Skip to content

700-lecie koronacji Władysława Łokietka

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Dzisiaj (t.zn. jutro, bo piszę wieczorem, ale Koledzy i Koleżanki przeczytają pewnie już w poniedziałek ;) ) przypada 700. rocznica koronacji króla Władysława Łokietka. Uważa się tę datę za umowny koniec doby rozbicia dzielnicowego. Od tej pory już Polska na stałe była królestwem, wcześniej książęta królami zostawali incydentalnie ( w sumie pięciu na kilkaset lat). Jeden z wybitniejszych władców, który odegrał rolę w kształtowaniu się państwa i narodu. Zostawił syna, który różnił się charakterem i metodami, ale kontynuował dzieło.
Otagowano:

Komentarz

  • edytowano January 2020
    Jego zasługi są oczywiście niepodważalne, natomiast trzeba przypomnieć, że pierwszą koronę po ponad 200 latach przerwy przywdział Przemysł II.
  • Brzost napisal(a):
    Jego zasługi są oczywiście niepodważalne, natomiast trzeba przypomnieć, że pierwszą koronę po ponad 200 latach przerwy przywdział Przemysł II.
    Ale słabo to wyszło.
  • Chwała temu Łokietku!
  • Nie tak źle, Łokietek był uzgodnionym dziedzicem.

    Casus Przemysła jest z innego powodu paskudny - zadaje kłam tezie, że w Polsce nie było królobójstwa.
  • marniok napisal(a):
    https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/skarby-epoki-piastow?fbclid=IwAR0eHKpsH-bGJQc8ufNArudVjo5JAkf07ZiMcLWf6hIqVQR1lnprPUed9x4
    piękne
    zaiste
    i pokazuje zakres kontaktów Piastów, Niemcy , Paryż, ale i tu pracujący i osiadli rzemieślnicy
    jestę zbudowany
  • los napisal(a):
    Nie tak źle, Łokietek był uzgodnionym dziedzicem.

    Casus Przemysła jest z innego powodu paskudny - zadaje kłam tezie, że w Polsce nie było królobójstwa.
    No ale to Enerdowcy go zabili.

  • edytowano January 2020
    Brzost napisal(a):
    Jego zasługi są oczywiście niepodważalne, natomiast trzeba przypomnieć, że pierwszą koronę po ponad 200 latach przerwy przywdział Przemysł II.
    Nie dane było przemysłowi odegrać wielkiej roli. Polska miała zostać krajem rolniczym ...
  • edytowano January 2020
    .
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Nie tak źle, Łokietek był uzgodnionym dziedzicem.

    Casus Przemysła jest z innego powodu paskudny - zadaje kłam tezie, że w Polsce nie było królobójstwa.
    No ale to Enerdowcy go zabili.

    Niektórzy twierdzą, ze Tomasz Nalecz i Piotr Zaremba.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Nie tak źle, Łokietek był uzgodnionym dziedzicem.

    Casus Przemysła jest z innego powodu paskudny - zadaje kłam tezie, że w Polsce nie było królobójstwa.
    No ale to Enerdowcy go zabili.

    Ale raczej w kooperatywie!

  • los napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Nie tak źle, Łokietek był uzgodnionym dziedzicem.

    Casus Przemysła jest z innego powodu paskudny - zadaje kłam tezie, że w Polsce nie było królobójstwa.
    No ale to Enerdowcy go zabili.

    Niektórzy twierdzą, ze Tomasz Nalecz i Piotr Zaremba.

    No nie wiem, jak byłem w podstawówce, to jeszcze Enerdowcy. Może coś się zmieniło od tej pory; ten tom Nowaka jeszcze przede mną.
  • edytowano January 2020
    ms.wygnaniec napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Nie tak źle, Łokietek był uzgodnionym dziedzicem.

    Casus Przemysła jest z innego powodu paskudny - zadaje kłam tezie, że w Polsce nie było królobójstwa.
    No ale to Enerdowcy go zabili.

    Ale raczej w kooperatywie!



    To zupełnie jak w Smoleńsku.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Brzost napisal(a):
    Jego zasługi są oczywiście niepodważalne, natomiast trzeba przypomnieć, że pierwszą koronę po ponad 200 latach przerwy przywdział Przemysł II.
    Ale słabo to wyszło.
    Nie do końca. Gdy Wacław Przemyślida wybrał się u nas rządzić, to spapugował i też się ubrał w koronę.
  • los napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Nie tak źle, Łokietek był uzgodnionym dziedzicem.

    Casus Przemysła jest z innego powodu paskudny - zadaje kłam tezie, że w Polsce nie było królobójstwa.
    No ale to Enerdowcy go zabili.

    Niektórzy twierdzą, ze Tomasz Nalecz i Piotr Zaremba.

    Bynajmniej. Zleceniodawcami byli margrabiowie brandenburscy i to jest pewne, bezpośrednimi wykonawcami też najprawdopodobniej byli Niemcy. W niektórych źródłach padają jedynie sugestie, że był jakiś współudział ze strony miejscowych, konkretniej rodów Nałęczów i Zarembów (np. danie cynku, że król obchodzi zapusty z niewielką strażą, która się w te zapusty mocno zapije, w niewielkim miasteczku bez zamku - Rogoźnie). Jednak to nic pewnego, a choćby nawet, to była to tylko pomoc, współudział.
  • No to jednak twierdzą.
  • Chyba bardziej Zarembów niż Nałęczów.
  • A tak dobrze temu Piotrkowi z oczu patrzyło...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.