Skip to content

Gospodarka 2019-2020

2»

Komentarz

  • A propos dziś był komunikat GUS o średniej płacy za II kwartał. Wiadomo liczy się to specyficznie, ale rok do roku tak dobrze jeszcze nie było (wzrost o ponad 7%).
  • edytowano August 2018
    Mnie to rzecz jasna cieszy. Dla PiS to jednak za wcześnie. Za wcześnie przed wyborami parlamentarnymi. Może się przełoży na samorządowe a to bardzo ważne.
    Bez echa przebrzmiała ważna wypowiedź Minister Finansów Pani Czerwińskiej sprzed paru dni. Uprzedziła mianowicie że lipiec będzie ostatnim lub też już czerwiec był ostatnim miesiącem tak dużej nadwyżki budżetowej. Od tego miesiąca będzie ona maleć z uwagi na kumulację wydatków w drugiej połowie roku. To normalne ale jest też w tym element hamowania gospodarki. Deficyt roczny będzie około połowy mniejszy niż planowany, ale moim zdaniem z powodu zaplanowania go na asekuracyjnie wysokim poziomie. Równocześnie Pani Minister ostrzegła że wchodzimy w okres pogorszenia koniunktury i spadku tempa wzrostu. Wspomniała chyba o dwóch latach w przód. Tempo planowane ma spaść poniżej 4%, ale i tak być dobre. Nie ma katastrofy, ale zaczynają się kłopoty a proste rezerwy już na wyczerpaniu. Chwała PiS za ich identyfikację i uruchomienie. To jednak uruchomiło również spiralę roszczeń i jest ona nadal nakręcana. I będzie bez oporu bo kolejne wybory co pół roku. To obniża poważnie potencjał inwestycyjny i rozwojowy. Inflacja powyżej progu odczuwalności pojawi się, na moje oko a nie jestem specem od tego i nie mam własnego modelu, za jakiś rok.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.