Skip to content

Segregacja i co dali

edytowano March 2015 w Kulinaria
Opłata za wywóz śmieci segregowanych jest niższa od zmieszanych, toteż segreguję śmieci. Dzielę je na cztery rodzaje:
- komunalne, czyli wszystkie
- tworzywa sztuczne
- szkło
- odpadki roślinne - te rzucam na kompostownik.

Ale jeśli się coś robi, czasem fajnie by było wiedzieć, po co. Czy ktoś wie, co się dzieje dalej z tymi śmiećmi? Chodzi mi o wiedzę raczej, niż podejrzenia. Może być wiedza internetowa. Co się robi z butelek, słoików, jak przetwarzane są te plastikowe?

Kiedyś mówili, że np. słoiki po majonezie trzeba myć. Dotarło do mnie, że butelek pet nie należy wyrzucać z zakrętkami - jeśli tak, to dlaczego i co z tymi obrączkami plastikowymi po odkręceniu zakrętki? Czy z butelki po whisky albo oleju smakowym należy usuwać metalową (plastikową) resztkę na szyjce i dlaczego?

A drugie pytanko, jak to się robi w innych krajach. niemcy na przykład są mistrzami segregacji, co wie każdy, kto kiedykolwiek odwiedzał Auschwitz. Kilka lat temu byłem w hitlerowie i tam były osobne pojemniki na szkło brunatne i osobne na zielone.

Komentarz

  • image
    pomóżcie nam segregować odpady
    piwo, wino, sznaps, mleko
  • Stłuczkę szklana słabo się sortuje na kolory, ale są już do tego maszyny, pewnie drogie, dlatego podział na kolory.

    Butelki z zakrętkami źle się kompresują, poza tym zakrętka to plastik lepszej jakości, stąd to zbieranie zakrętek.

    Plastik przerabia się na granulat.

    A jeszcze papier - wszędzie powtarza się nonsens że pudełko po pizzy to nie papier, bo zatłuszczone. Skoro na papier przerabia się ubrania to jakim cudem odrobina tłuszczu może przeszkadzać? Chodzi o wstępne sortowanie, z pudełkiem po pizzy lecą często chusteczki i pojemniki z sosem.

    Tutaj kolega z Kanady ciekawie pisał, że kompostują pieluchy, chciałbym się więcej o tym dowiedzieć.
  • Stłuczkę szklana słabo się sortuje na kolory, ale są już do tego maszyny, pewnie drogie, dlatego podział na kolory.
    Ale co się dalej z nią robi w Polsce. Czy to jest gdzieś napisane?
  • To jest surowiec, sprzedaje się to hutom do produkcji, jak złom albo odpady drewniane na produkcję płyt.

    Stłuczkę sortuje się na kolory, stłuczka mieszana to nie pamiętam idzie na brązowe butelki chyba.

    Ogólnie temat jest fajny, mamy klienta który jest duża firmą śmieciową i po fakturach widzę że sprzedaja różne rzeczy, nawet do elektrowni coś do spalania opychają.
  • edytowano November 2022
    Moje parę groszu do dodania.

    Jak się segreguje plastik to trzeba go dobrze umyć a potem się go mieli. Następnie są maszyny segregacyjne. Tania segreguje po kolorze, zaś droższa po składzie chemicznym. Najniższe ceny takiej jednej maszyny zaczynają się od 100k. Maszyna jak segreguje to się niestety myli, a jej działąnie jest zero jedynkowe, czyli możemy przeszukiwać tylko jeden rodzaj plastiku. Stąd trzeba przepuścić przez taką maszynę wszystko ze trzy razy (dwa razy minimum). Demonami prędkości to one nie są, segregacja kawałków to trochę takie kapanie wody. Ostatecznie w pewnym momencie otrzymuje się relatywnie czysty jeden typ plastiku z którego się robi granulat - do którego dodaje się *przyprawy* i można z tego robić nowe detale z plastiku.
    Pewnych plastików nie opłaca się recyklować ( przyjmijmy: obecnie nie ma na to metod, a jak są to są bardzo nieopłacalne ) i się je po prostu spala.

    Zbiornik bio zgaduję idzie prosto do biogazowni.

    Jeżeli chodzi o metal to wydaje mi się, że można przyjmować, że niemal każdy metal jest cenny i nadaje sie do przetopu więc nie ma co się rozpisywać. Problemem mogą być dodatki do stopów które są trudne do usunięcia. Opieram się na starej wiedzy ale w stali to np. miedź, a w aluminium wydaje mi się, że problem jest z większością.
    Gdyby się aluminium nie przetapiało/recyklowało to jego cena by byłą gigantyczna. Metoda wytwarzania nowego alu jest strasznie droga energetycznie. Mozna przyjać, ze aluminium cały czas dochodzi troszkę nowego + to co wraca. Cena powinna maleć i przez lata malała w zasadzie cały czas.. Od covidu jednak wszytsko szlag trafił i alu jest absurdalnie drogie. Można bezpiecznie przyjać - że recykling aluminium jest kluczowy aby ten metal utrzymywał się w niskiej cenie. ( Godny jest )
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.