Skip to content

Hipermoralizm

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Przyznam się, że z tym pojęciem spotykam się pierwszy raz. By wyjaśnić po trochu z czym to się je wkleję mały cytat z artykułu na wpolityce.pl:

"Każdy poważniejszy problem, przed którym stoją dziś ludzie – niezależnie od tego, czy dotyczy imigracji, klimatu, ekonomii czy edukacji – jest natychmiast przedstawiany w kategoriach moralnych.

Tego rodzaju totalna moralizacja uniemożliwia jednak jakąkolwiek racjonalną debatę. Gdy pojawia się np. temat globalnego ocieplenia, zamiast dyskutować o astrofizyce, burzach magnetycznych czy cyklach słonecznych, tworzy się podział na tych, którzy chcą ratować Ziemię, oraz na tych, którzy działają na rzecz zniszczenia życia na naszej planecie. Nie ma więc dwóch stron wymieniających się argumentami, ale jest walka między dobrem a złem."

Całość ciekawego artykuł Górnego pod linkiem:https://wpolityce.pl/kosciol/537087-hipermoralizm-czyli-nowa-swiecka-religia-zachodu

Dla mnie to dosyć zgrabny i trafny opis dekadencji zachodu. Tylko wydaje mi się, że jesteśmy w takim momencie, iż jest za późno na takie diagnozy.

Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.