Skip to content

Kalendarium

2»

Komentarz


  • 4 marca 1925 - samospalenie księdza Andrzeja Fedukowicza z Żytomierza.

    5 marca 1684 - powołanie Świętej Ligi - przymierza wojskowego Rzeczypospolitej, Państwa Kościelnego, imperium Habsburgów i Wenecji przeciw islamskiemu zagrożeniu.

    6 marca 1836 - wojska meksykańskie jenerała Santa Anny biorą szturmem klasztor Alamo i wycinają w pień broniących go teksaskich separatystów oraz północnoamerykańskich zielonych ludzików.

    7 marca 1866 - kaźń Męczenników Koreańskich w Saenamteo. Wśród nich m.in. Bernard Louis Beaulieu, kanonizowany w 1984 przez Jana Pawła II.

    7 marca 1941 - w Warszawie, na Mazowieckiej 10, Igo Sym kieruje się w stronę drzwi wejściowych swego mieszkania, słysząc głos służącej witajacej niespodziewanych gości.

  • 8 marca 1769 – konfederaci barscy pod Kazimierzem Pułaskim (320 ludzi, 6 dział) rozgromieni w Okopach Świętej Trójcy po trzygodzinnym szturmie wojsk rosyjskich. Pułaski salwuje się ucieczką z kilkudziesięcioma żołnierzami, by kontynuować walkę.

    Jako drzewiey pisano:
    „Zaczął się atak Okopów Ś. Tróycy, który krótko trwał, bo szturmem Moskwa tey fortecy dobyła, gdzie ludzi 190 zabrała, kilkadziesiąt trupem położyła, armatki żelazne tam znalezione w Dniestrzę potopiła. W tym attaku Moskwa chorążego i kilku grenadierów utraciła.”





  • 74 lata temu w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali Emanuela Ringelbluma - historyka, działacza społecznego, organizatora Podziemnego Archiwum Getta. Przed śmiercią ukrywał się u rodziny Wolskich, których także Niemcy zamordowali.

    image
  • Serio Przemko dostał bana? Nie moja bajka, ale w moim wyobrażeniu on był niejako Exkatedrzaninem par excellence. Czy naprawdę wystarczy mieć odmienne od Szanownej Adminisztrancyi zdanie czy poszło o coinsze?
  • trep napisal(a):
    Serio Przemko dostał bana? Nie moja bajka, ale w moim wyobrażeniu on był niejako Exkatedrzaninem par excellence. Czy naprawdę wystarczy mieć odmienne od Szanownej Adminisztrancyi zdanie czy poszło o coinsze?
    https://www.tapatalk.com/groups/pismejker/a-co-si-sta-o-z-excathedr-t7870.html#p122919
    Dla mnie dziwne. Ale de gustibus...
  • Sam się zabanował. Jak kogo brzydzi nasze towarzystwo, ma wolną wolę.
  • Autobahn donikąd.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.