeciakowski, pan także nie przyjął oferty…

    Tak, pierwszy był Trzeciakowski, potem Józefiak. Obaj odmówili. Ja też byłem brany pod uwagę, ale kiedy do mnie zadzwonił przedstawiciel ambasady z Nairobi, pytając, czy mogę natychmiast wrócić do Polski, spytałem o co chodzi, dowiedziałem się tylko, że są jakieś pewne propozycje pod moim adresem, ale jakie nie wiadomo. Problem polegał na tym, że ja miałem podpisaną umowę która kończyła się za rok, a zerwanie umowy wiązało się z wysoką karą.

    Nikt mi nic więcej nie powiedział. Gdyby mi powiedziano o co chodzi, to bym i tak absolutnie przyjechał. Bo przecież ja miałem doświadczenie - broniłem Burundi przed tym atakiem kapitału zagranicznego, na tyle skutecznie, że prezes Banku Światowego zwracał się do sekretarza generalnego ONZ-tu, że jest taki kierownik projektu, który przeszkadza w modernizacji i mnie wyrzucono do Rwandy.


    https://wpolityce.pl/gospodarka/199530-prof-kiezun-odslania-kulisy-poczatkow-polskiej-transformacji-sachs-byl-niezwykle-sprawnym-lobbysta-i-marketingowcem-on-wszystkich-oszolomil-nasz-wywiad
  • Wawelberg (wzgórze wawelskie) i Rotwand (czerwona ściana)
    z żydowskich rodzin, wspierający region, w którym wyrośli, zaangażowani w kraju/imperjum , w którym żyli
    wielojęzyczni, z kontaktami w całej ówczesnej Europie
    wspierający edukację
    z wyznania nie katolicy
    wielce zasłużeni dla Warszawy, po odzyskaniu niepodległości w 1918 szkoła działała aż do wcielenia do POlitechniki Warszawskiej w okresie stalinowskim (w czasie okupacji też działała jako szkoła zawodowa wyższego stopnia)
  • Kieżun napisal(a):
    Ja też byłem brany pod uwagę, ale kiedy do mnie zadzwonił przedstawiciel ambasady z Nairobi, pytając, czy mogę natychmiast wrócić do Polski, spytałem o co chodzi, dowiedziałem się tylko, że są jakieś pewne propozycje pod moim adresem, ale jakie nie wiadomo. Problem polegał na tym, że ja miałem podpisaną umowę która kończyła się za rok, a zerwanie umowy wiązało się z wysoką karą.
    Nie potrafiłem mu darować tego tekstu.

  • los napisal(a):
    Kieżun napisal(a):
    Ja też byłem brany pod uwagę, ale kiedy do mnie zadzwonił przedstawiciel ambasady z Nairobi, pytając, czy mogę natychmiast wrócić do Polski, spytałem o co chodzi, dowiedziałem się tylko, że są jakieś pewne propozycje pod moim adresem, ale jakie nie wiadomo. Problem polegał na tym, że ja miałem podpisaną umowę która kończyła się za rok, a zerwanie umowy wiązało się z wysoką karą.
    Nie potrafiłem mu darować tego tekstu.

    ^this
  • edytowano June 2021
    .

  • zmarli 1916 i 1901
  • Filioquist napisal(a):
    ...malownicza postać, zasłużył się Polsce jako powstaniec warszawski, poza tym wykładał na WSNS KC PZPR i zasłużony dla Burundi
    Oraz tajny współpracownik UB.
  • Przemko napisal(a):
    Filioquist napisal(a):
    ...malownicza postać, zasłużył się Polsce jako powstaniec warszawski, poza tym wykładał na WSNS KC PZPR i zasłużony dla Burundi
    Oraz tajny współpracownik UB.
    SB
  • edytowano June 2021
    Niech będzie krakowskim targiem: kabel USB
  • robert.gorgon napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Filioquist napisal(a):
    ...malownicza postać, zasłużył się Polsce jako powstaniec warszawski, poza tym wykładał na WSNS KC PZPR i zasłużony dla Burundi
    Oraz tajny współpracownik UB.
    SB
    To samo.
  • Notto ja nic - prócz gorzko-cudnych zdjęć z Powstania i prelekcji dostępnych na YT - nic o nim nie wiem...
  • Przemko napisal(a):
    Filioquist napisal(a):
    ...malownicza postać, zasłużył się Polsce jako powstaniec warszawski, poza tym wykładał na WSNS KC PZPR i zasłużony dla Burundi
    Oraz tajny współpracownik UB.
    Dzisiej Piotr Gontarczyk o tym wspominał w Radio Wnet i zaprzeczał jakoby. Wg Gontarczyka, żeby tak szczekać Kieżunu trzeba mieć złą wolę lub słabe rozeznanie.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Filioquist napisal(a):
    ...malownicza postać, zasłużył się Polsce jako powstaniec warszawski, poza tym wykładał na WSNS KC PZPR i zasłużony dla Burundi
    Oraz tajny współpracownik UB.
    Dzisiej Piotr Gontarczyk o tym wspominał w Radio Wnet i zaprzeczał jakoby. Wg Gontarczyka, żeby tak szczekać Kieżunu trzeba mieć złą wolę lub słabe rozeznanie.
    Mają kosę z Cenckiewiczem? Zara posłucham.
  • edytowano June 2021
    Patrząc z punktu widzenia duetu Zych&Cenc, Kieżun jako powstaniec w ramach akcji Obłęd'44 podniósł był zbrodniczą reķe na Adolfa - odrzuconego sojusznika niewdzięcznych Polaków, tak więc...
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Przemko napisal(a):
    Filioquist napisal(a):
    ...malownicza postać, zasłużył się Polsce jako powstaniec warszawski, poza tym wykładał na WSNS KC PZPR i zasłużony dla Burundi
    Oraz tajny współpracownik UB.
    Dzisiej Piotr Gontarczyk o tym wspominał w Radio Wnet i zaprzeczał jakoby. Wg Gontarczyka, żeby tak szczekać Kieżunu trzeba mieć złą wolę lub słabe rozeznanie.

    +10
  • edytowano June 2021
    i jeszcze
    https://www.wz.pw.edu.pl/Wydzial/Tradycja/Historia/Od-ksztalcenia-technicznego-do-menedzerskiego/Szkola-Budowy-Maszyn-i-Elektrotechniki-im.-H.-Wawelberga-i-S.-Rotwanda.-1895
    i monografja z roku 1907
    https://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/publication/edition/506?id=506

    1902/3
    Nowy Dyrektor Szkoły, Rzeczywisty Radca Stanu Siemion Grygorjew, na pierwszem tegorocznem posie­dzeniu Rady Pedagogicznej zakomunikował zebranym pro­fesorom smutną Wiadomość o zgonie W czasie letnich feryi jednego z profesorów—Aleksandra Maternickiego. Pamięć zmarłego uczczono przez powstanie.

    Następnie zawiadomił obecnych o tegorocznych zmianach w ciele profesorskiem, a mianowicie:Zaprzestali wykładać profesorowie: Michał Bobiński, Leszek Gembarzewski, Leonidas Łomowski i Stanisław Kalinowski.Zaproszono nowych profesorów:Bolesława Gabszewicza, inżyniera technologa — do wy­kładów mechaniki i hydrauliki.Wacława Bryknera, magistra farmacyi — do wykładów chemii.Reinholda Feldwega, inżyniera mechanika (ponownie)— do projektowania maszyn parowych.D-ra Kazimierza Rzętkowskiego—do wykładu hygieny. Zygmunta Straszewicza, inżyniera—do wykładu geometryi wykreślnej.

    W tym roku szkolnym wprowadzono wykłady hy­gieny i bezpieczeństwa pracy, zgodnie z zezwoleniem
    Ministeryum Oświaty (reskrypt z dnia 12 Października 1901 roku, Nr. 24173).W wykonaniu decyzyi komisyi zeszłorocznej, opra­cowano sposób nauczania na kursie I-ym — skasowano repetycye tygodniowe, zastąpiono je jak najczęstszerni pytaniami na lekcyach bez ocen stopniami, co 6 tygodni postanowiono urządzać repetycye jedynie dla ocen sto­pniami i zaprowadzono egzamina półroczne

    Do tegorocznego zapisu zgłosiło się 112 kandyda­tów — z tej liczby przyjęto na kurs 1-y 107, w tem:katolików .... 58 czyli 54.2%ży d ó w........................45 „ 42.i %ewangelików . . . 3 ,, 2.8%prawosławnych . . 1 ,, 0.9
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.