Skip to content

Dziś ważna rocznica!

Mianowicie, rocznica bitwy pod Suchymi Krutami.

Kto jest w stanie bez googlowania napisać między kim a kim i z grubsza kiedy odbyła się ona?

Komentarz

  • Skoro najspokojniejsza granica była na zachodzie i dzisiejszym południu, to Rosja, Szwecja lub Turcja i jej lennicy siemiogrod albo moldawia
  • Ło matko. A ja myślałam, że Waść nadaje z Jasnej Góry.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Po guglowaniu już wiem. Natomiast nie do końca ogarniam wagę tej bitwy dla nas.
  • Nu. Tak tedy zagatka rozwiązana, a teraz podzielę się z Wami swoją refluksją na dany temat.

    Ovaj, to właśnie Przemysł Ottokar II miał śmiały plan zostania niemieckim cysorzem, na co bracia Niemcy totalnie spanikowali i wybrali kogokolwiek bądź, byle nie Czechity, który rządził całą Austrią.

    Dana bitwa to było starcie Niemcow (i Węgrów) z Czechami (i Polakami). Była ona debiutem dwóch ważnych hycleroskich rodzin - Habsburgów i Hohenzollernów. Przed tą bitwą ich nie było na świecie, po bitwie - Hanbsburgowie łyknęli Austrię, a zaś Hohenzollern - wdowę po książęciu wrocławskim, która była z jakiejś poważniejszej niemieckiej dynastii, dzięki czemu ta gałązka Zollernów mogła się jakoś wydźwignąć.

    Najzabawniejsze jest, że w kancelarii Przemysłowej znaleziono brudnopis listu, w którym wzywa się braci-Polaków to walki z odwietrznym teutońskim najeźdźcą. Niezłe, co?

    W skrócie: Były w Europie Środkowej dwie dynastie, które miały ciekawy pomysł na zjednoczenie regionu i zrobienie z niego potęgi - Przemyślidzi i Jagiellonowie. Obie zostały załatwione przez Hapsburgów.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Suchymi_Krutami
  • Paskudny empirysta los nie zachwyca się przemysłowym Autokarem i jego pobratymcami. Czechici to zaraza gorsza od Teutonow.
  • edytowano August 2017
    qiz napisal(a):
    Bo?
    Teutoni mają (mieli?) tzw. cojones wyrażające się w gotowości do zabijania, ale i do położenia swojego życia na szali, choć najczęściej w złej sprawie.

    Czechici ów walor bardzo dawno utracili.

    Nigdy, ale to nigdy nie potrafiłem zrozumieć istniejącej w części polskiej prawicy masochistycznej fascynacji Czechami i ich polityką.

    Niniejszym polecam linkę do artykułu blogowego pod wymownym tytułem Czechoza:

    stanczyk1.blogspot.com/

    Na zachęte fragmencik:

    "...otóż asumpt do niniejszego wpisu dała uwaga Dariusza Gawina rzucona przy okazji jednej z dyskusji z jego udziałem jakie oglądałem ostatnio na tubie, wspomniał on iż po śmierci Heydricha*, tego od zagłady Żydów, blisko 200 tysięcy Czechów demonstrowało na placu Wacława ślubując wierność Hitlerowi i III Rzeszy z podniesionymi w faszystowskim geście rękoma a, dodajmy już od siebie, łącznie we wszystkich lojalistycznych manifestacjach wzięło udział ponad 600 tysięcy z nich, począwszy od członków ówczesnych elit politycznych i kulturalnych a na robotnikach i chłopach skończywszy !"

    * Na w/w Heydricha dwójka czesko-słowackich Cichociemnych urządziła nie do końca udany zamach. Na szczęścia rannego hitlersyna dobiła w wyniku szpitalnych powikłań matka Sepsa.
  • MarianoX napisal(a):
    qiz napisal(a):
    Bo?
    Teutoni mają (mieli?) tzw. cojones wyrażające się w gotowości do zabijania, ale i do położenia swojego życia na szali, choć najczęściej w złej sprawie.

    Czechici ów walor bardzo dawno utracili.

    Nigdy, ale to nigdy nie potrafiłem zrozumieć istniejącej w części polskiej prawicy masochistycznej fascynacji Czechami i ich polityką.
    Przypomnę tylko, że mówimy o roku 1278, kiedy to Czechici byli niekwestionowanym liderem opinii w naszej części Europy. No niestety Habsburgowie, Hohenzollernowie i Węgrzy tę opinię zakwestionowali i dalej poszło już z górki. Osobiście uważam, że gdyby tę bitwę pod Suchymi Krutami wygrać, mogłoby być ciekawie.
  • Przypominam o sposobie traktowania Polski przez Czechitow.
  • edytowano August 2017
    Podkuj nastompił dopiero w1335 w Trenczynie
    Kiedy to Kazimierz Wlk. wynegocjował zrzeczenie sie tutułu Król Polski przez Prażanina i uznał status quo - Śląsk przy Czechach,98,7% książąt śląskich złożyło hołdy lenne w Pradze
  • los napisal(a):
    Przypominam o sposobie traktowania Polski przez Czechitow.
    Każdy ma swoich Wandalów ;)

  • los napisal(a):
    Przypominam o sposobie traktowania Polski przez Czechitow.
    Sposób traktowania Polski przez Czechitów przejawia się w twardych(dosłownie) dowodach. Najwięcej twierdz obronnych stawiali nasi królowie właśnie na granicy południowej. Jedną z największych, we wczesnych wiekach, grabieży naszego Lechistanu był najazd Brzetysława czeskiego, który totalnie zniszczył południe kraju.
  • To ładnie podpada pod teorię wielkomorawskiego pochodzenia Piastów Urbańczyka ;)
  • edytowano August 2017
    No wuaśnie
    Kazio Wielki odgrodził sie orlimi ogniazdami od czeskiego juz Śląska.
    Moze owe gniazda spowodowały najskoppjnejszą granice Rzeczpospolitej?
  • A tymczasem niezauważalnie mija kolejna ważną data w kalendarzu patrioty, a mianowicie 4 lipca!

    Tego bowiem dnia, w roku 1569, krur August Zygmunt de J. łaskawie pokwitował Unię Lubelską. Dzięki temu można twierdzić, że nie całe panowanie tego pana było nieudane.
  • Zazu napisal(a):
    los napisal(a):
    Przypominam o sposobie traktowania Polski przez Czechitow.
    Sposób traktowania Polski przez Czechitów przejawia się w twardych(dosłownie) dowodach. Najwięcej twierdz obronnych stawiali nasi królowie właśnie na granicy południowej. Jedną z największych, we wczesnych wiekach, grabieży naszego Lechistanu był najazd Brzetysława czeskiego, który totalnie zniszczył południe kraju.
    A Chrobry zajął cały ich.
    1:1
  • Bitwa pod Kłuszynem także samo 4 odbyła się lipca, tylko że 1610.

    Dodajmy, że tegoż dnia, ale roku 1187 odbyła się bitwa pod Hittin, która była końcem znaczenia Królestwa Jerozolimskiego.
  • Smok_Eustachy napisal(a):
    Zazu napisal(a):
    los napisal(a):
    Przypominam o sposobie traktowania Polski przez Czechitow.
    Sposób traktowania Polski przez Czechitów przejawia się w twardych(dosłownie) dowodach. Najwięcej twierdz obronnych stawiali nasi królowie właśnie na granicy południowej. Jedną z największych, we wczesnych wiekach, grabieży naszego Lechistanu był najazd Brzetysława czeskiego, który totalnie zniszczył południe kraju.
    A Chrobry zajął cały ich.
    1:1

    Zają =/= zniszczył ani splądrował.

    Czechici zajumali nam złoty tron Karola Wielkiego podarowany Bolesławowi przez kabaret Otto.
  • No i nie zapominajmy o irlandzkim rowerze

  • Jak na weselu w Kieleckiem
    Koham Pougsów
  • On the fourth of July, 1806...
  • los napisal(a):
    On the fourth of July, 1806...
    A no tak. Bo mi szukanie związku najazdu Brzetysława z powyższym coś nie szło.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.