Skip to content

Kryzys półprzewodników - jednak się materializuje

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Od pewnego czasu, na blogach technologicznych pojawiają się informacje, o coraz większym braku półprzewodników na rynku.
Przemysł półprzewodnikowy stoi w obliczu poważnych problemów z podażą w obliczu gwałtownego wzrostu globalnego popytu. A współczesny świat polega na półprzewodnikach jak na plastiku.

W ciągu ostatnich kilku tygodni o problemie w sieci pisały serwisy Bloomberg, CNBC czy Business Insider. Półprzewodniki są kluczową częścią współczesnego świata. Stosuje się je właściwie wszędzie, od iPhone’ów i innej elektroniki użytkowej po sprzęt wojskow
Przykładowe źródło. z lutego.
Amerykański przemysł motoryzacyjny sygnalizował ten problem, ale myślałem , że to PR przed podniesieniem cen. Tymczasem te pesymistyczne przewidywania się zmaterializowały, o czem media trąbią pisząc o wzroście cen samochodów używanych.
W zalinkowanym materiale jest kilka smaczków, a mnie urzekł ten:
Daleko nam do portalu analizującego gospodarkę, a kompetencje w tej kwestii pozostawiamy innym źródłom informacji. Faktem pozostaje, że sytuacja wpływa na nas bezpośrednio. (..) W zeszłym roku USA nałożyło restrykcje na Semiconductor Manufacturing International (SMIC), największą odlewnię w Chinach, uniemożliwiając jej tym samym zdobycie zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów i znacznie utrudniając sprzedaż gotowych produktów firmom powiązanym z USA. Klienci musieli przenieść swoje zamówienia do konkurentów. Kierownictwo SMIC przyznało, że posunięcie USA uniemożliwiło im wykorzystanie pełnych mocy produkcyjnych. Czynniki geopolityczne uniemożliwiają chińskiemu gigantowi wykorzystanie rynkowych okazji.
Jeżeli ta informacja jest prawdziwa, to pokazuje kilka spraw:
1. Globalizacja kończy się oligopolem.
2. Świat się zglobalizował.
3. Chiny mocniej jtrzymają USA za jaja niż myślałem.
4. Trump miał na prawdę potężnych przeciwników.
Tak mnie najszło, gdy okazało się, że kryzys opiatowy to też nieznana sprawa.

Komentarz

  • edytowano July 2021
    Dlatego tmsc buduje fabryki w USA i Europie, bo łańcuchy dostaw w czasach kryzysu są zagrożone
  • Globalizacja kończy się oligopolem.
    Jak w podręczniku, proszę pana. Gdyby ludzie poważnie traktowali podręczniki, mieliby mniej kłopotów.
  • edytowano July 2021
    A co ciekawe, maszyny, których używa TSMC a USA nie pozwoliło kupić Chinom, robi holenderska firma ASML. Intel i Samsung też zdaje się używają sprzętu od ASML.

    ASML pewnie bardzo by chciało móc wejść na rynek chiński, ale co zrobić...
  • Nie mogą bo USA ma parę kluczowych patentów i im nie pozwalają
  • Przecież jak wejdą na rynek chiński to Chińczycy natychmiast skopiują te ich urządzenia?
  • "Tak mnie najszło, gdy okazało się, że kryzys opiatowy to też nieznana sprawa."

    Rzeczywiście!
  • Jakies oligopole to w socjalizmie, a przecież wystarczy tylko obniżyć podatki i zredukować liczbę urzędasów!
  • MarianoX napisal(a):
    Jakies oligopole to w socjalizmie, a przecież wystarczy tylko obniżyć podatki i zredukować liczbę urzędasów!
    Takie recepty dla naiwnych czyli wyborców konfy
  • janosik napisal(a):
    MarianoX napisal(a):
    Jakies oligopole to w socjalizmie, a przecież wystarczy tylko obniżyć podatki i zredukować liczbę urzędasów!
    Takie recepty dla naiwnych czyli wyborców konfy
    W Somalii jednak zastosowali radykalnie takie recepty i nie mają problemów z procesorami. Z paroma innymi rzeczami ponoć też.

    W linkowanym przez Przemka opracowaniu Młodzieży Wszechpolskiej uznano Konfę za organizację liberalną, która już nieomal całkowicie porzuciła hasła narodowe.
  • A mieli kiedyś? Był tu na forum kolega narodowiec, który nazwał mniej chujem na próbę wydobycia z niego, o co narodowcom idzie. Narodowe hasła sprzed stu lat dziś w Polsce się nie stosują, jedynym nośnym hasłem jest: Jebać PiS!
  • Czyli bedzie wojna o Tajwan.
  • peterman napisal(a):
    Czyli bedzie wojna o Tajwan.
    Chyba że akurat nie.
  • Przemko napisal(a):
    Przecież jak wejdą na rynek chiński to Chińczycy natychmiast skopiują te ich urządzenia?
    Pewnie tak, ale teraz mają jeszcze większe ciśnienie, żeby to wykraść. A jak wykradną, to cały wielki rynek przepadł. A może wykradną, zbudują, ale nie będą w stanie dotrzymać tempa rozwoju? Ciężko powiedzieć, nu ale gdyby ASML weszło do Chin to w krótkiej perspektywie jego udziałowcy raczej byliby bardzo zadowoleni

    Link: https://www.reuters.com/article/us-asml-china-spying-idUSKCN1RN0DK
  • los napisal(a):
    A mieli kiedyś? Był tu na forum kolega narodowiec, który nazwał mniej chujem na próbę wydobycia z niego, o co narodowcom idzie. Narodowe hasła sprzed stu lat dziś w Polsce się nie stosują, jedynym nośnym hasłem jest: Jebać PiS!
    Hasła narodowe głosi PiS i paradoksalnie Razem.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    peterman napisal(a):
    Czyli bedzie wojna o Tajwan.
    Chyba że akurat nie.
    https://mobile.twitter.com/IndoPac_Info/status/1420310172036075526
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.