Skip to content

"Neonikotynoidy"

edytowano July 2018 w Poradnik
Czy ktoś z państwa wie, z czym to się je i czy oburzenie organizacji ekologicznych decyzją ministra Ardanowskiego jest słuszne czy nie słuszne?
Otagowano:

Komentarz

  • Tak w ogóle nie znając tematu, ale trochę będący obyty, to obstawiam, że pisoski minister przepisał coś, co i tak musiał, bo mu kazała Wujnia, ale Totalna podpuszcza ekooszołomów, bo jest szansa pohejtować PiS.
  • Hmm. Jemy to z owocami i warzywami ,zbożami .Patrząc na paletę dostępnych dla rolników inscektycydów ,skutki wycofania to byłaby katastrofa. Środki w miarę selektywne w stosunku do owadów pożytecznych ,efektywne(czytaj można rzadziej stosować) .Pszczelarz ,u którego od lat wynajmuje ule nie skarży się, więc prawidłowo stosowane nie mają( w krótkim okresie!) negatywnego wpływu na pszczoły.
  • Poza tym babol w tytule. Neonikotynoidy
  • SigmundvonBurak napisal(a):
    Poza tym babol w tytule. Neonikotynoidy
    Poprawił.

  • Nikt mi nie powie, że to normalne, żeby jeść rośliny z nikotyną w środku >:P
  • Można rzuć a potem wypluwać



  • los napisal(a):
    Można rzuć a potem wypluwać



    To mi się kojarzy z tabako raczey.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Tak w ogóle nie znając tematu, ale trochę będący obyty, to obstawiam, że pisoski minister przepisał coś, co i tak musiał, bo mu kazała Wujnia, ale Totalna podpuszcza ekooszołomów, bo jest szansa pohejtować PiS.
    No chyba nie. Ministerstwo twierdzi, że to na prośbę producentów rzepaku w związku z trudną sytuacją atmosferyczną. Dopuszcza czasowo używanie Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS.

    https://www.gov.pl/rolnictwo/czasowe-zezwolenie-na-zastosowanie-zapraw-nasiennych-z-grupy-neonikotynoidow

    Modesto zawiera chlotianidynę
    http://ochronaroslin.agro.pl/index.php?page=preparat&id=1102
    Cruiser zawiera tiametoksam
    http://ochronaroslin.agro.pl/index.php?page=preparat&id=679

    Unia na to
    30 May 2018: The Commission has adopted the Regulations to completely ban the outdoor uses of imidacloprid, clothianidin and thiamethoxam on 29 May 2018 and they have been published in the Official Journal of the European Union on 30 May 2018.
    https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/approval_active_substances/approval_renewal/neonicotinoids_en

    Jak jedną ręką zakazuje, to chyba drugą nie każe.
  • No może i nie każe. Wszelako, w takich unijnych banach zazwyczaj są furtki.
  • Neonikotyninojdy, rze tak powiem jako pszczelarz, to samo zuo.
  • Zima napisal(a):
    Neonikotyninojdy, rze tak powiem jako pszczelarz, to samo zuo.
    Prawda. Ja tak z pamięci ,zawieszenie stosowania neonikotynoidów w uprawach rzepaku ,spowodowało wzrost użycia pestycydów(czy czestotliwości zabiegów,w kazdym razie wzrosło obciążenie środowiska) o jakieś 300%. To są naprawdę skomplikowane sprawy , substancje zakazane muszą być czymś zastąpione. Prawdziwy problem to nieprawidłowe stosowanie. Dwa przykłady z brzegu :desylacja zbóż glifosatem i opryski kwitnących roślin w ciągu dnia.
  • Wtrącę swoje trzy grosze jako totalny laik. Zauważalna, gigantyczna zmiana w ciągu lat - "czyste" przednie szyby samochodów, Dawniej, już po przejechaniu szosą ok. 100 km były oblepione owadami, obecnie brak ich niemal całkowicie. Itd.
    Brak owadów to brak, a co najmniej spadek liczebności ptaków - również zauważalny.
    Coś człowiek przefajnował w poprawianiu natury. I chyba nadal brnie w to "poprawiactwo".
  • @Zima, czy to prawda że ten rok zapowiada się jako najlepszy od lat pod względem zbiorów miodu?
  • marniok napisal(a):
    @Zima, czy to prawda że ten rok zapowiada się jako najlepszy od lat pod względem zbiorów miodu?
    U mnie tak. Bawię się nieintensywnie w dwa ule i miodu mam ponad dwa razy więcej niż rok temu. Tzn. cirka about 45 l.
  • No ale że z jakiego powodu - pszczół przybyło czy te co są od lat więcej urobku miały?
  • Dolewają syropu.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Dolewają syropu.
    Pczółki?!
    Piersze słysze.
  • edytowano July 2018
    Większy urobek. I to nie jest ich ostatnie słowo.

    Z tym ze kwitnienia nałożyły się dziwnie (we wschodniej Francji) Wiosna była spóźniona, potem wszystko kwitlo na potęgę w maju. W czrwcu- pogoda marzenie i lipy dały tony nektaru. Teraz kwitną już sierpniowe rośliny. Jesienią może być bieda jak kto ogoloci ule I nie będzie dokarmial.

    Ja koncze wziątek za tydzień. Co sobie panienki nazbierają potem, to ich.

    Nie karmię.
  • Gorlias_Fitzgorgon napisal(a):
    A "Polityka" pisze, że to wszystko bujda.
    https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1756374,1,neonikotynoidy-to-nie-wyrok-na-pszczoly-6-faktow-kontra-fake-news.read
    Jest jakiś fachowiec na sali?
    pasieka24.pl

    (szukanie na szybko)
    Pestycydy a pszczoły miodne
    Znaczenie insektycydów neonikotynoidowych na śmiertelność pszczelich rodzin: Streszczenie aktualnej literatury ze szczególnym nawiązaniem do sytuacji w Niemczech, cz. 2.

    W pierwszej części artykułu zamieszczonej w nr 4/2016 „Pasieki” autor wskazał, że
    ostatnie badania potwierdziły znaczenie insektycydów neonikotynoidowych jako główną przyczynę zabicia milionów rodzin pszczół
    oraz
    wyjaśnił sposób działania neonikotynoidów, które uszkadzają system nerwowy pszczoły, na wskutek czego traci ona orientację w terenie i pszczoły-zbieraczki nie mogą odnaleźć drogi powrotnej do ula.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Dolewają syropu.
    Zima napisal(a):
    Nie karmię.
    O!

    ===
    Właśnie wczoraj bylismy na (corocznych) Dniach Miodu w Skansenie (Chorzów).
    było przynajmniej osiem pasiek (stoisk więcej), gdzie można było kupić miody ale i równieżpyłki, propolis.
    Kupujemy zawsze od skansenowego pszczelarza Pawła, jednocześnie naukowca, doktora z uniwersytetu w Gliwicach. Zabiera ule gdzieś na polany Beskidu Sądeckiego.

    Dla dzieci najfajnieszejest podpatrywanie pracy pszczelaży, bo pszczołowa zagroda w skansenie to żywy materiał: ule w sadzie, izba z wirówką - samemu można pokręcić! - cały czas dymią się dumiarki i samemu można podymać..., pokaz wyjmowania ramek z ula itp....
  • Wujek, już nie żyjący, miał ok10 uli. Jako dzieciak służył em mu pomocą przy pszczołach tzn okadzałem dymem. Byłem bardzo dumny z każdego ukąszenia. Ponadto z dumą paradowalem wśród kolegów z tą czapką pszczelarską z siatka na twarz. Dodatkową atrakcją dla nas i okolicznych dzieciaków było "wygryzanie miodu z wosku" - nie wiem czy dobrze to okresliłem ale chodziło o "wycyckanie" miodu z kawałków plastrów, słodycz miodu do żołądka a zżuty wosk, jak guma balonowa, wujek zbierał. Chyba dla pszczół jako budulec ja kolejne ramki.
  • romeck napisal(a):
    Gorlias_Fitzgorgon napisal(a):
    A "Polityka" pisze, że to wszystko bujda.
    https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1756374,1,neonikotynoidy-to-nie-wyrok-na-pszczoly-6-faktow-kontra-fake-news.read
    Jest jakiś fachowiec na sali?
    pasieka24.pl

    (szukanie na szybko)
    Pestycydy a pszczoły miodne
    Znaczenie insektycydów neonikotynoidowych na śmiertelność pszczelich rodzin: Streszczenie aktualnej literatury ze szczególnym nawiązaniem do sytuacji w Niemczech, cz. 2.

    W pierwszej części artykułu zamieszczonej w nr 4/2016 „Pasieki” autor wskazał, że
    ostatnie badania potwierdziły znaczenie insektycydów neonikotynoidowych jako główną przyczynę zabicia milionów rodzin pszczół
    oraz
    wyjaśnił sposób działania neonikotynoidów, które uszkadzają system nerwowy pszczoły, na wskutek czego traci ona orientację w terenie i pszczoły-zbieraczki nie mogą odnaleźć drogi powrotnej do ula.
    No dobsze. To jeszcze niech wykażą,że zastąpienie jednego zabiegu neonikotynidami ,kilkoma zabiegami innymi środkami( jak jest w przypadku rzepaku ) ,mniej zaszkodzi pszczołom. Chemizacja rolnictwa to coś przed czym nie uciekniemy.
  • marniok napisal(a):
    Dodatkową atrakcją dla nas i okolicznych dzieciaków było "wygryzanie miodu z wosku" - nie wiem czy dobrze to okresliłem ale chodziło o "wycyckanie" miodu z kawałków plastrów, słodycz miodu do żołądka a zżuty wosk, jak guma balonowa, wujek zbierał. Chyba dla pszczół jako budulec ja kolejne ramki.
    Mniam, potwierdzam!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.