Skip to content

Pani Dorotka mojo fanko!

edytowano March 2015 w Kulinaria
Bardzo ciekawie pokazuje i opowiada co i jak, żeby potrawy wyszły jak trza.
Polecam odcinek o cieście do pierogów i przepis na szarlotkę, z którego mam zamiar skorzystać.

Komentarz

  • ja do tej pory nie trafilam na "moja polska" jutjuberke.

    Dorotka uprawia styl dla mnie w kuchni nie do przyjecia: wszystko lsni czystoscia a ona wyglada jakby miala wlasnie wyjsc na bal.

    Magda ze Skutecznie gada jak nakrecona i po dwoch minutach boli mnie glowa.

    Mala Cukierenka: glos nie do przyjecia. i dosc kiczowate produkty.

    pozostaje przy KS i Parakulinarnych, ktorzy jako jedni z nielicznych rozumieja, ze w kuchni najwazniejsza jest atmosfera.
  • Kuchnia Kwasiora to jest to! Bezpretensjonalność i dużo mięsa:

  • Food Emperor jest świetny, tylko ta forma...

    https://www.youtube.com/user/FoodEmperor/videos
  • Polecałę juz
    Kuchnie na gazie?
  • Dej cie jakiś przepis na karpia
  • Trzeba zabic zywa rybe, bo wtedy jest koszerna. Uslyszane w znanej stacji informacyjej.
  • edytowano December 2017
    marniok napisal(a):
    Dej cie jakiś przepis na karpia
    Najlepszy jest karp bez żadnej panierki. Kroję go w dzwonka mniej więcej po 2 cm, następnie posypuję wegetą (wiem, że niezdrowo, ale za to pysznie). Poleży z godzinę, później kładę na rozgrzany olej, mięsem do patelni, nie skórą. Smażyć na wolnym ogniu, bo strzela, trzeba uważać. Odwrócić i dalej smażyć. Jest pyszny, chrupiący i nie wali mułem. Wszyscy w okolicy tak smażą. No, może nie wszyscy, ale wielu. :)
  • edytowano December 2017
    marniok napisal(a):
    Dej cie jakiś przepis na karpia
    Mama i Babcia robiły tak: pokroić filety w dzwonka, oprószyć solą i pieprzem, obłożyć plastrami cebuli, włożyć do lodówki - i po kilku godzinach smażyć oprószone mąką lub tartą bułką.
    Cebulę można wykorzystać, tzn dodać do smażenia filetów.
  • Dziękuję Paniom
    Zrobię pół porcji jednym i pół drugiem sposobem
    =P~
  • rdr napisal(a):
    ... posypuję wegetą (wiem, że niezdrowo, ale za to pysznie). ...
    Co jest niezdrowego w Vegecie?

    nie używamy w domu
    mamy sól (kamienną, morską, ale nie mamy warzonej)
    i cały koszyk przeróżnych ziół, przypraw...

  • edytowano December 2017
    romeck napisal(a):
    rdr napisal(a):
    ... posypuję wegetą (wiem, że niezdrowo, ale za to pysznie). ...
    Co jest niezdrowego w Vegecie?

    nie używamy w domu
    mamy sól (kamienną, morską, ale nie mamy warzonej)
    i cały koszyk przeróżnych ziół, przypraw...

    Niezdrowy jest zawarty w Vegecie (oraz w podobnych przyprawach) benzoesan sodu.
  • Cyrylica napisal(a):
    marniok napisal(a):
    Dej cie jakiś przepis na karpia
    Najlepszy jest karp (...) nie wali mułem
    To nie jest kwestia ugotowania karpia, a przygotowania go przed sprzedażą. Otóż w zasadzie należy go wyjąć ze stawu i miesiąc trzymać w tanku z czystą wodą - bez jedzenia! - wtedy muł stopniowo wychodzi i rybka pyszna.
  • Potwierdzam to z mułem. Natomiast vegeta jest tak aromatyzowana że być może faktycznie zabija smak muła?
    Odnośnie soli - nie przepłacajcie za morską czy górską, to to samo co warzona czy kamienna.
  • edytowano December 2017
    MarianoX napisal(a):
    romeck napisal(a):
    rdr napisal(a):
    ... posypuję wegetą (wiem, że niezdrowo, ale za to pysznie). ...
    Co jest niezdrowego w Vegecie?
    Niezdrowy jest zawarty w Vegecie (oraz w podobnych przyprawach) benzoesan sodu.

    acha,
    czyli należy zrezygnować z jagód (owoców takich jak borówki, żurawina, maliny itp),
    z jogurtów, kefirów itp zsiadłych mleków (do 0,04 g/kg!)
    grzybów,
    (nie chce misię szukać dalej...)
    występuje tam naturalnie, zapobiega powstawaniu (szkodliwych dla człowieka) drożdży i bakterii,
    stąd stosowany w przetwórstwie spożywczym (sysntetyczna), w ilości max 0,1 g/kg


    ===

    To już gorszy - serio! - jest (biały) cukier.
    Znam kilka osób którzy odstawili w 90 procentach (około).I nic im już nie smakuje, bo cukier jest w zasadzie wszędzie! Na przykład w keczupie to nawet 30 %.
  • Naturalnie występuje w stężeniach 10x niższych, ale jedz sobie na zdrowie.
  • edytowano December 2017
    Przemko napisal(a):
    ...ale jedz sobie na zdrowie.
    Dziękuję.

    romeck napisal(a):
    ...w Vegecie?
    nie używamy
    Soli warzonej także nie używamy.

  • MarianoX napisal(a):

    Niezdrowy jest zawarty w Vegecie (oraz w podobnych przyprawach) benzoesan sodu.
    Brzostówna Starsza (mama Zosi) robi w domu przeróżne przetwory, między innymi coś w rodzaju Vegety, tylko bez benzoesanu.

  • edytowano December 2017
    Jest też na yt autentyczny Szwed, Food Emperor którego chyba Ślązacy nauczyli po polsku ale tylko dla dorosłych bo klnie jak szewc i uszy więdną

  • Klnie okrutnie, ale to kulinarny artysta. Przepis na ciasto jabłkowe- bajeczny.
  • MarianoX napisal(a):
    romeck napisal(a):
    rdr napisal(a):
    ... posypuję wegetą (wiem, że niezdrowo, ale za to pysznie). ...
    Co jest niezdrowego w Vegecie?

    nie używamy w domu
    mamy sól (kamienną, morską, ale nie mamy warzonej)
    i cały koszyk przeróżnych ziół, przypraw...

    Niezdrowy jest zawarty w Vegecie (oraz w podobnych przyprawach) benzoesan sodu.
    Glutaminian sodu.
    Czyli sztuczny ekstrakt "piątego smaku" - yum. Podstawowy składnik "zupek chińskich", rosołków i przypraw uniwersalnych
    Szkodliwość podwójna: bo z jednej strony czysta chemia, z drugiej - sztuczne ciągłe wzmaganie apetytu prowadzące do jedzenia bez opamiętania i otyłości.
  • edytowano December 2017
    krzychol66 napisal(a):
    ...Szkodliwość podwójna: bo z jednej strony czysta chemia, z drugiej - sztuczne ciągłe wzmaganie apetytu prowadzące do jedzenia bez opamiętania i otyłości.
    mowa o cukrze? 99.8 % czystej C12H22O11
    o soli warzonej? 99.9 % czystego NaCl

  • No i 40% czystego C2H5OH w Czystej
  • ciekawe czy siostra Anastazja (jeszcze) żyje i czy naprawdę istniała ta sympatyczna starsza pani

    znajoma kucharka spowiedników wyższej instancji miała materiału na dwie książki kucharskei w oparciu o rok liturgiczny
    i matuchna przełożona powiedziałą, że poza wsparciem kasowym dla zakonu nazbyt by autorki miłość własna wzrosła, więc w imię ćwiczenia pokory przepisy podać do biblioteki zgromadzenia
  • @christoph; wygląda na to, że istniała :-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.