Skip to content

Czy umiecie czytać frakturę?

loslos
edytowano April 2019 w Forum ogólne
https://ia800309.us.archive.org/34/items/Ludendorff-Erich-Der-totale-Krieg/LudendorffErich-DerTotaleKrieg1935130S.ScanFraktur.pdf

Jeśli nie, to tajniki polityki tego świata zostaną przed wami zakryte. Zwłaszcza tajniki polityki niemieckiej a już zwłaszcza zwłaszcza tajniki polityki niemieckiej wobec Polski. Co za fascynująca lektura...

Komentarz

  • Fakturę to tak.
  • Chomik ma po polsku ale pobiera 4 PLN.
  • Przed doktoratem przeczytałem między innymi kilka historycznych pozycji napisanych w Prusiech. Ale potem już nie, więc wyszedłem z wprawy.
  • Przejrzałem i co wam pem, to tylko śmich z tego, że zamiast s piszą f. No i duże litery, każda z innej czapki.

    Nic to w porównaniu do ich szyfru zwanego "pismem ręcznym":

    image

    Cały mają serwis do odczytywania tego za pieniądze: http://entzifferer.de/
  • Co ciekawe1, te szwabskie wybryki zostały zakazane w 1941 przez samego Martina Bormanna.
  • image

    To jest niezłe. Pozdrowienia z Bielska-Białej. Niby wszystko szwabachą, ale kiedy pisali "Klimczok", nie wytrzymali i "cz" napisali po ludzku.
  • Ale to chyba normalne pismo.
  • edytowano April 2019
    Po prawdzie, poza "cz", "18.000" i dwoma wykrzyknikami nie widzę tam nic normalnego, no ale Kolega przodem.
  • loslos
    edytowano April 2019
    Takie r to ja piszę by się merdało z v, czasem też piszę długie z. Ze starego pisma jest tylko długie s (f) ale tak było wtedy we wszystkich krojach pisma. No i to śmieszne h jak ósemka.
  • Kolega pyta czy Kolega chce nam wytknąć nie-wiedzę i braki nie do nadgonienia?

    i czym są NIemcy? Sam Kolega nawołuje do dłuższej perspektywy
    państwem, stworzonym przez mały kraik Prusy, które zamieszało w ostatnim pół-tora stuleciu,
    poza tem granica Polski z krajami niemieckimi to najspokojniejsza granica w Polski dziejach, nawet wojna trzydziestoletnia (wewnętrzna wojna niemiecka) spowodował tylko napływ wysoko wykształconej grupy dysydentów i katolików takoż, nie przelała się do Rzeczy Pospolitey

    Cyrus pono zadał pytanie - jak o naszych czasach będą pisać za 1000 lat? chyba jak dziś o Egipcie starożytnym
  • To "V" w kształcie "B" zawsze mnie rozluźniało.
  • "O" w kształcie "D" też niezłe.
  • Aby się wygodnie pisało nie odrywając ręki od papieru. Jeszcze mnie uczyli kilku sztuczek.
  • Losu, Ty się tam marnujesz w tej akademii.
    Zróbmy tu małą akademję umiejętności :
    Jakieś kursa z czytania dziwnych alfabetow, potem dołożymy czytanie ze zrozumieniem. Serio serio
    Ekskluzywna (a właściwie to inkluzywna) forma kształcenia. Znana w Grecji antycznej i u kabalistów

    Ostatnim znanym mi gościem, który używał formuły "mój mistrz prof. W. M." był prof. H. Beck, zmarł w zeszłym roku, miał 95 lat i przeżył wszystkie swoje dzieci.
  • Pewien starzec chciał mi przekazać swoją wielką bibliotekę, ale wszystkie książki miał pisane tymi niemieckimi robakami, więc musiałam odmownie podziękować ;-)
  • Czy starzec ów jeszcze poszukuje kogoś do objęcia tej biblioteki?
  • edytowano April 2019
    rdr napisal(a):
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Pismo_Sütterlina
    ale śmieszne, ale śmieszne! :)
    image
  • christoph napisal(a):
    Czy starzec ów jeszcze poszukuje kogoś do objęcia tej biblioteki?
    Nie żyje od wielu lat.
  • No to wieczny odpoczynek zacne u mężowi bibliofilowi
  • edytowano May 2019
    Kłerde, ależ kol. los mnie wkręcił!

    Otóż okazało się, że to nie tylko śmiesznymi literkami jest pisane, ale i w obcem języku, wciórności!

    Zabawnem jest, jak wiele różnych rodzajów "s" zna ten obcy język. Ovaj, zasadniczo zamiast "s" pisze się "f", chyba że na końcu wyrazu, wtedy pisze się "s". No chyba że jest dwa "s" pod rząd, to się pisze "B", chyba że z jakiegoś powodu nie i wtedy pisze się "ff". Ale też się zdarza, że koniec wyrazu wypada pośrodku wyrazu, i wtedy niechybnie trzeba pisać "sf". Skaranie.

    Z tą książką też skaranie, bom się przebił jak na razie przez stron 20 i takiego doznałem satori, że już wiem, że wszystkie problemy narodów, zwłaszcza narodu niemieckiego, spowodował "Żyd i Rzym", zawsze na jednym oddechu. Co innego Japoniec. Ovaj, Japoniec nie wyznaje religii rzymskiej, a już nie daj Wielki Budowniku żydowskiej, a zaś Szintoizmus. A zaś dany Szintoizmus daje narodowi japońskiemu twardą i mocną zwartość a spoistość narodową (Gefchloffenheit), dzięki czemu jest on silny, zwarty a gotowy.

    Wiedział już Anglik, że jak ma walczyć z innym narodem, to przede wszystkim musi się zwrócić do ichnich malkontentów. Wniosek? Taką osiągnąć spoistość narodową (Gefchloffenheit), ażeby malkontenci nie byli mal kontenci, no, przerobić ich w lolkontent.

    Na moje oko, POKOdziarstwo robi w naszym narodzie za lolkontent i bruździ w naszym Gefchloffenheicie. Wniosek? Aże się boję wyciągać, bom się dowiedział, że ałtor, pan jenerał Ludendorff został przez Adiego wyrzucony z NSDAP za nadmiar nazizmu.

    Nie przeszkodziło to temu panu założyć Jedynego Słusznego Kościoła Niemieckiego, wolnego od wpływów Żyda i Rzyma, który zresztą po dziś dzień egzystuje, pod dobrotliwem okiem Bawarskiej Federacji Futbolowej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Niemieckie_Poznanie_Boga

    Sam zaś pan Eryk iście hipsterski ma wąs:

    image
    Po powrocie do Niemiec związał się z powstającym ruchem nazistowskim, brał udział w puczu Kappa (1920) i puczu monachijskim (1923), w wyniku którego został aresztowany. Jednakże podczas procesu przez sąd oczyszczony z zarzutów i uniewinniony. W roku 1924 wsparł finansowo alchemika Franza Tausenda oczarowany możliwością transmutacji rtęci w złoto.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Erich_Ludendorff

    Niezły kolo!

    A, dodajmy, że dane dziełko wydał we własnym wydawnictwie, które oferuje po atrakcyjnych cenach przemyślenia zarówno pana generała, jak i (drugiej) pani generałowej, Matyldy.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Wiedział już Anglik, że jak ma walczyć z innym narodem, to przede wszystkim musi się zwrócić do ichnich malkontentów. Wniosek? Taką osiągnąć spoistość narodową (Gefchloffenheit), ażeby malkontenci nie byli mal kontenci, no, przerobić ich w lolkontent.
    O o o!

  • kancjonały (kancynały?) to dobra szkoła czytania
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.