kolejne rozszerzenie miasta a la Rzeszów Opole i Warszawa
MSWiA rozpoczęło procedurę poszerzenia granic Chełma. Chodzi o przyłączenie 20 proc. powierzchni gminy Chełm. Wójt dowiedział się o tym fakcie zaledwie kilka dni temu - Prezydent potwierdził, że przyszedł do nas tylko z grzeczności, abyśmy nie dowiedzieli się o tym wniosku z mediów. I na tym w zasadzie spotkanie się zakończyło - mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm Miasto tłumaczy, że pilnie potrzebuje terenów inwestycyjnych. - Na horyzoncie widnieje blokada rozwojowa, która negatywnie wpłynie zarówno na rozwój miasta, jak i całego regionu - tłumaczy Damian Zieliński, rzecznik prasowy prezydenta Chełma
Jak zwykle bijatyka między naszymi a czarnymi podniebieniami. Którzy są nasi, bo po nazwisku nie da się poznać? Lepiej jest z imionami, Wiesław to polskie imię a Damian może być Białorusinem ale lepiej się upewnić.
Dwóch cadyków z Chełma spierało się, co jest ważniejsze, Słońce czy Księżyc. - Księżyc - mówi drugi - Słońce świecie przecież w dzień, kiedy i tak jest widno, a Księżyc w nocy, gdy jest ciemno.
Tę i wiele innych anekdot z Chełma można wyczytać u Horacego Safrina, wg którego Chełm słynie z Żydów od dość nietypowych przymiotach umysłu.
trep napisal(a): Dwóch cadyków z Chełma spierało się, co jest ważniejsze, Słońce czy Księżyc. - Księżyc - mówi drugi - Słońce świecie przecież w dzień, kiedy i tak jest widno, a Księżyc w nocy, gdy jest ciemno.
Tę i wiele innych anekdot z Chełma można wyczytać u Horacego Safrina, wg którego Chełm słynie z Żydów od dość nietypowych przymiotach umysłu.
Pomysł podziału województwa mazowieckiego i wyodrębnienia z niego Warszawy wraca przynajmniej parę razy do roku, teraz jednak stanowcze dementi w sprawie postawił poseł PiS Marek Suski, zdaniem którego brak większości w Sejmie wiąże w tej sprawie rządowi ręce.
- Nie ma większości w Sejmie dla tego rodzaju idei, więc na razie to jest odłożone - ocenił w poniedziałek w Radiu Plus. Jak dodał, tematu nie ma, bo nawet gdyby ewentualną ustawę uchwalił Sejm, zostałaby ona odrzucona w Senacie.
- Przegłosowanie go to wysiłek, który nie przyniósłby efektu - podsumował Suski.
Około 100 mieszkańców gminy Chełm przyjechało autokarami do Lublina, by pokazać swój stosunek do pomysłu prezydenta Chełma Jakuba Banaszka. Samorządowiec kojarzony z PiS chciałby przyłączyć sołectwa znajdujące się obecnie w granicach gminy Chełm: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz część sołectw: Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie. "Takie działania nie mają nic wspólnego z demokracją"
Przeciwko tej inicjatywie protestują mieszkańcy tych terenów. Dziś z transparentami, bębnami, trąbkami i flagami przemaszerowali przez centrum Lublina. Ich celem był Lubelski Urząd Wojewódzki, gdzie na ręce wojewody zamierzali złożyć petycję w sprawie wstrzymania procedury poszerzenia granic miasta.
- Rozumiemy, że miasto musi się rozwijać, ale dlaczego naszym kosztem? Pod pretekstem terenów inwestycyjnych chce zawłaszczyć 4,5 tys. hektarów ziemi. A w tej chwili prezydent Banaszek nie daje rady zagospodarować terenów, które już ma. Mówi, że potrzebuje 100-200 hektarów. W naszej gminie nie ma terenów pod inwestycję. Są to tereny rolnicze, wyznaczone pod obwodnicę lub bagna. Gdzie są te tereny inwestycyjne? - mówiła przed urzędem wojewódzkim Katarzyna Lewandowska, jedna z inicjatorek manifestacji.
- Próba zagarnięcia naszych miejscowości, najbardziej zaludnionych, z najlepszą infrastrukturą, atrakcyjnych przyrodniczo, doskonale uzbrojonych i doinwestowanych, nowych dróg, oświetlenia ulicznego, wodociągów, sieci gazowych, kanalizacji, szkół i świetlic godzi w podstawowe wartości życia zbiorowego. Pomysłodawcy tej idei nie zwracają uwagi na czynioną mieszkańcom krzywdę - czytamy w petycji mieszkańców gminy, która trafiła do wojewody lubelskiego.
Autorzy petycji przekonują, że inicjatywa o zmianę granic administracyjnych miasta Chełm jest autorskim pomysłem prezydenta Chełma Jakuba Banaszka, który dodatkowo nie miał stosownej uchwały Rady Miasta. Ich zdaniem rekomendacja wojewody lubelskiego dla poszerzenia miasta mogła zostać wydana z naruszeniem przepisów ustawy o samorządzie gminnym. - Takie działania nie mają nic wspólnego z demokracją i dobrem społecznym - przekonuje Katarzyna Lewandowska.
Mieszkańców gminy wspiera europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman. Wiceprezes ludowców był na protestach zarówno w Chełmie, jak i Lublinie. Polityk podkreśla, że ludzi należy traktować z szacunkiem.
- Nie można za ich plecami, w sposób tchórzliwy decydować, gdzie mają mieszkać, płacić podatki i po prostu żyć. To są ich podstawowe prawa obywatelskie. A co gorsza, prezydent Jakub Banaszek chciał to zrobić w sposób butny i arogancki. Nikogo nie pytał o zdanie, nie przedstawił żadnych argumentów - mówi w rozmowie z Onetem Krzysztof Hetman.
Europoseł przekonuje, że nie można mieszkańców gminy traktować, jak "stare meble, które można gdzieś przesunąć". - Ta władza wielokrotnie mówiła, że będzie słuchać ludzi. Zobaczymy, czy w tym przypadku posłucha głosów mieszkańców - dodaje Hetman.
Z petycją do wojewody udała się mieszkanka gminy Katarzyna Lewandowska i europoseł Krzysztof Hetman. Ochroniarze wpuścili do środka jedynie dziennikarkę Radia Lublin. Na nic zdały się protesty przedstawicieli "Dziennika Wschodniego", "Gazety Wyborczej" i Onetu. Jak się okazało, dopiero interwencja Krzysztofa Hetmana u wojewody sprawiła, że do środka mogli wejść pozostali dziennikarze.
Po kilkudziesięciominutowym spotkaniu wojewoda Lech Sprawka wyszedł do dziennikarzy i odpowiedział na wszystkie pytania. Jak tłumaczy, w tej sprawie nic nie może zrobić, ponieważ jest tylko "pośrednikiem". Pismo prezydenta Chełma w sprawie poszerzenia granic przekazał do premiera Mateusza Morawieckiego za pośrednictwem szefa MSWiA.
- Nie mam żadnych możliwości ingerowania w opinię prezydenta, czyli szefa jednostki samorządu terytorialnego. Nie mogłem tego pisma zostawić na biurku, nie mogłem go cofnąć. Ani wnioskować o opinię. Byłoby to naruszenie kompetencji samorządu - zaznacza Lech Sprawka.
Jednocześnie wojewoda nie pozostawia złudzeń, kto jest prawdziwym inicjatorem pomysłu odebrania gminie Chełm ok. 20 proc. terenu. - To prezydent Banaszek - dodaje Sprawka.
Rząd ekspresowo i w budzącym kontrowersje trybie chce skorygować granice dwóch gmin: Kleszczowa i Bełchatowa. Niewykluczone, że w ten nietypowy sposób PiS spłaca długi za utrzymanie większości w Sejmie. Jeszcze w grudniu rząd zamierza wydać rozporządzenie, na którego mocy gmina Bełchatów w 2022 r. przejmie tereny gminy Kleszczów, na której jest zlokalizowana elektrownia. Taki tryb działania budzi wątpliwości ekspertów, a jak słyszymy, sama sprawa może być tylko pozornie lokalna. Nasi rozmówcy z rządu przyznają, że o takie korekty miała zabiegać posłanka Małgorzata Janowska, która – po chwilowym rozstaniu – wróciła do klubu PiS. Jednocześnie słyszymy zapewnienia, że w korekcie granic nie chodzi o utrzyma- nie większości w Sejmie, lecz o „sprawiedliwość społeczną”
rozum.von.keikobad napisal(a): Na faktyczny cel wygląda próba wygryzienia bandy Sraczkowskiego z zarządzania miastem. __________________
Faktyczny cel to skłonienie PSL-u kolejnym szantażem do zasilenia ław rządowych i uniezależnienie się od kaprysów Ziobry.
W W-wie i okolicach wybory wygra PO / KO, nie będzie potrzebowała koalicjanta. W mazowieckim bez W-wy wybory wygra PiS, nie będzie potrzebował koalicjanta, więc wysoki tam wynik PSL nic im nie da.
W aktualnym mazowieckim PO ani PiS nie mogą rządzić bez PSL.
Poprzednim szantażem prawdopodobnie była piątka dla zwierząt, ale ziobryści postanowili to storpedować. To zresztą była prawdopodobna przyczyna ich nagłej miłości do "polskich rolników", w 2014 r. popierali zakaz uboju rytualnego.
Ziobro &Cie. leci ostro, jego ludzie obrażają prezydenta, Ciasteczko może nie wystarczyć, a PSL ma doświadczenie w przechodzeniu Wisły i Warty,
CPK powinien mieć tam dworzec podłączony do szybkich kolei, linii z Warszawy na zachód i południe. W ten sposób 60%+ mieszkańców Polski miałoby lotnisko w zasięgu kilku godzin.
rozum.von.keikobad napisal(a): CPK powinien mieć tam dworzec podłączony do szybkich kolei, linii z Warszawy na zachód i południe. W ten sposób 60%+ mieszkańców Polski miałoby lotnisko w zasięgu kilku godzin.
CPK widzę ogromny. Tu nie tylko o Polskę idzie. To projekt na Międzymorze co najmniej.
rozum.von.keikobad napisal(a): CPK powinien mieć tam dworzec podłączony do szybkich kolei, linii z Warszawy na zachód i południe. W ten sposób 60%+ mieszkańców Polski miałoby lotnisko w zasięgu kilku godzin.
29 grudnia 2021 roku Rada Miejska Miasta Słupska jednomyślnie podjęła uchwały w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska oraz przeprowadzenia w związku z nią konsultacji społecznych. Chodzi o obszar 5 sołectw i 1 obrębu ewidencyjnego. Przeciwko planowi protestują jednak mieszkańcy sołectw, które mają znaleźć się w granicach administracyjnych miasta. Przeciwne są także władze gminy wiejskiej oraz starostwa powiatowego
W środę 30 marca Rada Miejska w Słupsku podjęła Uchwałę w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska.
Na sesji obecni byli mieszkańcy proponowanych do włączenia obszarów, wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier oraz kierownictwo urzędu gminy. - Niestety, podczas podejmowania tak ważnych dla gminnego samorządu uchwał, głos mieszkańców gminy nie został wysłuchany, informuje Ewa Guzińska, rzeczniczka prasowa Gminy Słupsk. Zaznacza, że przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska nie udzieliła również możliwości zabrania głosu wójt Barbarze Dykier, a w odpowiedzi na wcześniejsze, zgodne ze statutem, zgłoszenie, gmina Słupsk uzyskała następującą odpowiedź:
„Radni (miejscy) posiadają wiedzę na temat uwag, wniosków i spostrzeżeń w przedmiotowej sprawie, znają treść uchwał i stanowisk ościennych samorządów oraz wszelkie doniesienia prasowe i informacje pojawiające się w mediach społecznościowych. Dotarły do nich materiały reklamowe i promocyjne. Kolejne z pewnością nie wniosą nowych informacji. W związku z powyższym, nie wyrażam zgody na zabieranie głosu w przedmiotowej sprawie przez Panią Wójt Gminy Słupsk Barbarę Dykier.”
Gdyby, nie daj Boże, ten pomysł się powiódł, to tak naprawdę z gminy, która jest postrzegana jako dynamicznie rozwijająca się, staniemy się gminą, która jest tak naprawdę zaściankiem pracującym tylko na wydatki bieżące, bez żadnych inwestycji. Zabranych zostanie prawie 60 proc. dochodów gminy, bo w tych sołectwach są też ulokowane nasze strefy gospodarcze, tereny, które uzbroiliśmy, na które ściągnęliśmy przedsiębiorców, inwestorów i dzięki którym cała gmina się rozwija - mówi Faktowi wójt Dykier.
Komentarz
~60zł od osoby
MSWiA rozpoczęło procedurę poszerzenia granic Chełma. Chodzi o przyłączenie 20 proc. powierzchni gminy Chełm. Wójt dowiedział się o tym fakcie zaledwie kilka dni temu
- Prezydent potwierdził, że przyszedł do nas tylko z grzeczności, abyśmy nie dowiedzieli się o tym wniosku z mediów. I na tym w zasadzie spotkanie się zakończyło - mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm
Miasto tłumaczy, że pilnie potrzebuje terenów inwestycyjnych. - Na horyzoncie widnieje blokada rozwojowa, która negatywnie wpłynie zarówno na rozwój miasta, jak i całego regionu - tłumaczy Damian Zieliński, rzecznik prasowy prezydenta Chełma
- Księżyc - mówi drugi - Słońce świecie przecież w dzień, kiedy i tak jest widno, a Księżyc w nocy, gdy jest ciemno.
Tę i wiele innych anekdot z Chełma można wyczytać u Horacego Safrina, wg którego Chełm słynie z Żydów od dość nietypowych przymiotach umysłu.
miał planować wyprawę na słońce, ale żeby uniknąć upału, radził lecieć w nocy
- Nie ma większości w Sejmie dla tego rodzaju idei, więc na razie to jest odłożone - ocenił w poniedziałek w Radiu Plus. Jak dodał, tematu nie ma, bo nawet gdyby ewentualną ustawę uchwalił Sejm, zostałaby ona odrzucona w Senacie.
- Przegłosowanie go to wysiłek, który nie przyniósłby efektu - podsumował Suski.
"Takie działania nie mają nic wspólnego z demokracją"
Przeciwko tej inicjatywie protestują mieszkańcy tych terenów. Dziś z transparentami, bębnami, trąbkami i flagami przemaszerowali przez centrum Lublina. Ich celem był Lubelski Urząd Wojewódzki, gdzie na ręce wojewody zamierzali złożyć petycję w sprawie wstrzymania procedury poszerzenia granic miasta.
- Rozumiemy, że miasto musi się rozwijać, ale dlaczego naszym kosztem? Pod pretekstem terenów inwestycyjnych chce zawłaszczyć 4,5 tys. hektarów ziemi. A w tej chwili prezydent Banaszek nie daje rady zagospodarować terenów, które już ma. Mówi, że potrzebuje 100-200 hektarów. W naszej gminie nie ma terenów pod inwestycję. Są to tereny rolnicze, wyznaczone pod obwodnicę lub bagna. Gdzie są te tereny inwestycyjne? - mówiła przed urzędem wojewódzkim Katarzyna Lewandowska, jedna z inicjatorek manifestacji.
- Próba zagarnięcia naszych miejscowości, najbardziej zaludnionych, z najlepszą infrastrukturą, atrakcyjnych przyrodniczo, doskonale uzbrojonych i doinwestowanych, nowych dróg, oświetlenia ulicznego, wodociągów, sieci gazowych, kanalizacji, szkół i świetlic godzi w podstawowe wartości życia zbiorowego. Pomysłodawcy tej idei nie zwracają uwagi na czynioną mieszkańcom krzywdę - czytamy w petycji mieszkańców gminy, która trafiła do wojewody lubelskiego.
Autorzy petycji przekonują, że inicjatywa o zmianę granic administracyjnych miasta Chełm jest autorskim pomysłem prezydenta Chełma Jakuba Banaszka, który dodatkowo nie miał stosownej uchwały Rady Miasta. Ich zdaniem rekomendacja wojewody lubelskiego dla poszerzenia miasta mogła zostać wydana z naruszeniem przepisów ustawy o samorządzie gminnym. - Takie działania nie mają nic wspólnego z demokracją i dobrem społecznym - przekonuje Katarzyna Lewandowska.
Mieszkańców gminy wspiera europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman. Wiceprezes ludowców był na protestach zarówno w Chełmie, jak i Lublinie. Polityk podkreśla, że ludzi należy traktować z szacunkiem.
- Nie można za ich plecami, w sposób tchórzliwy decydować, gdzie mają mieszkać, płacić podatki i po prostu żyć. To są ich podstawowe prawa obywatelskie. A co gorsza, prezydent Jakub Banaszek chciał to zrobić w sposób butny i arogancki. Nikogo nie pytał o zdanie, nie przedstawił żadnych argumentów - mówi w rozmowie z Onetem Krzysztof Hetman.
Europoseł przekonuje, że nie można mieszkańców gminy traktować, jak "stare meble, które można gdzieś przesunąć". - Ta władza wielokrotnie mówiła, że będzie słuchać ludzi. Zobaczymy, czy w tym przypadku posłucha głosów mieszkańców - dodaje Hetman.
Z petycją do wojewody udała się mieszkanka gminy Katarzyna Lewandowska i europoseł Krzysztof Hetman. Ochroniarze wpuścili do środka jedynie dziennikarkę Radia Lublin. Na nic zdały się protesty przedstawicieli "Dziennika Wschodniego", "Gazety Wyborczej" i Onetu. Jak się okazało, dopiero interwencja Krzysztofa Hetmana u wojewody sprawiła, że do środka mogli wejść pozostali dziennikarze.
Po kilkudziesięciominutowym spotkaniu wojewoda Lech Sprawka wyszedł do dziennikarzy i odpowiedział na wszystkie pytania. Jak tłumaczy, w tej sprawie nic nie może zrobić, ponieważ jest tylko "pośrednikiem". Pismo prezydenta Chełma w sprawie poszerzenia granic przekazał do premiera Mateusza Morawieckiego za pośrednictwem szefa MSWiA.
- Nie mam żadnych możliwości ingerowania w opinię prezydenta, czyli szefa jednostki samorządu terytorialnego. Nie mogłem tego pisma zostawić na biurku, nie mogłem go cofnąć. Ani wnioskować o opinię. Byłoby to naruszenie kompetencji samorządu - zaznacza Lech Sprawka.
Jednocześnie wojewoda nie pozostawia złudzeń, kto jest prawdziwym inicjatorem pomysłu odebrania gminie Chełm ok. 20 proc. terenu. - To prezydent Banaszek - dodaje Sprawka.
------------------------
Banaszek był od gowinowców, ale jest w tej grupie, która przeszła nieoficjalnie do PiS (razem z matką - posłanką).
dziś DGPrawna
Rząd ekspresowo i w budzącym kontrowersje trybie chce skorygować granice dwóch gmin: Kleszczowa i Bełchatowa
. Niewykluczone, że w ten nietypowy sposób PiS spłaca długi za utrzymanie większości w Sejmie.Jeszcze w grudniu rząd zamierza wydać rozporządzenie, na którego mocy gmina Bełchatów w 2022 r. przejmie tereny gminy Kleszczów, na której jest zlokalizowana elektrownia. Taki tryb działania budzi wątpliwości ekspertów, a jak słyszymy, sama sprawa może być tylko pozornie lokalna. Nasi rozmówcy z rządu przyznają, że o takie korekty miała zabiegać posłanka Małgorzata Janowska, która – po chwilowym rozstaniu – wróciła do klubu PiS. Jednocześnie słyszymy zapewnienia, że w korekcie granic nie chodzi o utrzyma- nie większości w Sejmie, lecz o „sprawiedliwość społeczną”
https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/obwodnica-aglomeracji-warszawskiej-sa-pierwsze-oferty-na-dokumentacje-pierwszych/7swthp9#slajd-3
nie widzę Wisły noji kierunek na Toruń, na morze
nie na szlaki paneuropejskie czy crosseuropejskie
dostępność do Baranowa- centralnego portu lotniczego, który przejmnie rolę huba od Moskwy i Berlina
w minutach samochodem
Tu nie tylko o Polskę idzie.
To projekt na Międzymorze co najmniej.
CPK = Co / Czy Powinien Katolik
???
👣
🐾
🐾
👣
🐾
🐾
czy katolik może ....
Chodzi o obszar 5 sołectw i 1 obrębu ewidencyjnego.
Przeciwko planowi protestują jednak mieszkańcy sołectw, które mają znaleźć się w granicach administracyjnych miasta. Przeciwne są także władze gminy wiejskiej oraz starostwa powiatowego
W środę 30 marca Rada Miejska w Słupsku podjęła Uchwałę w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska.
Na sesji obecni byli mieszkańcy proponowanych do włączenia obszarów, wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier oraz kierownictwo urzędu gminy. - Niestety, podczas podejmowania tak ważnych dla gminnego samorządu uchwał, głos mieszkańców gminy nie został wysłuchany, informuje Ewa Guzińska, rzeczniczka prasowa Gminy Słupsk. Zaznacza, że przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska nie udzieliła również możliwości zabrania głosu wójt Barbarze Dykier, a w odpowiedzi na wcześniejsze, zgodne ze statutem, zgłoszenie, gmina Słupsk uzyskała następującą odpowiedź:
„Radni (miejscy) posiadają wiedzę na temat uwag, wniosków i spostrzeżeń w przedmiotowej sprawie, znają treść uchwał i stanowisk ościennych samorządów oraz wszelkie doniesienia prasowe i informacje pojawiające się w mediach społecznościowych. Dotarły do nich materiały reklamowe i promocyjne. Kolejne z pewnością nie wniosą nowych informacji. W związku z powyższym, nie wyrażam zgody na zabieranie głosu w przedmiotowej sprawie przez Panią Wójt Gminy Słupsk Barbarę Dykier.”
https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/czy-slupsk-sie-powiekszy-radni-miasta-mowia-tak-ale-gmina-jest-przeciw,365702.html
Gdyby, nie daj Boże, ten pomysł się powiódł, to tak naprawdę z gminy, która jest postrzegana jako dynamicznie rozwijająca się, staniemy się gminą, która jest tak naprawdę zaściankiem pracującym tylko na wydatki bieżące, bez żadnych inwestycji. Zabranych zostanie prawie 60 proc. dochodów gminy, bo w tych sołectwach są też ulokowane nasze strefy gospodarcze, tereny, które uzbroiliśmy, na które ściągnęliśmy przedsiębiorców, inwestorów i dzięki którym cała gmina się rozwija - mówi Faktowi wójt Dykier.