reparacje, dzieła sztuki, zapisy i restytucje
Szwecja,
Rosja, Prusy, Austria
Rosja , Prusy Austria
Niemcy, CCCP
akcja Żelazo, FOZZ i inne działania SB ,
wywożenie dzieł sztuki na różne sposoby
Rosja, Prusy, Austria
Rosja , Prusy Austria
Niemcy, CCCP
akcja Żelazo, FOZZ i inne działania SB ,
wywożenie dzieł sztuki na różne sposoby
0
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarz
Według francuskich ekspertów obraz zauważony na ścianie znanej piosenkarki Madonny to arcydzieło, które zaginęło podczas I wojny światowej. Chodzi o obraz "Diana i Endymion", namalowany Jerome'a-Martina Langloisa. Burmistrz Amiens prosi teraz Madonnę o pożyczenie obrazu. O sprawie piszą największe światowe media.
Zdjęcie z domu Madonny. Zobaczyli to na ścianie. O sprawie trąbi cały świat
Madonna (Getty Images, Jason Merritt)
Obraz "Diana i Endymion" Jerome'a-Martina Langloisa pochodzi z 1822 roku. Początkowo był jednym z eksponatów Pałacu Wersalskiego, natomiast w 1878 roku trafił do zbiorów muzeum w Amiens. Dzieło zaginęło kilkanaście lat później, gdy miasto zostało zaatakowane przez Niemcy w 1918 roku.
może jakiś amerykański półkownik zabrał jako suwenir, jak czasem wojsko zwycięskie w swem poczuciu omnipotencji w każdym zakresie i przekonaniu o wdzieczności wyzwalanych ma w zwyczaju
czy Francja restytuuje?
nie, Amiens prosi o wypożyczenie , miękKishony
6859717374797953v
Polskie skarby po latach wracają nad Wisłę. Muzeum Pontevedra w północno-zachodniej Hiszpanii zwróci Polsce dwa XV-wieczne obrazy, po tym jak ustalono, że zostały one zrabowane przez nazistów podczas II wojny światowej. Moment przekazania dzieł relacjonowała agencja Associated Press. Dyptyk z warsztatu Dierica Boutsa trafi do Zamku w Gołuchowie. Niderlandzkie dzieła "Mater Dolorosa" i "Ecce Homo", pochodzące z Kolekcji Czartoryskich, po latach znalazły się w Hiszpanii. W 1994 r. hiszpańskie muzeum odkupiło je od prywatnego kolekcjonera. Dopiero w 2020 r. Polska upomniała się o stratę wojenną, uświadamiając stronę hiszpańską, że oba dzieła zostały wywiezione przez hitlerowców w trakcie okupacji Polski. - Odnaleźliśmy dzieła i w oparciu o argumenty prawne udowodniliśmy, że są to obrazy z warsztatu Dierica Boutsa, które były w polskich zbiorach – podkreślił minister kultury Piotr Gliński. Po dopełnieniu procedur, złożeniu wniosków i uzupełnieniu dokumentów Hiszpanie postanowili oddać utracony skarb. Tylko w czasie II wojny światowej Polska straciła ponad pół miliona dzieł sztuki. Państwo stara się systematycznie odzyskiwać te, które po latach udaje się odnaleźć. Jak podał resort kultury, obecnie prowadzonych jest blisko 130 procesów restytucyjnych w kilkunastu krajach świata.
.
Znaczy co, kolo grozi cieciej Erpe ciecią wojną światową? Hrubo.