Skip to content

Polityka historyczna przez wieki

Załwarzyłem, że na tamt. Forum zapuściłem wątek "Polityka historyczna przez wieki", a tu nie; głównie za karę, że nie da się uploadować fotogramów.

Ale na szczęście ten, który chcę akurat wrzucić, ktoś starszy i mądrzejszy wpuścił do Wikipedyjej, więc obczajcież jak też to Prusacy traktowali Szlązaków w 1750 r. Ciekawy przyczynek do tajmlajnu germanizacji Polski zachodniej, jak również do historii tzw. "języka szląskiego".

image

Ciekawa to rzecz. Już w ów czas był Bierutów, a więc odpadło moje podejrzenie, że to dla śp. Bolesława taka nazwa. Już wtedy Gorzów się nazywał alternatywnie Landzberg. Nie wiem czemu nie ma Breslaua, ale za to są Przedmieścia Wrocławskie, nie zaś Breslauskie.

1. Okazuje się że nawet Prusak jak chce to umi po lucku mówić.
2. To tyle w kwestii szląskiej dumy narodowej, która bierze się z późniejszych sto lat trendów germanizacyjnych.

Komentarz

  • 3. Nie ukrywam, że ucukrowało mnie zaliczenie Adwokatów albo Juristów do pierwszego rzędu ludności miejskiej!
  • edytowano September 2020
    Paczcie Państwo cóż za zaskoczenie, na takiej Litwie też Niemcy jakoś językowym ruchom emancypacyjnym mówiąc delikatnie nie przeszkadzali
  • MarianoX napisal(a):
    Paczcie Państwo cóż z zaskoczenie, na takiej Litwie też Niemcy jakoś językowym ruchom emancypacyjnym mówiąc delikatnie nie przeszkadzali
    No tak, przy czem na Szląsku byłaby to emańcypancja akurat od Niemiec.
  • edytowano September 2020
    A mię zaciekawiło, że zacne i mocne niegdyś miasta upadły (Szomberk to dzielnica Bytomia dziś, Lubliniec, Miasteczko, Krapkowice inne to senne prowincje) na rzecz* wiosek i osad (takich Katowic na przkład).

    * 'rewolucja' przemysłowa hutniczo-górnicza
  • edytowano September 2020
    Wewnętrzny podział obywateli w rzędach jest podług wiadomej im substancji .

    :)
  • Mię zasię frappuje cóż to te twarde talerze.
  • Tu zasię coś ciekawskiego dla WMościów ————>

    Zapowiada się interesująca filmoza. Spojler z pewnością wart poświęconego nań czasu!

    I strona filmu ————> https://www.bornforthesaber.com/
  • ciekawe który król pruski był pierwszym nie znającym języka polskiego.
    Bo taki Bismarck w chwilach czułości zwracał się do żony po polsku. Teraz opcję pruską mamy w granicach państwa.
  • romeck napisal(a):
    A mię zaciekawiło, że zacne i mocne niegdyś miasta upadły (Szomberk to dzielnica Bytomia dziś,
    Pamiętam jeszcze czasy gdy Szombierki grały w Ekstraklasie.

  • Brzost napisal(a):
    romeck napisal(a):
    A mię zaciekawiło, że zacne i mocne niegdyś miasta upadły (Szomberk to dzielnica Bytomia dziś,
    Pamiętam jeszcze czasy gdy Szombierki grały w Ekstraklasie.

    A Pogoń Lwów?

  • Aż taki stary to nie jestem ;-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.