Skip to content

Czy prezes Obajtek zna się na podstawach zarządzania - pytanie losowe

edytowano March 2015 w Forum ogólne
W ramach udzielonego wywiadu PAP, pan prezes zechciał powiedzieć:
- Odnośnie wzrostu długu - odsyłam do podstaw zarządzania. Brak długu w spółce świadczy przede wszystkim o braku pomysłów na dalszy rozwój spółki i powoduje powolną utratę udziałów rynkowych. Poza tym, finansowanie długiem jest tańsze niż kapitałem własnym.
(..)
Całość, ponieważ nie mam pojęcia o zarządzaniu firmą w ujęciu kapitałowym, mam pytanie, czy to jest prawda, czy jeno pijarowskie brednie, czyli tak ogólnie to może i tak, ale żeby zawsze to już tak nie za bardzo?

Komentarz

  • Oczywiście, zwłaszcza przy tak niskich stopach procentowych. Polskie firmy w większości są niedolewarowane a nawet niektóre ponoć mają wolną gotówkę! Horrendum.
  • I po dyskusji.
    =D>

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • A jeszcze lepiej zarządzać cudzym długiem...
  • Generalnie cały sektor finansowy tym się zajmuje. Miliony ludzi, kolega przez pewien czas też. Coś nie pasuje?
  • I raz drugi:
    AnnaE napisal(a):
    I po dyskusji.
    =D>
  • los napisal(a):
    Generalnie cały sektor finansowy tym się zajmuje. Miliony ludzi, kolega przez pewien czas też. Coś nie pasuje?
    Dlaczego pewien czas? Cały czas... inna sprawa, że kokosów się nie dorobiłem. Najwyżej kilku wrogów:)
  • No prezes Obajtek niewątpliwie zna się na inwestowaniu. Fakt, że głównie w nieruchomości, ale może poszerzył swoje kompetencje.
  • Rafinerja to też nieruchomość.
    Sklepy, stacje takoż
    Gazety?
    Ale i markety budowlane i dyskonty mają swe gazetki
    Ooooodwalcie się od OBajtka!
  • Rolka napisal(a):
    No prezes Obajtek niewątpliwie zna się na inwestowaniu. Fakt, że głównie w nieruchomości, ale może poszerzył swoje kompetencje.
    Jak Obajtek cuś zaposiadywa to sie czepli. Jak Andruszkiewicz niczegusz nie zaposiadywa to tysz sie czepli.

    To ilesz cza zaposiadyweć iszby beło należyto?

  • Rolka napisal(a):
    No prezes Obajtek niewątpliwie zna się na inwestowaniu. Fakt, że głównie w nieruchomości, ale może poszerzył swoje kompetencje.
    A może jednak bana?

  • Akurat moja bajka.
    Dokładnie Orlenu nie śledzę, ale z info medialnych to większość koncernów ropo-gazowych mogłaby Orlenowi pozazdrościć. Po pierwsze dywersyfikacja w energetyce. Każdy zachodni koncern europejski tak robi. Niektóre radykalnie jak duński Orsted - lider wiatrowy powstały na bazie DONG, inne bardziej aspiracyjne na razie - Shell, BP, Total. Akwizycje Orlenu (Energa), inwestycje w wiatr na Bałtyku - robią tak wszyscy. Orlen bardzo udanie.
    Amerykańskie koncerny idą inną drogą - raczej skupiają się na tym co potrafią najlepiej.
    Gdyby nie ta dywersyfikacją, to Orlen osuwał by się w "truciciela" i ktoś by to wziął za grosze albo byśmy dokładali jak do kopalń. Taka Energa byłaby małym atrakcyjnym kąskiem, który by również znalazł nabywcę - może za trochę lepsze pieniądze, ale również poniżej możliwości.
    Strategia, konsolidacja i dywersyfikacją - 10/10.

    Finanse - to popatrzmy na flagowce europejskie i amerykańskie - Shell i ExxonMobil i market darling - Orsteda
    XOM/Shell/PKN/Orsted:
    Wyniki netto za rok 2020:
    -22BUSD/-16BGBP/+3BUSD/+15BDKK
    O długu było pytanie - Dlug do wartości:
    46/69/46/67
    Spadek sprzedaży za rok 2020:
    30%/50%/22%/37%

    Orlen naprawdę postępuje mądrze. Radzi sobie bardzo dobrze z pandemią, inwestuje tam gdzie trzeba, nie lewaruje się za mocno (może za słabo, ale być może trzeba jeszcze chwilę poczekać aż będzie na co wydawać pieniądze w nowej energetyce (plus na wejście Nowego Ładu) - kredyt na odnawialne jest bardzo łatwo dostępny i bardzo tanie, na ropę i gaz wręcz przeciwnie).
    Oczywiście trudno przesądzać co z tego będzie - Shell i XOM też mogą sobie nie poradzić, ale trudno mi znaleźć jakieś większe błędy w tym co robi Orlen. W sumie to chciałbym wiedzieć kto tam jest głównym strategiem.
  • Gnębą napisal(a):
    Rolka napisal(a):
    No prezes Obajtek niewątpliwie zna się na inwestowaniu. Fakt, że głównie w nieruchomości, ale może poszerzył swoje kompetencje.
    Jak Obajtek cuś zaposiadywa to sie czepli. Jak Andruszkiewicz niczegusz nie zaposiadywa to tysz sie czepli.

    To ilesz cza zaposiadyweć iszby beło należyto?

    Ja mu nie zazdroszczę. Jak legalnie nabył - chwała mu. Jak za łapówki i insze naruszenia - pasiak. Coś nieskomplikowanego?

    A Andruszkiewicza to jakoś nie kojarzę abym komentował - kolega mnie myli z innym parobczakiem.
    ms.wygnaniec napisal(a):
    A może jednak bana?

    Kolega ma stres jak ktoś nie po jego myśli? Przykre, ale da się ogarnąć.



  • Rolka napisal(a):
    Jak legalnie nabył - chwała mu. Jak za łapówki i insze naruszenia - pasiak.
    A Kulega dzieś podobne alunzje robieł zes Palikotę albosz zes Sikorskim? I bez kozery pińcet naźwisk mukbym tukej wymienieć. Czemusz akuratno na tegusz Obajtka padło?

  • edytowano March 2021
    Czemusz akuratno na tegusz Obajtka padło?

    Chcą go zrobić żoną Cezara..


    Ale pono Cezar nie żyje
  • Rolka napisal(a):
    ms.wygnaniec napisal(a):
    A może jednak bana?

    Kolega ma stres jak ktoś nie po jego myśli? Przykre, ale da się ogarnąć
    Kolega ma odruch na głupie trolerskie przysrywajki bokotematyczne. Polecam wpis Wildcatter'a, proszę zrobić coś odnośnie mojego pytania ale krytycznego i będę to z przyjemnością czytał i cytował.
    Na pisaniny z głupimi trolami szkoda mi czasu.
    A w temacie:
    Wildcatter gdybyś mógł rozwinąć, że kredyt na OZE jest tani a na ropę i gaz przeciwnie, bo to na logikę jest trudne do zrozumienia (niestabilne, poza Norwegią, OZE preferowane względem stabilnego)

  • A po necie już krąży dowcip, że CBA chciało wejść do wszystkich nieruchomości Obajtka, ale nie mieli tylu funkcjonariuszy.
  • Lwów77 napisal(a):
    A po necie już krąży dowcip, że CBA chciało wejść do wszystkich nieruchomości Obajtka, ale nie mieli tylu funkcjonariuszy.
    :D Zabawne, po co Obajtek miałby wchodzi sam do siebie, przecież kupił całe CBA na własność.
  • Atanazy won! To nie jest miejsce dla gówniarzy.
  • edytowano March 2021
    Gnębą napisal(a):
    Rolka napisal(a):
    Jak legalnie nabył - chwała mu. Jak za łapówki i insze naruszenia - pasiak.
    A Kulega dzieś podobne alunzje robieł zes Palikotę albosz zes Sikorskim? I bez kozery pińcet naźwisk mukbym tukej wymienieć. Czemusz akuratno na tegusz Obajtka padło?

    Kulegi na tym forum nie było jak Sikorski i Palikot byli u władzy. Ewentualne złodziejstwo opozycji jest zawsze mniej bolesne. Powody są chyba oczywiste. A porówanie Obajtka do tych dwóch panów sugerujące jest.

    Zaś co do tego jak Orlenowi biznes idzie to zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że dobrze sobie radzą a inni, że tylko korzystają z niskich cen surowca. Za specjalistę od zarządzania wielkimi biznesami się nie podaję zatem rozstrzygał nie będę.
  • Rolka, poszukaj Atanaziego.
  • Na stronie https://demagog.org.pl/wypowiedzi/jak-wygladaja-wyniki-finansowe-orlenu-za-rzadow-pis-w-porownaniu-z-rzadami-po-psl/ wrzucono wyniki finansowe Orlenu:

    2008 – strata 2 mld 527 mln zł
    2009 – zysk 1 mld 300 mln zł
    2010 – zysk 2 mld 455 mln zł
    2011 – zysk 2 mld 015 mln zł
    2012 – zysk 2 mld 170 mln zł
    2013 – zysk 90 mln zł
    2014 – strata 5 mld 828 mln zł
    2015 – zysk 3 mld 233 mln zł.
    2016 – zysk 5 mld 740 mln zł,
    2017 – zysk 7 mld 173 mln zł,
    2018 – zysk 5 mld 604 mln zł,
    2019 – zysk 4 mld 298 mln zł
    2020 – zysk 3 mld 383 mln zł.
    Jak widać, za PO 2008 - 2015 "Orlen" miał zyski mniejsze niż za PiS. Na ile jednak dobre wyniki po 2015 to zasługa prezesa Obajtka? Objął prezesurę na początku 2018 i zyski są mniejsze niż w dwu pierwszych latach po platformie. Ale z tego samego źródła widać, że poziom inwestycji za czasu prezesury Obajtka był rocznie niemal dwa razy wyższy niż za rządów PO.
  • Daniel Obajtek odniósł się na Twitterze do wywiadu udzielonego przez Donalda Tuska w programie „Fakty po Faktach”, przytaczając dane finansowe dotyczące zysku i nakładów inwestycyjnych Orlenu. Podane przez Obajtka dane na temat zysku Orlenu za rządów PO-PSL, a także z ostatnich pięciu lat są prawdziwe. Prezes Orlenu wyolbrzymił jednak skalę wzrostu nakładów inwestycyjnych. W porównaniu z okresem 2008-2015 za prezesury Obajtka Orlen średnio wydaje na inwestycje nie trzy, a dwa razy więcej. Z tego względu wypowiedź uznajemy za manipulację.

    Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/wypowiedzi/jak-wygladaja-wyniki-finansowe-orlenu-za-rzadow-pis-w-porownaniu-z-rzadami-po-psl/
  • loslos
    edytowano March 2021
    No tak. Zybertowi zasądzili sztrafa za to, że powiedział, że jedną trzecią życia Michnik bronił ubeków. Udowodniono, że nie było 33,33% tylko jakaś inna frakcja. Swędzia musiał czytać Kupca Weneckiego.
  • Nie podejrzewam. Wystarczyła raczej lektura Gazowni. A przynajmniej przeglądanie pierwszej strony w pomieszczeniu socjalnym.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Daniel Obajtek odniósł się na Twitterze do wywiadu udzielonego przez Donalda Tuska w programie „Fakty po Faktach”, przytaczając dane finansowe dotyczące zysku i nakładów inwestycyjnych Orlenu. Podane przez Obajtka dane na temat zysku Orlenu za rządów PO-PSL, a także z ostatnich pięciu lat są prawdziwe. Prezes Orlenu wyolbrzymił jednak skalę wzrostu nakładów inwestycyjnych. W porównaniu z okresem 2008-2015 za prezesury Obajtka Orlen średnio wydaje na inwestycje nie trzy, a dwa razy więcej. Z tego względu wypowiedź uznajemy za manipulację.

    Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/wypowiedzi/jak-wygladaja-wyniki-finansowe-orlenu-za-rzadow-pis-w-porownaniu-z-rzadami-po-psl/
    Dlatego popatrzyłem tylko na liczby, po niestety to było pierwsze miejsce gdzie są one podane.
    A z nich widać jedno - za PO był mniejszy zysk, ale za to inwestycje też nieduże ;-)

  • Przecież wiemy, co by się stało, jakby PO wygrała wybory na Saharze, prawda?
  • Będzie jeszcze lepiej
    Benzyna po 5,19
    Dizel po 5,24

  • allium napisal(a):
    Jak widać, za PO 2008 - 2015 "Orlen" miał zyski mniejsze niż za PiS. Na ile jednak dobre wyniki po 2015 to zasługa prezesa Obajtka? Objął prezesurę na początku 2018 i zyski są mniejsze niż w dwu pierwszych latach po platformie. Ale z tego samego źródła widać, że poziom inwestycji za czasu prezesury Obajtka był rocznie niemal dwa razy wyższy niż za rządów PO.
    Orlen funkcjonuje naprawdę dobrze w otoczeniu rynkowym. Tak jak pisałem, robi dokładnie to co inne koncerny olejowe w EU i robi to dość rozsądnie a jednocześnie dość ambitnie budując wokół swoich i Polski mocnych stron (wiatr na Bałtyku na przykład). Transformacja energetyczna dla takiej firmy jak Orlen, jeszcze w środowisku europejskim to jest bardzo trudne zadanie.

    Na wzrost wyników po przejęciu władzy przez PiS duży wpływ miał skokowy wzrost wolumenów sprzedaży po uderzeniu w mafie paliwowe.
    Potem dość niska cena ropy i gazu (co dla głównie downstreamowej firmy przez jakiś czas nie było takie złe, choć to już się skończyło - patrz cena ropy, pandemia transformacja energetyczna) i wzrost gospodarczy w Polsce. Na to Obajtek miał umiarkowany wpływ.

    Wszystko to moim zdaniem ma nikłe znaczenie w odniesieniu do konsolidacji. PGNIG, Lotos, samodzielnie nie mają żadnych szans, zero. Nawet jako część Orlenu, koncern czysto O&G w UE jest na straconej pozycji. Energa już dzisiaj robi połowę Ebitda dla Orlenu. Energa sama jest za mała żeby zawalczyć o cokolwiek, jako część Orlenu, ma szanse być wartościowym elementem "koncernu multi energetycznego". Konsolidacja daje nadzieję, że Polska zostanie z czymś wartościowym w nowym układzie energetycznym.
  • Amen!
    Surczysyn, ale nasz Surczysyn.
    Jestem za
    Dla mnie
    Nie musi poślubiać Cezara
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.