Skip to content

Historia Polski dla ubogich duchem

Szanowni!
Ovaj, mam taki śmiały plan, żeby zorganizować dla młodzieży cykl spotkań, polegających na tym, że zadaję za karę przeczytać jakąś książkę o historii Polski, a potem omówić ją na spotkaniu, z udziałem autora, jeśli dycha jeszcze albo jakiegoś znawcy tematu.
Poza oczywistościami jak Jasienica, Mackiewicz, Sienkiewicz, Kossak-Szczucka czy "Handel wołami w Polsce w XVI-XVIII w." (okazuje się, że także kowbojstwo zostało wymyślone w Polszcze), szukam jednak czegoś jednotomowego, gdyż obecna młodzież tak kompletnie nie wie, czym się różni Batory od Brzetysława, że trzeba jakoś umeblować pokój, zanim zacznie się wieszać obrazki na ścianie.
Radźcież tedy, co warto na taki pierwszy, przygotowawczy ogień wrzucić.
Także radźcie, jakie fajne książki o historii, syntezy, monografie, także powieści historyczne, warto młodym ludziom zapodać.
«1

Komentarz

  • Konecznego?
  • Moze zaczac od nizszego pulapu. Cherezinska jest koszer?
  • edytowano July 2020
    Może coś z yt?
    Animowane mapki np
  • edytowano July 2020
    Można pomyśleć też o wykorzystaniu krótszych form (z ewentualnym komentarzem co podmiot liryczny miał na myśli) np. "Jałta" Kaczmarskiego, dzieła wieszcza Maryana, S. Staszewski "Knajpa morderców", "Marianna" itd itp. I jeszcze wątek "Czy Odys pływał na Bałtyku" na cyrusowym forum.
  • uhrr napisal(a):
    Moze zaczac od nizszego pulapu. Cherezinska jest koszer?
    Zależy jaka to młodzież. Jeśli nieletnia to niekoszer ;-)
  • qiz napisal(a):
    Konecznego?
    Dokładnie. "historia Polski dla młodzieży"
  • Coś Jacka Komudy, bo ostatnio pedałom podpadł?
  • ms.wygnaniec napisal(a):
    Coś Jacka Komudy, bo ostatnio pedałom podpadł?
    No ale to jakieś sranie w banie, czary magicznych kozaków, takie tam.
  • Ojciec polecił mi dzikowy skarb.
    Ale to dawno bylo
  • Yt i krótkie filmiki.
    Albo niech czyta 4forum
  • Planuję zasponsorowanie (na pisanie jestem zbyt słaby) napisania książki o opacie Hackim czyli najbardziej fascynującej historii sarmackiej. Jak wyjdzie dam znać. Choć pewnie do tego czasu młodzież przestanie być młodzieżą.
  • książki?
    K S I Ą Ż K I ?

    tylko YouTube'owe vlogi!

    (nie znam, nie orientuję się... niestety)
  • los napisal(a):
    Planuję zasponsorowanie (na pisanie jestem zbyt słaby) napisania książki o opacie Hackim czyli najbardziej fascynującej historii sarmackiej. Jak wyjdzie dam znać. Choć pewnie do tego czasu młodzież przestanie być młodzieżą.
    Jak dożyję, to zamówię i kupię.
    Może być w przedsprzedaży.
    Wie e sarmackie i porywające są opowieści s. Małgorzaty Borkowskiej OSB (to nie płyta)
    O klasztorach i życiu umysłowym i gospodarczym w sarmackiej Polszcze
  • romeck napisal(a):
    książki?
    K S I Ą Ż K I ?

    tylko YouTube'owe vlogi!

    (nie znam, nie orientuję się... niestety)
    Takie jak tu:

  • christoph napisal(a):
    Ojciec polecił mi dzikowy skarb.
    Ale to dawno bylo
    A dej pan spokój ja do tej pory szukam grodu Dzika jak w okolicach Szczyrzyca i górującego nad nim Ciecienia jestem.

    Tam K.Bunsh pisał tę powieść i tam lokował akcję.
  • Kocham Panią, Panie Sułku
  • O ile dobrze pamiętam to gród ów został zniszczony przez powódź
  • Bunsh ok.
  • Młodzi w zasadzie czytają mało. Jest świetna seria filmów dokumentalnych "Tajemnice początków Polski"
    https://vod.tvp.pl/website/tajemnice-poczatkow-polski,24877192
  • W_Nieszczególny napisal(a):
    O ile dobrze pamiętam to gród ów został zniszczony przez powódź
    Tak, w powiesci ale w realu jest tam relikt osady zwanej Grodzisko. Ekscytuje się tym od przeszło 20 lat ;)

    Choć teraz to "zajarana" jestem Bieszczadami objeżdżając je rowerem, pozdrawiam z Ustrzyk Dolnych
  • Brawo Ignac!

    Hania (11) akurat czyta. Więcej, połyka książki. Ale historii nie lubi - to jej zdanie. Fatalny program IV kl + kiepski podręcznik + taka sama nauczycielka = rezultat.

    Siostra wpadła na pomysł podsunięcia jej płyt audio.
    Bomba!
    Może malować (kocha) i słuchać.
    Po powrocie dam namiar.

    Jeden z efektów po pierwszej i jak dotąd jedynej wysłuchanej audycji - miłość mojej wnuczki do królowej Jadwigi.
    Sorry, Króla Jadwigi!
    - Babciu, Jadwiga była królem, nie królową. :)
  • Poza oczywistościami jak Jasienica, Mackiewicz, Sienkiewicz, Kossak-Szczucka czy "Handel wołami w Polsce w XVI-XVIII w." (okazuje się, że także kowbojstwo zostało wymyślone w Polszcze), szukam jednak czegoś jednotomowego, gdyż obecna młodzież tak kompletnie nie wie, czym się różni Batory od Brzetysława, że trzeba jakoś umeblować pokój, zanim zacznie się wieszać obrazki na ścianie.
    Takowy Jasiennica oprócz znanej siedmiotomowej kobyły "Polska Piastów/Jagiellonów/Obojga Narodów" pisał też wprawki jednotomowe (Myśli o dawnej Polsce np.). Może by kogo zainteresowały...
  • O wojnie Wandei czytałem z wypiekami
  • los napisal(a):
    Planuję zasponsorowanie (na pisanie jestem zbyt słaby) napisania książki o opacie Hackim czyli najbardziej fascynującej historii sarmackiej. Jak wyjdzie dam znać. Choć pewnie do tego czasu młodzież przestanie być młodzieżą.
    Może warto odezwać się do Karłowicza. On takie rzeczy robi w formule crowdfundingu i może poradzić, do kogo się zwrócić o wykonawstwo.
  • - Babciu, Jadwiga była królem, nie królową. :)
    Eh, takie to dżenderowe. Aglicy mają to lepiej ogarnięte, gdyż mają queen regnant (jak Jadwiga) i queen consort (królowa-małżonka).
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Planuję zasponsorowanie (na pisanie jestem zbyt słaby) napisania książki o opacie Hackim czyli najbardziej fascynującej historii sarmackiej. Jak wyjdzie dam znać. Choć pewnie do tego czasu młodzież przestanie być młodzieżą.
    Może warto odezwać się do Karłowicza. On takie rzeczy robi w formule crowdfundingu i może poradzić, do kogo się zwrócić o wykonawstwo.
    Wykonawcę mam.
  • los napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Planuję zasponsorowanie (na pisanie jestem zbyt słaby) napisania książki o opacie Hackim czyli najbardziej fascynującej historii sarmackiej. Jak wyjdzie dam znać. Choć pewnie do tego czasu młodzież przestanie być młodzieżą.
    Może warto odezwać się do Karłowicza. On takie rzeczy robi w formule crowdfundingu i może poradzić, do kogo się zwrócić o wykonawstwo.
    Wykonawcę mam.

    To co, dzwonić mam? Nb. wtorek się kroi, wieczorem.
  • A jak! Trza się spieszyć póki młodzież młodzieżą. A tu zachęta https://historia.trojmiasto.pl/Szpiegowskie-tajemnice-opata-Hackiego-n46565.html
  • Pani_Łyżeczka napisal(a):
    W_Nieszczególny napisal(a):
    O ile dobrze pamiętam to gród ów został zniszczony przez powódź
    Tak, w powiesci ale w realu jest tam relikt osady zwanej Grodzisko. Ekscytuje się tym od przeszło 20 lat ;)

    Choć teraz to "zajarana" jestem Bieszczadami objeżdżając je rowerem, pozdrawiam z Ustrzyk Dolnych
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    los napisal(a):
    Planuję zasponsorowanie (na pisanie jestem zbyt słaby) napisania książki o opacie Hackim czyli najbardziej fascynującej historii sarmackiej. Jak wyjdzie dam znać. Choć pewnie do tego czasu młodzież przestanie być młodzieżą.
    Może warto odezwać się do Karłowicza. On takie rzeczy robi w formule crowdfundingu i może poradzić, do kogo się zwrócić o wykonawstwo.
    Wykonawcę mam.
    To co, dzwonić mam? Nb. wtorek się kroi, wieczorem.

    Sie dorzucę w formie przedpłaty
  • Spokojnie; przedpłaty ogarnie Karłowicz swoim spamobotem. W nagrodę będzie Kolega z imienia i naźwiska wymieniony na pierwszych stronicach danego opusu magnusu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.