Skip to content

Tropimy antysemitys w mowie, literaturze i obyczajach

loslos
edytowano March 2015 w Forum ogólne
CZEŚNIK
dyktuje
"Bardzo proszę" ... mocium panie...
Mocium panie... "me wezwanie"...
Mocium panie... "wziąć w sposobie"...
Mocium panie... "wziąć w sposobie,
Jako ufność ku osobie"...
Mocium panie... "waszmość pana,
Która lubo mało znana...
Która lubo mało znana"...
pokazując palcem
Cóż to jest?

DYNDALSKI
podnosząc się
Żyd - jaśnie panie,
Lecz w literę go przerobię.
«1

Komentarz

  • Zydlaczyć
  • Judzić
  • Judejczyć
  • Nie żyduj.
  • los napisal(a):
    DYNDALSKI
    podnosząc się
    Żyd - jaśnie panie,
    Lecz w literę go przerobię.
    Ciekawe1, czy danielsy pozwolą przeprawić na kleks, czy każą usunąć...

  • Kleks to postać z powieści żydowskiego autora.
    BTW.
    Czy Heinego wypowiedzi i dzieła zostaną zakazane?
  • - Po wtóre - odrzekł Zagłoba - że gdybyśmy przez jakowy casus dostali się w jego ręce, to by nam takiego łupnia zadał, że wszystkie sroki na Litwie miałyby o czym skrzeczeć... Patrzcie waszmościowie, co stało w tym liście, który Kowalski wiózł do komendanta szwedzkiego do Birż, i poznajcie pana wojewodę wileńskiego, jeśliście go dotąd nie znali!

    To rzekłszy odpiął żupan i wydobywszy z zanadrza pismo podał je Mirskiemu.

    - Ba! po niemiecku czy po szwedzku? - odrzekł stary pułkownik. - Który z waściów to pismo przeczyta?

    Pokazało się, że jeden pan Stanisław Skrzetuski trochę po niemiecku umiał, gdyż często w domu do Torunia jeździł, ale pisanego i on nie mógł przeczytać.

    - To ja waściom tenor opowiem - rzekł Zagłoba. - Gdy w Upicie żołnierze posłali po konie na łąki, było trochę czasu, kazałem sobie tedy sprowadzić za pejsy Żyda, którego tam wszyscy okrutnie mądrym powiadają, i ten, mając szablę na. karku, wyczytał wszystko expedite, co tam stoi, i mnie wyłuszczył. Owóż pan hetman poleca komendantowi birżańskiemu i dla dobra jegomości króla szwedzkiego nakazuje, ażeby, odprawiwszy wprzód konwój, kazał potem nas wszystkich, nie wyłączając nikogo, rozstrzelać, jeno tak, aby się wieść nie rozeszła.
  • To nie je antysemickie, bo żyd mądry
  • christoph napisal(a):
    To nie je antysemickie, bo żyd mądry
    Rozprzestrzenianie stereotypów.
  • Ale pan Zagłoba antysemitnik, bo źle danielsa traktuje.
  • edytowano April 2019
    A ten Daniels to sam się z grosikiem nie fotografował?
  • Exspectans napisal(a):
    los napisal(a):
    DYNDALSKI
    podnosząc się
    Żyd - jaśnie panie,
    Lecz w literę go przerobię.
    Ciekawe1, czy danielsy pozwolą przeprawić na kleks, czy każą usunąć...

    Może zmienią na kumocha...
  • Losie - taż to temat rzeka. Czasu nie starczy.
    Czy mamy się ograniczyć tylko do mistrzów i klasyki?
  • mamy milowac nieprzyjaciol naszych
  • W przedziale znajdował się jedynie jakiś mąż izraelicki, który patrzył na nich ciekawie. Od dawna chciał coś rzec, ale się wahał, teraz dopiero zapytał z żywym zainteresowaniem:
    - Panowie daleko jedzie?
    - Do Rzymu! - odparł ponuro Zenobi.
    - Gdzie to jest?
    - Za Skierniewicami.
    - Może być... A czemu jajko ma kosztować złotego? Co znaczy: jedno jajko złotego?
    - Ach, o to panu idzie, panie kupiec?
    - Pewnie, że o to. Kurów nie ma być? Czemu nie ma być?
    - Tak opowiadają... - odrzekł Zenobi niepewnie.
    - Kto opowiada, kto? Ja jestem kupiec na jaja, no to chciałbym wiedzieć.
    - Podobno jakiś pies dusi kury w tej okolicy - objaśnił Zdzisław.
    - Słyszałem, jak panowie mówili... No, to co? Niech zdrów będzie! Jak on cokolwiek wydusza, będzie lepiej. Teraz jajka jest dużo, że się psuje i jajko kosztuje dwa grosze. Co można zarobić na dwa grosze? Pytam się. Czy to jest cena? Jak w Brazylii mają za dużo kawy, to ją wsypują w morskie wodę, aby utrzymać cenę. W Rumunii pomerance też wrzucali do oceana. W te okolice jest tak samo. Zapytasz się, czy jest cielaki na sprzedaż, mówią, że cielaki nie ma, tylko jajka. Zapytasz o masło, nie ma masła, tylko znowu jajka jest. Jak tu żyć? Bardzo się cieszę, że ten pies ma kepełe. On wie, co robi. Jak on wygląda?
    - A skąd my możemy wiedzieć?
    - To dziwne... Soli sajn gesind! Panowie nie wie, jak wygląda ten psina? To ja pana powiem... Jest czarny i taki wielki jak cielak.
    - Skąd pan wie? - wrzasnął Zenobi.
    - To nie jest sztuka wiedzieć. Jak panowie wsiadali na stacji, on się schował za pompę od studnie i spoglądał do tego okna. Ja bym jego kupił... To mądry burek musi być...
    - Uciekajmy! - szepnął Zdzisław, nachyliwszy się do Zenobiego.
    - Zaraz będzie stacja - odszepnął Zenobi, zaniepokojony.
    Gdy pociąg począł podskakiwać na skrzyżowaniach, wynieśli się czym prędzej z przedziału, uprzejmie pożegnawszy gadatliwego brodacza, który zapytał z głupia frant:
    - Czy to już Rzym?

  • "Psiakrew, żydostwo tu sie panoszy, jestem Polakiem, katolikiem i endekiem".

    (koszerne, przez wzgląd na Autora)
  • Coś to tropienie słabo idzie. Idzie jak wesz po Żydzie.
  • I te przerabianie Żydów w litery... To niemal jak na mydło.
  • Turoń napisal(a):

    "Psiakrew, żydostwo tu sie panoszy, jestem Polakiem, katolikiem i endekiem".

    (koszerne, przez wzgląd na Autora)
    Ziuk?
  • Gorzej. A jak jeszcze przypomnieć, kto był jego sekretarzem, to zupełnie źle.
  • Łu, i to jeszcze jaki!
  • biegacie tu jak Żyd po pustym sklepie
  • ooo, z podstawówki pamiętam grzecznościowy zwrot: śmierdzi ci z ryja jak żydowi z rozporka
  • Zagadka: Co to jest - duże, okragle i nienawidzi Eskimosów?






    Cały świat



  • Paczę na ten wywłątek z obżydzeniem.
  • No, nie, a ja dałam taki suodki kawałek mistrza Kornela :(
  • Maria napisal(a):
    No, nie, a ja dałam taki suodki kawałek mistrza Kornela :(
    Kawałek Jest jak najbardziej suodki i OK.
    Wątas też OK, choć z obżydzeniem ;) na niego paczę.
    Ale - jak się tak zastanawiam - to stosunkowo niewiele tego "antysemityzmu" w kulturze jestem sobie w stanie przypomnieć. Miotam się jak Żyd po pustym sklepie i nic. Mamy negatywną postać żyda w tradycyjnych jasełkach (nie mówię tu o Herodzie, bo Herod to Herod a nie żaden tam żydek...) Mamy trochę XIX wiecznych żydowskich stereotypów u Prusa, liczne przykłady żydowskich lichwiarzy u pozytywistów i... to chyba tyle.
    Bodajbyś u żyda pracował...


  • Ostatnio po przeczytaniu "Dewajtisa" jestem i tam na ten przykład knują i na prawo i na lewo. W sam raz na szkolną lekturę ta lektura.
  • Odnoszę wrażenie, że ktoś na tu próbuje ojakubić!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.