Skip to content

Pasternak...

edytowano March 2015 w Kulinaria
Nie chodzi o Borysa, chodzi o warzywo. Otuszszsz dostałam dziś od sąsiadki 5 korzeni pasternaku. Ponieważ nigdy tego nie jadłam spytałam jak to się spożywa i dowiedziałam się, że można z tego zrobić zupę, albo dodać do tradycyjnej sałatki warzywnej zamiast pietruszki. Czy Szanowne Koleżeństwo raczyło się kiedykolwiek tym staropolskim warzywem usuniętym w cień przez królową Bonę? A jeśli tak, to w jakiej postaci? - zapytuję uprzejmie.

Komentarz

  • Jako dodatek do zupy nic.
    Podajemy z figą i z makiem.

    👣

    🐾
    🐾

  • Mordechlaj_Mashke napisal(a):
    Jako dodatek do zupy nic.
    Podajemy z figą i z makiem.
    trep się uśmiał z tego
  • A co z topinamburem?
    Burowie to holendrzy walczący z anglikami.
    Kwiatków już nie ma, są małe bulwy, jak kciuk albo jak paznokcć od kciuka
  • edytowano October 2019
    Pasternak wzbogaca zupę krem z białych warzyw.
    Zblanszowany i podsmażonymi najlepiej na maśle dobrze pasuje do wszelkich masz i makaronów z warzywami. Polecam obieraczki ciąć na wstążki.
    Koleżanka robia go też na kwaśno w stylu azjatyckim - lekko podkiszony, przepisu nie znam ale internety znają.
  • Pewnie sporo osób jadło pasternak będąc w mylnym błędzie iż to pietruszka. Tak podpowiem ;)
  • Jak każde warzywo korzeniowe, dobry też będzie pieczony: pokroić w słupki, posolić, posypać ulubionymi przyprawami, posmarować olejem/oliwą i piec w piekarniku do miękkości.
    Może być też na surowo starty do surówki.
  • @christoph
    U siostry na działce topinambur w tym roku też nie obrodził. Chyba za suche lato było.
  • Gotować? W mundurku?
    Kiedyś na większych knolach robylem sałatkę z surowego i jabłek zimowych. W cienkie paski obieraczka na paski zrobionych. Jabłko z czerwoną skórka a topik bez skorki
  • Do zup, jak pietruszkę. Można ususzyć, zamrozić, starczy na nieco dłużej. Ma lekko słodkawy smak, zatem nie przesadzać z ilością. No, chyba że do figi z makiem.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • christoph napisal(a):
    Gotować? W mundurku?
    Kiedyś na większych knolach robylem sałatkę z surowego i jabłek zimowych. W cienkie paski obieraczka na paski zrobionych. Jabłko z czerwoną skórka a topik bez skorki
    W mundurku, takiego drobiazgu nie opłaca się obierać. Porządnie umyć i gotować lub przekroić na pół i upiec jak powyżej napisałam. Można też podsmażyć na masełku.
  • Aaaa!
    Na maselku jestem za!
  • Pasternak obieram, szatkuję skrobaczką na cieniutkie skrętki, , delikatnie blanszuje, dodaję biala zasmazkę na masle, przciśniety czosnek, przyprawy z gałką i gotowe posypuję prażonymi na patelni płatkami migdałów.
    Do białych mies, do grzanek , do ryb z ruszti i wody.
  • Chyba wytrzymam.
    Supper pomysły na supper
  • Moja córka robi pyszny pasternak z piekarnika. Pokrojony jak frytki. Później zamieszczę przepis, jak się z nią skontaktuję.
  • Teresa napisal(a):
    Jak każde warzywo korzeniowe, dobry też będzie pieczony: pokroić w słupki, posolić, posypać ulubionymi przyprawami, posmarować olejem/oliwą i piec w piekarniku do miękkości.
    Może być też na surowo starty do surówki.
    Dopiero zobaczyłam, że to jest to. Już nie będę się w tej sprawie kontaktować z córką, bo chyba właśnie tak robiła. Przy okazji jeszcze piekła ziemniaczki i inne warzywka. Przepychota. :)
  • Polecam takie fryty z buraka
  • christoph napisal(a):
    Polecam takie fryty z buraka
    Lubię buraki, muszę spróbować.
  • Dzięki za wszystkie pomysły; dziś zaczynam od zupy. Jutro upiekę w piekarniku. :-)
  • We Szkocji pasternak jest stale obecny, w hotelu - gdzie pracowałem - robiono z niego m.in. zupę-krem albo puree (jak z ziemniaków).
    Mnie smakowało, po powrocie do Polski nie potrafiłem znaleźć w warzywniakach, nawet do dziś.

    Zapomniany korzonek...
  • Cyrylica napisal(a):
    Moja córka robi pyszny pasternak z piekarnika. Pokrojony jak frytki. Później zamieszczę przepis, jak się z nią skontaktuję.
    Podobnie mała żonka traktuje marchewkę. :)
  • Znajoma robi znakomity wegański pasztet z pasternaka i innych jarzyw.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.