Skip to content

Karol Antoniewicz -- bohater czasów zarazy

W krzyżu cierpienie,
w krzyżu zbawienie,
w krzyżu miłości nauka.
Kto Ciebie, Boże, raz pojąć może,
ten nic nie pragnie ni szuka.

W krzyżu osłoda,
w krzyżu ochłoda
dla duszy smutkiem znękanej;
kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie
w boleści sercu zadanej.
Każdy z nas śpiewał tę pieśń wiele razy. Mnie najbliższy jest podkreślony dwuwers, ciągle niespełniona obietnica, ale jasna perspektywa.

Zastanawialiście się kiedyś, kto tę pieśń napisał i w jakich okolicznościach?

Otóż Karol Antoniewicz to zrobił. https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Antoniewicz

image

Ormianin. Kolo najpierw skończył prawo, potem z godnością zwalczał towarzyszy radzieckich w ramach wojny polsko-radzieckiej 1830-31. Następnie się ożenił i miał z żoną Zofią pięcioro dzieci.

Wszystko pięknie, przy czym wszystkie dzieci, po kolei, zachorowały na cholerę i zmarły. Wtedy właśnie napisał cytowaną pieśń. Rozstali się z żoną. Ona wstąpiła do szarytek (i wkrótce zmarła), on do jezuitów. Został kaznodzieją i poetą, był wszędzie, prawdziwym był Wszechpolakiem. Czytam, że zasłużył się nawet podczas rzezi galicyjskiej.

W końcu trafił do Obry w Wielkopolsce, gdzie znów spotkała go cholera. Czytałem, że spotkał chłopskie małżeństwo. Oboje byli tak wycieńczeni, że leżeli na gnoju w chlewie i nie mogli wstać. Żeby wysłuchać ich spowiedzi, położył się przy obojgu. Tak się zaraził i umarł.

Dziś się dowiedziałem, że i "Chwalcie łąki umajone" on napisał.

https://pl.wikisource.org/wiki/Autor:Karol_Antoniewicz

Dlaczego ten kolo nie został jeszcze ogłoszony świętym -- to dla mnie zagadka, wielka tajemnica klechów.

Komentarz

  • Dodajmy, że przez te siedem lat zdołał rozliczyć +5 dzieci -5 dzieci.
    Jak po drodze skończył prawo i zwalczał Moskala, to się już wogle w mojej głowiźnie nie mięści.
    Wystarczy dowolny życiorys z czasów przeszłych. Taki np. Asnyk

    Pochodził z rodziny szlacheckiej. Był synem Kazimierza, powstańca listopadowego, który po odbyciu kary zesłania osiedlił się w Kaliszu i trudnił się handlem skórami (na czym dorobił się znacznego majątku i następnie otworzył hotel i księgarnię), i Konstancji z Zagórowskich. Został ochrzczony w miejscowym kościele św. Mikołaja Biskupa[3]; ojcem chrzestnym Adama został Walenty Stanczukowski. W 1849 rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Realnej w Kaliszu, w której zawarł przyjaźń m.in. z braćmi Agatonem i Stefanem Gillerami i gdzie w 1853 złożył egzamin dojrzałości. W Kaliszu mieszkał do 1856, po czym wyjechał do Warszawy, gdzie podjął studia w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Marymoncie (1856), następnie w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie (1857–1859) oraz na uniwersytetach we Wrocławiu (1859–1860), gdzie działał w Towarzystwie Literacko-Słowiańskim, Paryżu (1861) i Heidelbergu (1861–1862). Brał udział w ruchu spiskowym; w 1860 został aresztowany i uwięziony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. W powstaniu styczniowym był członkiem wrześniowego Rządu Narodowego[4]. W latach 1864–1867 przebywał za granicą, w 1866 uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu. Po powrocie do kraju mieszkał we Lwowie, a w 1870 osiadł w Krakowie. Debiutował w 1870 na łamach dziennika „Kaliszanin” wierszem Rodzinnemu miastu (w tym samym dzienniku i w tym samym roku debiutowała Maria Konopnicka).

    W 1875 ożenił się z Zofią Kaczorowską, z którą miał syna Włodzimierza. W styczniu 1882 został wydawcą krakowskiego dziennika „Reforma”, przemianowanego w listopadzie tego roku na „Nową Reformę”, której redaktorem odpowiedzialnym był od grudnia 1889 do stycznia 1895. Od 1884 był radnym miejskim w Krakowie. W 1889 został posłem do galicyjskiego Sejmu Krajowego. W 1890 przewodniczył sprowadzeniu z Paryża prochów Adama Mickiewicza. Był jednym z założycieli Towarzystwa Szkoły Ludowej w Krakowie (1882) i członkiem honorowym TSL[5]. Podejmował wyprawy wysokogórskie w Tatry – był jednym z pierwszych członków Towarzystwa Tatrzańskiego. Wiele podróżował po Europie. W 1888 odbył podróż do Włoch, na Sycylię, Maltę i północne wybrzeże Afryki, zakończoną w Marsylii. W 1894 odbył podróż na Cejlon i do Indii. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie.

    Powstaniec, członek rządu, doktor filozofii, wydawca dziennika, organizator szkolnictwa, radny miejski, poseł do sejmu, taternik i podróżnik, w wolnych chwilach poeta. Żył lat 58.
  • edytowano March 2020
    Takoż gen. Mariusz Zaruski:

    za wiki:

    "Postać wszechstronna – fotografik, malarz, poeta i prozaik. Marynarz, żeglarz i podróżnik. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, wreszcie generał brygady i adiutant generalny prezydenta RP. Taternik, grotołaz, ratownik górski, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Instruktor harcerski ZHP i wychowawca młodzieży.
    (...)
    Dążył do realizowania praktycznego morskiego wychowania młodego pokolenia. Wraz z Antonim Aleksandrowiczem zorganizował Yacht Klub Polski i wpłynął na zaopatrzenie go w pierwszy w kraju pełnomorski jacht, nazwany „Witeź”. Był też pierwszym komandorem YKP. Z jego też inicjatywy powstała Liga Morska i Rzeczna (później Liga Morska i Kolonialna)."

    Aha - jeszcze:

    "Również przez całe życie intensywnie ćwiczył, zachowując wysportowaną sylwetkę do późnej starości."

    Choć Chuck Norris zrobił wszystkie pompki, to tylko Mariusz Zaruski był wszystkim.

    Takwięc tego...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.