Skip to content

Jaki naród zamieszkuje teren między Bugiem a Odrą

loslos
edytowano March 2015 w Forum ogólne
Z Agatona Gillera:

We wsiach, przez które przejeżdżamy, przed szynkami zgromadziło się dużo chłopstwa; daleko słychać pijane śpiewy a klątwy i wyzwiska jeszcze dalej. Klątwy i wyzwiska są w Moskwie bardzo powszechne; połowa słów mowy Moskala jest klątwą. Nie tylko w gminie powszechne są klątwy, lecz nawet między ludźmi wyższego towarzystwa, szczególniej zaś w stósunkach i rozmowach z podwładnymi. W innych krajach klątwy słyszeć się dają w szczególnych razach gniewu, smutku, złości lub niepowodzenia; w ustach Moskala nawet pochlebstwo, słodka oraz i spokojna mowa jest klątwą zaprawiona. Obszerność, rozmaitość tych klątw jest nadzwyczajna; leży ona w zwyczaju; kobiety a nawet dzieci rzucają słowami klątwy i brudnego wyzwiska, które rumienić muszą poczciwe uszy. Klątwy dowodzą brak moralności; jakoż powszechność klątw w Moskwie odpowiada powszechnemu zepsuciu obyczajów

Komentarz

  • edytowano January 2019
    Naród WOŚP?



    A tak serio - mnie też ostatnio coraz trudniej nie rzucać mięchem, taka sytuacja. Może nie różnimy się od nich tak bardzo...
  • Rzucanie mięchem jako wyraz wzburzenia jest normalne. Plugawe jest dopiero kiedy bluzgi słychać w "pochlebstwie, słodkiej i spokojnej mowie."

    Bo jego podstawowe pytanie jest: a co ja z tego kufa mam?! Gdzie jest ten pieniądz u mnie w portfelu? Nie że ma wypendrolonego orlika przed oknami, bo on ma w dumie tego orlika, podobnie ma tę autostradę w dumie!
  • Co byś dał to za mało.
    Panskosc bez obowiazku
    Dziurawe gacie jako szczyt mody i właśnie taka swobodna gadka, nie będę się starał ograniczać
  • Nie zabrałam głosu w tym wątku, bo - nie ukrywam - otwierający go cytat mną wstrząsnął.
    W zasadzie mogę dopisać tylko jedno wrażenie - nasza ulica nie rozbrzmiewa jeszcze mnogością przekleństw. Jest tylko jedna q..wa, używana do wszelkich sytuacji, nudna i spowszedniała. Oraz przymiotnik, którego wulgarne znaczenie też już zaniknęło, zatem wszystko może być zaj....ste.
    Chory kraj, chorzy ludzie.
    Kloaka.

    I nie oszukujmy się - bez porównania łatwiej równać w dół niż trzymać wysoki poziom kultury osobistej. Obserwuję to. Również po sobie.
  • Byłam ostatnio na wystawie w Zamku Królewskim "Znaki Wolności". Polecam. Jest otwarta do końca marca.
    Trochę nierówna, momentami wstrząsająca.
    Ze świetnie dobranymi zdjęciami (to największa jej wartość) i cytatami.
    Józef Piłsudski napisał:
    Walczę i umrę jedynie dlatego, że w wychodku, jakim jest nasze życie, żyć nie mogę, to ubliża – słyszysz! – ubliża mi jako człowiekowi z godnością nie niewolniczą.[...] To nie sentymentalizm, nie mazgajstwo, nie maszynka ewolucji społecznej, czy tam co, to zwyczajne człowieczeństwo. Chcę zwyciężać, a bez walki i to bez walki na ostro, jestem nie zapaśnikiem nawet, ale wprost bydlęciem, okładanym kijem czy nahajką.[...] Nie rozpacz, nie poświęcenie mną kieruje, a chęć zwyciężenia i przygotowania zwycięstwa.[...]
    fragment listu JP do Feliksa Perla - wrzesień 1908 przed akcją pod Bezdanami
    Wojciech Korfanty, Wawrzyniec Sawicki napisali:Zwalczamy tę antypolską politykę, ponieważ jest ona skierowana nie tylko przeciwko naszym materialnym i duchowym interesom, ta polityka jest skierowana także przeciwko naszej egzystencji, a my nie jesteśmy byle jakim plemieniem, jesteśmy narodem liczącym 20 mln ludzi. Jesteśmy narodem mającym swoją historię, jesteśmy narodem mającym zasługi dla ludzkości. Jesteśmy narodem, który więcej niż raz ratował kulturę Europy przed Turkami i barbarzyńcami. My mamy własną kulturę i nie uda wam się jej zniszczyć.
    Z Posiedzenie Nr 89, 30 października 1912
    Obecnie mamy hołotę, która naszą kulturę niszczy w takim tempie, że zaborcy mogliby się od niej uczyć.
  • edytowano February 2019
    Ejże, ktoś tu ulega pokusie i idzie na łatwiznę! Tak się nie da prawdziwie opisywać narodu. To znaczy nie w najwznioślejszych jego przejawach. Ślepy zaułek.
    Plugastwo nasze to tylko "To jest nasza codzienność , w której my żyjemy"
  • Na tt są kobiety ( będące po prawej stronie), które bluzgają zupełnie bez potrzeby, przy każdym komentarzu dotyczącym nawet duperelnych spraw. Chełpią się tym stylem i zapowiadają, że bluzgać nie przestaną. A panowie są zachwyceni, że panie takie charakterne. I co ciekawe6, mają dużo followersów.
    Gdyby nie internet nie wiedziałabym, że aż tyle mamy tej barbarii, a w przeklinaniu przoduje kodziarstwo.
  • edytowano February 2019
    Niestety zjawisko plugawienia języka to nie tylko wschód.




  • Aby odwrócić uwagę Rosjan i osłonić przegrupowanie rtm. Nowak poprowadził desperacką szarżę grupy ok. 15 kawalerzystów na rosyjskie tabory - polska kawaleria uderzyła zaskakująco z lewego skrzydła pomiędzy rosyjską kawalerię i piechotę, atakując woźniców i wzbudzając znaczne zamieszanie. Po krótkiej walce, zanim Rosjanie zdążyli podjąć przeciwdziałanie, jeźdźcy prawie bez strat wycofali się za polskie prawe skrzydło.
    Zacząłem szukać kim był Agaton Giller (pewnie jakiś kolega Chestertona), dotarłem do opisu bitwy pod Grochowiskami. Polacy. Na razie trzeba przestać czytać, bo zbyt wzrusza poświęcenie i odwaga.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.