Skip to content

Timeo professores et w mediach gadających

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Money.pl opublikował, coś zatytułowanego Upadek klasy średniej i płaskoziemcy. Czyli co uważa prof. Andrzej Krzysztof Koźmiński, wieloletni rektor i prezydent najlepszej polskiej uczelni prywatnej, Akademii Leona Koźmińskiego w tematach globalizacji itp.
A w środku taki smaczek:
(..o malejących płacach klasy średniej)Zauważa, że na ten obraz trzeba jeszcze nałożyć emigrację. Ludzi, którzy przybywają z biednego świata do zamożnego głodni i gotowi pracować za małe pieniądze. Jednocześnie wielu z dysponuje kwalifikacjami, cenionymi na rynku pracy. Przykład? Choćby programiści z Indii.(..)
No to dla niewtajemniczonych, w IT hasło 'specjalista z Indii' jest legendarne! (Co nie oznacza, że takich nie ma, są tylko oni nie są tańsi, a często nawet drożsi).
Pytanie po wychwyceniu takiego kwiatka mi się nasuwa, czy pozostałe przemyślenia są na poziomie tego przykładu oraz co to oznacza profesor....

Komentarz

  • Ostatnio Twitter "dziwił się" rozkminom pań menedżerek z Lewiatana i Murapolu, które rozprawiały w Tok FM o Intercity we Włoszczowie. Pytanie zatem, czy w ogóle warto słuchać tele/radioekspertów.
  • No oni są bardzo często kompletnie oderwani. Całe życie na uczelni, a potem ustawianie dzieci też u kolegów. I tak się żyje powoli na tej wsi.
  • edytowano November 2019
    Prof w w/w artykule uprawia tak zwaną krypciochę czyli kryptoreklamę studiów wyższych, twierdząc, że w przyszłości wszyscy będą musieli mieć wyższe wykształcenie by utrzymać się na rynku pracy...

    Tere fere - obecnie liczne prywatne uczelnie padają jak muchy, gdyz wiele wysoko płatnych kierunków studiów o szumnych nazwach w praktyce guano daje.

  • Ah, no właśnie na sąsiedniem forumku miałem się do tego przyczepić, a przepomniałem.

    Na Powązkach odbyłem szczerą rozmowę ze szwagroszczakiem z branży IT, co sporo z Indusami współpracuje i powiada, że jak jest dobry, to mu trzeba dobrze płacić, a jak jest zły, to stosuje cudowną pastę, a i to z błędami. Jaka płaca taka praca.
  • Zresztą, w przypadku robotników jest podobnie. Z jednym przedsiębiorcą afrykańskim rozmawiałem i go tak szczerze po robociarsku zagadnąłem: "Prezesie, ale jak pan se radzisz z miejscowymi robotnikami" na co ten dyplomatycznie: "Nu, ja wię, że Ełropejczycy to świetni, wydajni robotnicy, ale jak zatrudnię Maurzynów, to ich po prostu biorę dwakroć tyle, płacę 1/3 staweczki i jakoś na swoje wychodzę, tak?"

    Pułapka niskiego dochodu.
  • MarianoX napisal(a):
    Prof w w/w artykule uprawia tak zwaną krypciochę czyli kryptoreklamę studiów wyższych, twierdząc, że w przęszłości wszyscy będą musieli mieć wyższe wykształcenie by utrzymać się na rynku pracy
    To prawda.

    Ale czy podzielił się pan rechtor tą smutniejszą prawdą, że niestety ok. 70% luckości nic nie zyska na studiach, gdyż są zbyt mało intligientni. I nie ma na to rady. I roboty phędzej czy później zeźrą te 90% miejsc pracy, szlus.

    To dopiero będzie kryzys kapitalizma - absolutna dominacja kapitału nad pracą, no chyba że pracownik jest mega-miszczem, to może se podominować wg staweczek milijon rocznie. To się skończy przychodem gwarantowanym. Co ciekawe, trzebaż go będzie także gwarantować Afryce, no bo jak inaczej.
  • edytowano November 2019
    Ale czy podzielił się pan rechtor tą smutniejszą prawdą, że niestety ok. 70% luckości nic nie zyska na studiach, gdyż są zbyt mało intligientni.
    (...)
    To się skończy przychodem gwarantowanym.
    Zajdel prorok po raz kolejny.
  • Aaaaaamen!
  • Czyli gadający o algorytmach i o nowej rewolucji Tomasz Wróblewski ma jednak rację?
  • Idiota może mieć rację tylko tak samo jak ślepa kura.
  • edytowano November 2019
    los napisal(a):
    A narzędzie do weryfikacji psorów jest tu https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=6602260202
    aż sobie wpisałem dla porównania:

    cytacje (cytowania?)
    145 : 1.313
  • Słabiutka ta baza ;-) Na Web of Science wychodzi mi 10 pozycji a tu tylko 3.
  • Nie pokrywają się a żadna nie zawiera wszystkiego. Ale Scopus jest większy i lepiej zorganizowany.
  • los napisal(a):
    Idiota może mieć rację tylko tak samo jak ślepa kura.
    Z fałszywego poprzednika dowolny następnik, ta logika formalna jest bardzo nielogiczna ;)

  • edytowano November 2019
    O dupe take weryfikancje potuc.

    Tukej procefor Bałwan

    A tukej se wpisełę "Kowalski" i wyszli mnie rużne Kowalskie.

    Dany Kowalski na samej gurze zaposiadywa h-index 102. Nurmalnie jakosz pińć Biniendów albosz śtyry Bałwany. Nualesz najćta tera o niem notkie wew Wkikipedali. Nima. Tosz samosz zez dalszemy, takosz zes srogiemy indeksamy. Same ukryci genijusze.
  • A trochę bokotematycznie, to bardzo istotny wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem w tygodniku rybackim. To bardzo mądry człowiek jest.
  • Z opóźnieniem zacząłem czytać "Dzieje Polski" i jestem pod wrażeniem porywającego stylu w jakim pisze. Choć znałem go dobrze jako rednacza Arcanów.
  • Dużo uczucia
  • Pracę naukową to dyskwalifikuje
  • To jest raczej praca popularnonaukowa.
  • Brzost napisal(a):
    To jest raczej praca popularnonaukowa.
    A nawet bardziej popularyzatorska, ale czyta się świetnie, a poza tym stawia bardzo intrygujące pytania.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.