Skip to content

komunikat KEP dot. koronawirusa na terenie Polski

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Ciekawym opinii koleżeństwa.
Ja mieszkam blisko granicy z Niemcami.
Ten pierwszy przypadek zdiagnozowany, to niedaleko mojej miejscowości.

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku
Otagowano:

Komentarz

  • A co ze znakiem pokoju?
  • Można ale bez calowania
    Po rękach tez
  • Mogliby przestawić wajchę na pełen godności ukłon zamiast piątala.
  • Czytałem ,że przy żółwiku przenosi się 90% mniej wirusów niż przy uścisku dłoni.
  • Można jeszcze łokciem lub stopą
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Mogliby przestawić wajchę na pełen godności ukłon zamiast piątala.
    Sam Kulaga może . przedzajacy ukłon i łapa po szwach zalatwia sprawę.
    I głebokie spojrzenie w oczy.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Mogliby przestawić wajchę na pełen godności ukłon zamiast piątala.
    U nas tak jest od dawna.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Piątali nie cierpię. W tym momencie mszy mam złożone ręce i nikt się ze mną nie wita.
  • u mnie i tak zazwyczaj uklon jest
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Mogliby przestawić wajchę na pełen godności ukłon zamiast piątala.
    Najlepiey taki:
    image
  • skąd to?
  • leobulero napisal(a):
    skąd to?
    To był taki dyptych satyryczny: „Zboże płaci / zboże nie płaci”, oddający zmiany nastrojów wśród Sarmatów i gdańszczan.
  • dzięki, zbieram takie bom oryl
    w Toruniu mają - namierzyłem
  • SigmundvonBurak napisal(a):
    Czytałem ,że przy żółwiku przenosi się 90% mniej wirusów niż przy uścisku dłoni.
    a przy salucie rzymskim...
  • edytowano March 2020
    To ja se pozwolę na wlklejon taki:
    Może są jeszcze biskupi, co wierzą w Boga?
    https://archwarmia.pl/aktualnosci/komunikat-arcybiskupa-metropolity-warminskiego-w-sprawie-koronawirusa/
  • edytowano March 2020
    qiz napisal(a):
    SigmundvonBurak napisal(a):
    Czytałem ,że przy żółwiku przenosi się 90% mniej wirusów niż przy uścisku dłoni.
    a przy salucie rzymskim...
    Zobaczcie to:
    "Myłem!
    Myłem!" 1:48
  • edytowano March 2020
    wojtek napisal(a):
    A co ze znakiem pokoju?
    Zaczącz czynić ZGODNIE z rubrykami (OWMR; Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego): skinięcie głowy do stojących tuz obok.

    bo tak nakazuje OWMR właśnie!
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Mogliby przestawić wajchę na pełen godności ukłon zamiast piątala.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.