Skip to content

A w Rosji dzień jak co dzień

«13456718

Komentarz

 • Jak wypadł z łodzi to wiadomo, że wypadek. Może być jeszcze wypadek wypadnięcia z okna, z samolotu.... Może komuś wypaść wpaść do basenu... Wypadki chodzą po ludziach.
 • edytowano September 2022
  Przeczytałem portalowy nagłówek: "Nie żyje naczelny ulubionej gazety Putina".

  Pomyślałem: Adam...
 • Marzyciel. Ale spoko, posiedź jeszcze trochę nad brzegiem rzeki.
 • Dzień jak co dzień. Dziś na tapecie kerownik kolejki:

  https://dziennikzachodni.pl/kolejna-tajemnicza-smierc-w-rosji-znaleziono-cialo-pawla-pczelnikowa-rosyjskiego-menadzera-ktory-odpowiadal-za-cyfryzacje-kolei/ar/c1-16922195

  Tym razem w piątek w jednym z moskiewskich mieszkań odkryto zwłoki Pawła Pczelnikowa, dyrektora ds. komunikacji jednej ze spółek zależnych Kolei Rosyjskich – LLC „Digital Logistics”. Ciało martwego 52-latka leżało na balkonie.
 • tutaj pasuje

  za FB Krzysztof Karnkowski
  https://www.facebook.com/1091329165/posts/pfbid02Ubw87aKGt5xKKpwZ8ev7pySB6fXe7ku949EdDCupSLHkz58n8tSVbNH9yx2W6R8Tl/
  tradycyjnie tylko dla Waszego użytku wrzucam tekst, który w weekend ukaże się na Niezależnej, gdzie go raczej mało kto przeczyta. Część wątków powtarzam dziś w artykule dla TVP Info. Tradycyjnie proszę o niekopiowanie tekstu.

  RASISTOWSKIE IMPERIUM

  Ten poboczny wymiar wojny, dotyczący bardziej samej Rosji, niż Ukrainy, bardzo często umyka Zachodowi. Jest to o tyle ciekawe, ze przecież to Zachód lubi być strażnikiem równości, tak mocno wyczulonym na wszelki rasizm. Szukającym go w policyjnych śledztwach, prasowych kronikach kryminalnych czy bibliotekach z klasycznymi pozycjami literatury. Nie widzi go lewica, nawet ta antyputinowska, o tej wciąż ślepo wpatrzonej w Rosję nawet nie wspominając. Systemowy rasizm, którym w ramach samobiczowania uwielbia swe sumienie obarczać Ameryka, w dzisiejszej Rosji ma się znakomicie. Nie jest w niej niczym nowym, jednak w chwili, gdy trzeba wysyłać kolejne porcje armatniego mięsa na front, nabiera nowego znaczenia.

  Rasizm kształtował współczesną Rosję nie tylko w czasach wewnętrznych konfliktów, ale i wtedy, gdy panował pokój. Popularność grup neonazistowskich cały świat mógł zobaczyć, gdy pojawił się Youtube, a z nim filmiki, w których dziarscy, młodzi Rosjanie przedstawiali swoich współobywateli, handlarzy z Kaukazu, jako robactwo – zgodnie z klasycznymi, hitlerowskimi wzorcami. O przenikaniu się tych środowiska z władzą, krążyły plotki i legendy. Ale cóż, ten kraj zawsze był inny. W ogłoszeniach o wynajmie mieszkań stałym wymogiem był i jest słowiański wygląd, a ludność z Kaukazu u siebie zarania gorzej, niż gdzie indziej, musi więc szukać szczęścia w bogatszych miastach, często traktowana jak podludzie, pogardliwie nazywana „czarnymi” i prześladowana fizycznie i ekonomicznie. Teraz zaś stanowiąca główne źródło siły kolejnych militarnych zaciągów. Mobilizacja wśród ludności niesłowiańskiej obejmuje dużo większy procent, niż u białych, słowiańskich Rosjan. Powoływane są czasem cale wsie, większość spośród populacji w wieku poborowym. Takie wyrwy nie zostaną w tych społecznościach bez śladu i stąd bierze się głośny opór na niespotykaną dotąd w Federacji Rosyjskiej skalę w odległych prowincjach, takich, jak Dagestan. Pod pretekstem wojny, operacji specjalnej (w tym akurat kontekście nazwa ma małe znaczenie), Putin dokonuje czystki etnicznej na rozległych obszarach kraju i w tym aspekcie upodabniając się do Stalina. Straty wojenne populacji etnicznych nie-Rosjan są wielokrotnie wyższe, niż Słowian. Związek Sowiecki nazywany był czasem więzieniem narodów, Rosja, wysyłająca na rzeź własnych obywateli idzie o krok dalej, stając się katem narodów. Rosyjski paszport, który w klasycznej postsowieckiej mentalności, mógł być dla wielu powodem do dumy (ileż powstało tekstów o tym, że obywatel rosyjskiej prowincji może być głodny i zmarzniętym byle czuł, że współtworzy wielkie imperium) dla wielu okazuje się dziś wyrokiem śmierci.
 • edytowano September 2022
  Tradycyjnie proszę o niekopiowanie tekstu.
  ;)
 • trep napisal(a):
  Tradycyjnie proszę o niekopiowanie tekstu.
  ;)
  A ja proszę o kopiowanie. Icoterass?
 • Teraz wystąpi panna Gieras i zaśpiewa:

  Aaaalleeee to Buuuudyyyyń jest aaaautooooreeeeem.
 • trep napisal(a):
  Tradycyjnie proszę o niekopiowanie tekstu.
  ;)
  To facebookowe (tak samo na twitterze).
  Bardzo dużo osób zamiast re-postować, wstawia skopiowiany i wygląda to jakby był własnym tekstem osoby wstawiającej.
 • W tym przypadku nie ma wątpliwości.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Dzień jak co dzień. Dziś na tapecie kerownik kolejki:

  https://dziennikzachodni.pl/kolejna-tajemnicza-smierc-w-rosji-znaleziono-cialo-pawla-pczelnikowa-rosyjskiego-menadzera-ktory-odpowiadal-za-cyfryzacje-kolei/ar/c1-16922195

  Tym razem w piątek w jednym z moskiewskich mieszkań odkryto zwłoki Pawła Pczelnikowa, dyrektora ds. komunikacji jednej ze spółek zależnych Kolei Rosyjskich – LLC „Digital Logistics”. Ciało martwego 52-latka leżało na balkonie.
  Przy okazji, niedawno zasłyszane: system nadzoru ruchu kacapskich kolei robił jakiś czas temu IBM. Ciekawe było dowiedzieć się, że projekt robiony był rękoma m.in. polskich specjalistów. Ten system ma hulać po dziś dzień mimo tego, że kacapy są świadome jego dostępności dla ibm-owskich oczu z centrali. Wielgość projektu nie pozwala ot tak zastąpić go czymś innym.
 • edytowano December 2022
  Mateusz Duch • BLOG

  I znów w Rosji coś wybuchło...tym razem w rafinerii ropy naftowej.To już kolejny duży pożar, jaki wybuchł w Rosji w ostatnim czasie.
  W mieście Angarsk, w obwodzie irkuckim (Syberia) doszło do dużej eksplozji i pożaru na terenie rafinerii ropy naftowej. Przyczyny pojawienia się ognia na razie nie są znane.
  Ogniem objęty jest obszar o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych. Wiadomo już, że w zdarzeniu zginęły co najmniej dwie osoby.
  Z relacji serwisu dialog.ua wynika, że wybuch, do jakiego doszło na terenie zakładu, był tak silny, że "mieszkańcy Angarska pomylili eksplozję z trzęsieniem ziemi". Z kolei w pobliskiej elektrociepłowni fala uderzeniowa miała wybić w oknach szyby.
  W Rosji po inwazji na Ukrainę często płoną istotne dla gospodarki obiekty przemysłowe lub wojskowe.
  Miasto Angarsk liczy około 230 tys. mieszkańców. Leży nieco ponad 40 kilometrów na północ od Irkucka.

  https://www.facebook.com/M.Duch.Blog/videos/844477160122399
 • - Podobno u was dziś minus 50.
  - Eee, nie, tylko minus 30.
  - Ale w telewizji pokazywali termometr. Było minus 50.

  Pooglądajcie sobie te syberyjskie miasteczka. Takiego wielkiego wrażenia to na nich nie zrobi. A nawet! Niech i zrobi. Kto się o tym dowie.
 • No tak, tylko że Angarsk to największa rafineria wschodniej Syberii.

  ...ech kurde, szukałem w Google informacji o tej rafinerii, żeby się zorientować, jaka skala zagadnienia. A tu -- pożar miesiąc temu, pożar w maju 2021, pożar w grudniu 2021...

  O, jest! ------------> http://globalenergyobservatory.org/list.php?db=Resources&type=Crude_Oil_Refineries

  Przerób mają 384.000 butelek ropki dziennie. W porównaniu: Orlen to 260.000 butelek, a Lotos to 120.000. Czyli ten Angarsk ma wielkość całego polskiego przemysłu petrochemicznego.
 • Okazało się, że Angarsk to rafineria nie tylko największa na Syberii, ale i w całej Rosji. Na świecie tylko nieliczne obiekty są od niej większe.
 • No i nie tylko rafineria ale cały kombinat petrochemiczny.
 • To powinno być w temacie "dobra wiadomość z rana" ;)
 • Kropla w morzu potrzeb.
 • Grosz do grosza...
 • Mam nadzieję, że wierchuszka się przychyli i dośle więcej samogonu.
 • Z jednej strony obcy ludzie a tak cieszy, z drugiej refleksja... giną, ale nie ci, co trzeba. Decydentom niewiele się dzieje - ok, iluś generałów gryzie piach (i znakomicie), ale reszta będzie taka sama, choćby zmobilizowanych zamarzło i dwa miliony.
 • edytowano December 2022
  Wolna wola, ich wybór. Im słabsza Rosja tym lepiej dla nas.

  Problem też w tym, że ruskie nie wierzą i nie uwierzą że umierają na Ukrainie i w jakiej ilości.
 • TecumSeh napisal(a):
  Z jednej strony obcy ludzie a tak cieszy, z drugiej refleksja... giną, ale nie ci, co trzeba. Decydentom niewiele się dzieje - ok, iluś generałów gryzie piach (i znakomicie), ale reszta będzie taka sama, choćby zmobilizowanych zamarzło i dwa miliony.
  Z tym, że ci co marzną, to generalnie są za zmasakrowaniem Ukraińców. Żal mają jedynie o brak ciepłych gaci i sprawnej broni.
 • Dać im granatniki
 • christoph napisal(a):
  Dać im granatniki
  Dawno rozkradzione.
 • peterman napisal(a):
  christoph napisal(a):
  Dać im granatniki
  Dawno rozkradzione.
  Jeden się znalazł w Warszawie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.