Skip to content

Jonny Daniels życzy Wesołych Świąt muzułmanom

Komentarz

  • Złoto, nie człowiek.
  • Wkleił słotkie pieski, więc na pewno dla muzułmanów.


    Jonny Daniels @MrJonnyDaniels

    Chciałem skorzystać z okazji i życzyć wszystkim młodszym braciom w wierze, moim Chrześcijańskim przyjaciołom z całego świata, wesołych świąt Bożego Narodzenia, szczegòlne życzenia przesyłam dla moich chrześcijańskich przyjaciół w Polsce "Wesołych Świąt"!

    Raz takie ò, innym razem takie ó. Mr Jonny strasznie się męczy stukając z kilku klawiatur.
  • Ojtam, ojtam. A ja dostałem już drugie albo trzecie seasonal i holiday greetings nie od żadnego starszego brata w wierze czy też starszego brata muzułmanów tylko od zwyczajnych białych Europejczyków z wyższym wykształceniem, urodzonych i wychowanych w Europie. Jeden, zawodowiec od coachingu, to nawet napisał że te wakacje (znaczy holidays) to przypominają jak ważna jest kultura korporacyjna. Odpisałem mu że jak najbardziej i to kultura w ogólności. No i że pewnie wspominając o tych wakacjach (holidays) miał na myśli Boże Narodzenie. No i że to Boże Narodzenie to jest taki element kultury chrześcijańskiej. No i na koniec że życzę mu Bożego błogosławieństwa. Nie jestem pewien czy zrozumie, ale starałem się być miły. Znaczy przekazać mu nieco pozytywnej energii. No trochę mi to z trudem przyszło przyznaję ze wstydem. No ale mailem trudno przekazać stuknięcie się w głowę albo kopa w d..ę, szczególnie jak się nie jest native speaker.
  • My hovercraft is full of eels.
  • Jonny Daniels napisal(a):
    Chciałem skorzystać z okazji i życzyć wszystkim młodszym braciom w wierze.
    Młodszym braciom w wierze czyli muzułmanom, judaizm rabiniczny jest około stu lat młodszy od chrześcijaństwa.

    To zresztą zabawna religia - bo wszystkie religie świata szczycą się swoimi założycielami: Buddą, Mahometem, Lutrem czy Kalwinem. Akibę ben Josefa talmudyści chowają tak sprawnie, że mało kto wie o jego istnieniu.

  • Ale powiedzenie, że nie ma żadnej ciągłości pomiędzy judaizmem przed i po zburzeniu Świątyni byłoby jednak nadużyciem. Powstaje więc pytanie, czy judaizm rabiniczny jest czymś radykalnie różnym od tego, który był wcześniej. Tak jak to było z chrześcijaństwem. Mi brakuje kompetencji, żeby na to odpowiedzieć. Pamiętam tylko, że ks. Chrostowski opowiadał, że zarówno chrześcijaństwo, jak i judaizm rabiniczny mają element ciągłości, zerwania i nowości.
  • celnik.mateusz napisal(a):
    Ale powiedzenie, że nie ma żadnej ciągłości pomiędzy judaizmem przed i po zburzeniu Świątyni byłoby jednak nadużyciem.
    Podobnie stwierdzenie, że nie ma ciągłości między katolicyzmem a anglikanizmem. Katolicyzm i anglikanizm też nie są radykalnie różne, są wręcz tak podobne, że można się pomylić, która msza jest czyja. Są to jednak różne religie. Judaizm rabiniczny od świątynnego różni się bardziej.

  • No i anglikanie odwołują się do Chrystusa, a żydzi do Abrahama.
  • Nie wiem kto tam był odpowiedzialny za schizmę wschodnią, ale prawosławni też nie powiedzą, że ich założycielem jest patriarcha jakiś tam.
  • He he, trafna uwaga.
  • natomiast protestanci szczycą się swoim Lutrem
  • Protestantyzm nie zaczyna się i nie kończy na Lutrze. Nie jest tez ani najliczniejszy ani dominujący.

    Typowy błąd paralaksy wynikający z sąsiedztwa.
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Święto_Reformacji

    pouczając innych o błędach z pozycji własnej Wyższości Intelektualnej warto by jednak nie popadać w śmieszność
  • Jeżeli ton mojej wypowiedzi był przyczyną zgorszenia, to niniejszym bardzo wszystkich przepraszam.

    Z meritum mógłbym się w miarę prosto wytłumaczyć ale mi kompletnie nie zależy w kontekście prymatu relacji nad racjami, wiec może niech zostanie jak jest.

    Wesołych Świąt.
  • edytowano December 2018
    Jeśli chodzi o lutrzyków, to byłem kiedyś u nich na mszy na Islandii, przystąpiłem do komunii, nawet IHS mieli napisane i niemowlę ochrzcili. Dopiero w kruchcie, przy lekturze ogłoszeń parafialnych skapowałem się, że coś nie tego.
  • Tylko dlatego, że księżyca była chora i jakiegoś faceta dali w zastępstwie.
  • Przodem do ołtarza odprawiał, a pobożna niewiasta otwierała mu drzwiczki na ambonę!
  • Może jemu też sie pomyliło?
  • Że po obu stronach ołtarza było mniej więcej tyle samo ludzi?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.