Skip to content

Sztuka Międzymorza

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Tak mnie naszło że temat wart osobnego wątka. Po odsłuchaniu wklejonych przez @Mordechlaj_Mashke Sokołów w siedmiu językach (w sumie pasuje do tego wątka, mimo że nie wszystkie siedem pasuje do Międzymorza, ale proszz...

jutub podpowiedział mi naprawdę piękną pieśń zaśpiewaną przez piękną kobietę, i pieśń do tego o zacnej treści. Ze słuchu:

Wystupajut naszij dobrowolcy ukrywały tan
Wyzwolaty ridnu Ukrainu z moskowskich kajdan
A my tije moskowskie kajdany rozierwemo
A my naszo sławno Ukraino hej, hej, hej, rozweselimo

Kurdens - ten naród się właśnie narodził, i to w wielu aspektach - ach jakże się przyjemnie tego słucha! Coś mi się wydaje, że Ukraina już nas czegoś nauczyła, ale w przyszłości jeszcze wiele nauczy.

Oto pieśń:)



Otagowano:
«1

Komentarz

  • Międzymorze to sztuczna konstrukcja wymyślona przez nieznającą realiów Amerykę. Nie ma szans istnieć.
  • los napisal(a):
    Międzymorze to sztuczna konstrukcja wymyślona przez nieznającą realiów Amerykę. Nie ma szans istnieć.
    Nie szkodzi, bo to obok tematu. Jest temat polityczny, kontynuujmy tam, a to tylko wytrych słowny.
  • edytowano April 2022
    "Jakby natura chciała..." itd. Polityka w ogóle sama w sobie jest sztuczna. Robi się sztucznie Międzymorze, a jak będzie zrobione to stanie się naturalne.
  • los napisal(a):
    Międzymorze to sztuczna konstrukcja wymyślona przez nieznającą realiów Amerykę. Nie ma szans istnieć.
    Chyba Trójmorze? Międzymorze to pomysł dawniejszy (choć z grubsza podobny), z czasów kiedy Ameryka nieszczególnie się nami interesowała.
  • I tak zniknęła piękna pieśn w odmętach dyskusji politycznych, do których jest osobny specjalnie temu tematowi poświęcony wątek... ech. No szkoda.
  • PNiPNi
    edytowano April 2022
    Może koledze pomoże piosenka o historii Białorusi, gdzie Moskale też są be, Rzeczpospolita i Litwa są Białorusią a Kościuszko kontretnyj rewolucjonist!
  • TecumSeh napisal(a):
    I tak zniknęła piękna pieśn w odmętach dyskusji politycznych, do których jest osobny specjalnie temu tematowi poświęcony wątek... ech. No szkoda.
    Bo wiem sztuka z polityką związana jest.

  • Jak to Międzymorze sztucznym jest, to co powiemy o Unii Europejskiej? Toż to istny dziwoląg, upodobniający się do ZSRR. Tam też mieli komisarzy i wszystko pod jeden strychulec i na rozkaz wodzów. Komuna nadal ma się dobrze i chichoce gdzieś po kątach z naszej naiwności.
    Precz z UE! Niech żyje wolność!
  • edytowano April 2022
    Wracając do międzymorskiej sztuki (może w tym przypadku trochę za dużo powiedziane) to podobnież przebojem na Ukrainie jest piosenka o Putinie autorstwa niejakiego Cypisa. Tekst nie jest wyrafinowany, autor nie przebiera w słowach, ale wewnętrznego ognia i sto lat nie wyziębi.
  • a mnie się podoba esid-folkowe:

    _


  • A to pieśń zapostowana na tubce 9 lat temu.
  • Pani_Łyżeczka napisal(a):
    a mnie się podoba esid-folkowe:

    _imageObrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.


    Mi też, dzięki za polecenie
  • No to mówmy jak należy: Rzecz Pospolita, Rzecz Wspólna. Co jakieś morza mają do rzeczy? O ludzi idzie.

  • https://lyricstranslate.com/pl/1794-kosciuskos-sukilimo-daina-1794-piosenka-powstancow-k.html
    1794
    (Piosenka powstańców Kościuszki)

    (Užgyd gaide pusėj naktys
    Reik žirgus balnoti)
    Zaczęły piać koguty w środku nocy
    To czas by siodłać konie

    Osiodłałem i wyjechałem
    Wstąpiłem do pułku

    Jeździliśmy przez wysokie góry
    Ustawialiśmy armaty

    Stanęły w porządku, załadowaliśmy je
    Srebrnymi kulami

    I huknęliśmy z armaty
    Do pułku wojska

    Starzy, młodzi i bojowi
    Litewscy żołnierze

    Zabrali mnie i oskubali do czysta
    W Moskala armii

    Pomóż, pomóż, Pan Kościuszka
    Upaść Moskalom

    Kiedy Moskale upadną
    Będziemy siekać Austrię

    Okradniemy Ruskich, Pruskich
    I pobijemy Austriaków
    https://lyricstranslate.com
  • los napisal(a):
    No to mówmy jak należy: Rzecz Pospolita, Rzecz Wspólna. Co jakieś morza mają do rzeczy? O ludzi idzie.
    Czasem synonim się przydaje... :)
  • edytowano April 2022
    Intermarium brzmi dostojnie, jednakowoż, nieprawdaż. Civitates Liberae de Intermarium. Tak mnie napadlo, że jakby w przyszłej unii byli uni (znaczy się Rumuni) , a lingwą franką była łacina to mieliby troszkę do przodu z racji romańskości.
  • Ale nazwa Międzymorze sugeruje przypadkowy związek wynikający jedynie z położenia geograficznego, kiedy wszyscy wiemy, że łączy nas coś głębszego i istotniejszego: Rzeczpospolita.

    I co z tego, że Turczyn Wołochów i Mołdawian nie puszczał do Rzplitej? Przecież wszyscy wiemy, że bardzo chcieli. Może nie?
  • Podobnież wówczas z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie było. Ale teraz jak najbardziej. A geograficznie się też kwalifikują.
  • Ale chorągwie wołoskie jak najbardziej służyły. I to w regimencie narodowym.
  • Idzie Jasio z ojcem na spacer. Nagle ojciec potyka się i mówi pod nosem:"dupa".
    "Co powiedziałeś tatusiu?" - pyta Jasio.
    "Aaaa... powiedziałem.... duduś" - odpowiada ojciec.
    "Tatusiu, a co to jest duduś" - pyta ciekawski syn.
    "Aaa, wiesz synku duduś to takie zwierzątko"
    "Tato, a jak on wygląda?"
    "A, ma takie rączki i nóżki...."
    "Tatusiu, a co jedzą dudusie?"
    "Yyy... Jedzą warzywa owoce...."
    "A tato, a czy dudusie mają dzieci?"
    "Noo, tak"
    "To znaczy, że dudusie się rozmnażają?"
    "Tak"
    "A jak się nazywają dzieci dudusia?"
    "Eee...dudusiątka."
    "A jak wyglądają dudusiątka?"
    "Też mają rączki i nóżki.... tak samo jak dorosłe"
    "A co jedzą dudusiątka?"
    "Eeee..... mleczko piją..."
    "Tato, a gdzie mieszkają dudusie?"
    "Dupa, synku, powiedziałem dupa!!!!!!!!
  • los napisal(a):
    Międzymorze to sztuczna konstrukcja wymyślona przez nieznającą realiów Amerykę. Nie ma szans istnieć.
    Trójmorze Ameryka wymyśliła, Międzymorze to nasza koncepcja
  • Ojtam ojtam. Jakby o wodę chodziło.
  • los napisal(a):
    Ojtam ojtam. Jakby o wodę chodziło.
    o wodę też. Ujście Dniepru, Chersoń to bardzo ważne miejsca.

    No i kiedyś działało dzisiaj trochę też - działamy jak Korona wspierająca Kresy. To może zadziałać, a Trójmorze - z wyciągniętą macką w kierunku Adriatyku kto wie? Na razie jeszcze Trójmorze nie zadziała - szlaków różnych nie ma (drogi, rurociągi, światłowody, linie energetyczne), to jak możemy coś razem budować? Ciekawe co będzie pierwsze - Via Carpatia, czy trasy kolejowe od Odessy do Gdańska? No i taki paradygmat - jak już budujesz jakiś szlak zawsze, ale to zawsze, ciągnij światłowód.
  • Sztuka nie znaczy tylko piosenka.
    W 2009 odkryłem (na jutubie, a nie osobiście) młodą, fajną, dziewczynę, Ukrainkę jak malowała piaskiem na szkle. Byłem oczywiście zadziwiony jej talentem ale nawet bardziej tem, że ja, stary zgred widziałem cuś takiego po raz pierwszy.
    A ponieważ dzisiaj założyłeś ten wątas, a tak jak już mówiłem, sztuka to nie tylko pieśnioczka, więc przypomniała mnie się śliczna Xenia. Łatwo było znaleźć, bo okazuje się, że pani Ksenia jest dzisiej sławna i jest mało wiela widełków na internacie z jej artystyczną smykałką.

    Zapodaję dwa.
    Pierwsze widełło wybrałem, ze względu na to, że ją tutej odkryłem. Dziewczę pojechało trochę kacapskim, WWII sztafażem ale proszę, spróbujcie spojrzeć na to z dzisiejszego punktu widzenia. Wojna taka sama, tylko agreor inny. Komenty pod widełkiem pochlebne. A i tak chodzi mnie bardziej o talent!



    Drugie, ze względu na to, że Tereska, moja żona wzięła i się popłakała.

    👣

    🐾
    🐾

  • Niesamowita ta Ksenia :-)
  • Ano. Gdzieś już mi to mignęło na jakichś wykopach czy innych bzdurach, ale nie zarejestrowałem że to Ukrainka. Myślałem - przez ten performans o wojnie - że to Rosjanka. No ale na Ukrainie mit WWO też ma się doskonale - pamiętam jak jedna Ukrainka w pracy (parę lat temu) pyta się dlaczego my w ogóle nie świętujemy zakończenia II wojny światowej.

    To jej grzecznie acz stanowczo, na open space, i całkiem sporo osób słyszało (celowo), wytłumaczyłem że my nie mamy czego świętować bo zamienił się hitlerowski okupant na okupanta sowieckiego. I że się chyba zgodzi że zmiana jednego okupanta na drugiego to kiepski powód do świętowania.

    Zatkało ją i już się nie odzywała.
  • A tu b. aktualny i masowy hit, mnóstwo przeróbek, ta z pl napisami:
  • Ale Michał Bajor i Piotr Fronczewski!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.