Skip to content

Cytaty militarne

loslos
edytowano June 2020 w Forum ogólne
Gen. George Patton: Mówią wam, byście oddali życie za was kraj. A ja odpowiadam: wy macie żyć. To tamten skurwysyn ma zginąć.

Adm. Isoroku Yamamoto po ataku na Pearl Harbour: Obudziliśmy potwora.

Gen. Gustave Bertand (organizator złamania Enigmy): Udekorowano mnie za każde militarne osiągnięcie. Z wyjątkiem jednego - za wygranie drugiej wojny światowej nic nie dostałem.

Komentarz

  • Alea iacta est - Juliusz Cezar po przekroczeniu Rubikonu.
  • An

    Filip II Macedoński napisał do przywódców Sparty: "Jeśli wkroczę do Lakonii, zrównam Lacedemon z ziemią". Eforowie spartańscy odpowiedzieli mu zaledwie jednym słowem, które jest na górze.
  • Dobry plan wykonany natychmiast jest lepszy niż idealny plan wykonany dziesięć minut później.

    Gen. George Patton
  • Carl von Clausewitz: Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami. Pokój to zawieszenie broni pomiędzy dwiema wojnami.
  • Gian Giacomo Trivulzio w odpowiedzi na pytanie Ludwika XII co należy przygotować by zdobyć księstwo Mediolanu .
    "Trzy rzeczy trzeba przygotować, Panie, do prowadzenia wojny – pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze."
  • Ale

    Skarbek z Góry cesarzowi demonstrującemu skarby mające finansować wojnę z Polską: Idź złoto do złota. My, Polacy, w żelazie się kochamy.
  • Wieniawa do Ruskich: Bojecie się o honor? My o wolność. No ale każdy przecież walczy o to, czego mu brak.
  • TecumSeh napisal(a):
    Carl von Clausewitz: Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami. Pokój to zawieszenie broni pomiędzy dwiema wojnami.
    Zmarł i Był pochowany we Wrocławiu, ale chyba w latach 70 a polska oddała jego szczątki bratniej NRD
  • Przed bitwą pod Waterloo, gdy Brytyjczycy wezwali Francuzów do poddania się gen. Cambronne miał rzekomo odpowiedzieć: "Gwardia umiera, ale nie poddaje się", Wiarygodne źródła twierdzą że to bujda, bo jego odpowiedzią było: "merde"! (goowno).
  • christoph napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Carl von Clausewitz: Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami. Pokój to zawieszenie broni pomiędzy dwiema wojnami.
    Zmarł i Był pochowany we Wrocławiu, ale chyba w latach 70 a polska oddała jego szczątki bratniej NRD
    Owszem.
  • christoph napisal(a):
    TecumSeh napisal(a):
    Carl von Clausewitz: Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami. Pokój to zawieszenie broni pomiędzy dwiema wojnami.
    Zmarł i Był pochowany we Wrocławiu, ale chyba w latach 70 armia polska oddała jego szczątki bratniej NRD
  • "Ch*ja grają, opierd*limy ich"
    Franz Smuda przed meczem z Grekami na Ojro2012.

    Tło:
    "Marcin Broniszewski odpowiadał za rozpracowanie grupowych rywali. Tygodniami przygotowywał raport o Grekach. W końcu jest, udało się, ileś tam stron A4 zapełnionych fachową analizą. Arkusz trafia w ręce Smudy.
    Przewraca jedną kartkę, przewraca drugą... Wszystko trwa nie więcej, niż pół minuty, po czym Smuda wypala (to co wyżej - przypis mój, ferb)"

  • „Jakaż to hańba, kiedy lud tak podły, tak nienawistny, niewolnik demonów zwycięża naród oddany czci Boga i noszący cne miano chrześcijan!”
    (św. Urban II, Clermont 27 listopada 1095)

    „Droga pani, już wcześniej widywałem ich plecy”.
    (książę Wellington na Kongresie Wiedeńskim do pewnej damy, przepraszającej go za zachowanie oficerów francuskich, demonstracyjnie odwracających się plecami do wodza Anglików).

    „To wspaniałe, ale to nie jest wojna. To szaleństwo!”
    (generał Pierre Bosquet oglądający szarżę Lekkiej Brygady, Bałakława 25 października 1854)

    „Zrezygnować z czerwonych spodni? Przenigdy. Czerwone spodnie to Francja!”
    (b. minister Alphonse Etienne na propozycję zastąpienia kolorowych mundurów barwami maskującymi, tuż przed Wielką Wojną.)

    "Wychodziliśmy z ciemnej nocy i duchowego zniewolenia w nieznane, w poszukiwaniu drozda".
    (generał Anton Denikin, Armia Ochotnicza, w 1918 u zarania rosyjskiej wojny domowej; drozd był baśniowym symbolem nadziei)

    „Z bandą zbójów nie ma pertraktacji”.
    (Generał Tadeusz Rozwadowski na propozycje ustępstw wobec Ukraińców, Lwów grudzień 1918)

    „Hemos pasado! – Przeszliśmy!”
    (gen. Francisco Franco Madryt 1 kwietnia 1939; nawiązanie i riposta na lewicowe „No pasaran! – Nie przejdą!”)

    "Strzelać!"
    (major Bronisław Schlichtinger, dowódca I batalionu 80 Pułku Piechoty, na zapytanie straży granicznej, jak reagować na przekraczające granicę oddziały niemieckie; przedpola Mławy, 1 września 1939 nad ranem)

    „Czy pan pułkownik nie widzi, że to podstęp, aby wszystkich zebrać i łatwo aresztować?”
    (sierżant dyżurujący w sztabie lwowskiej AK, do podpułkownika H. Pohoskiego, szefa sztabu Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej, udającego się wraz z resztą dowództwa na rozmowy z Sowietami, Lwów lipiec 1944)

    „Tylko jedno Ci piszę: służ Bogu i bądź Polakiem.”
    (Jan Sałapatek „Orzeł” w liście do przyjaciela, październik 1954 gdzieś w Beskidzie Makowskim, na trzy miesiące przed śmiercią)
  • a cytat militarny to coś w rodzaju napoleońskiego "czterdzieści wieków patrzy na was z tych piramid", czy raczej okrzyk bojowy z jakim Polacy szli na na Monte Cassino (i "słodko jest umierać za ojczyznę" wg Wańkowicza to nie było tylko swojskie coś innego)?

    Swoją drogą też z Wańkowicza - przed bitwą Niemcy apelowali do Polaków na różne sposoby o odstąpienie, przez megafony i przez ulotki też. No i rozrzucali ulotki z bankierem, grubym, z cygarem w zębach i panienką na kolanach z pytanie "Polacy, czy warto za to umierać?" (jakieś takie antifowskie swoją drogą), a Polacy patrząc na panienkę mówili "q..., warto".
  • W związku z moja obecną lekturą zadam zagadkę .
    Kto to wydał ten rozkaz ? Data 11 września 1918.

    "Jeśli zostaniecie sami pośród nieprzyjaciela nadal strzelajcie. Jeśli wasze działo zostanie uszkodzone używajcie swoich pistoletów i miażdżcie nieprzyjaciela swoimi gąsienicami... (...) tak długo jak choć jeden czołg będzie zdolny poruszać się musi iść naprzód. "

  • SigmundvonBurak napisal(a):
    W związku z moja obecną lekturą zadam zagadkę .
    Kto to wydał ten rozkaz ? Data 11 września 1918.

    "Jeśli zostaniecie sami pośród nieprzyjaciela nadal strzelajcie. Jeśli wasze działo zostanie uszkodzone używajcie swoich pistoletów i miażdżcie nieprzyjaciela swoimi gąsienicami... (...) tak długo jak choć jeden czołg będzie zdolny poruszać się musi iść naprzód. "

    Patton?
  • Oczywiście, że tak.
  • Jego styl, mistrz cytatów. Mój ulubiony: To prawda, że Tygrys jest lepszy od Shermana. Ale sto Shermanów jest lepsze od Tygrysa.
  • edytowano February 2022
    W sumie tylko ogladałem film o nim, ale aktor grał tak, że wbiła mi się jego maniera do głowy. :)
    A noji wiedziałem, że wojska pancerne USA to dzieki niemu się dla nich zaczęły podczas Wielkiej Wojny.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.