Skip to content

Prośba o zdrowy wzrok

Dopiero w wieku 6 lat odkryliśmy że najstarszy syn Wojtek niedowidzi na jedno oko, na bilansie 4-latka strasznie płakał i nie zbadali tego dokładnie. Ma +6 dioptri w jednym oku, okulary + zasłanianie zdrowego oka na kilka godzin dziennie, kontrola za 2 miesiące.

Podobno to sprawa genów, ja też w sumie lekko słabiej widzę na jedno oko. Westchnijcie proszę aby wada się cofała.

Bądź wola Twoja Panie Boże.

«13456789

Komentarz

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • +++

  • Z moim Szymkiem było/jest to samo.
    W zeszłym roku (wtedy 7 lat, 1 kl SP) pielęgniarka szkolna na bilansie wychwyciła że coś z jego wzrokiem jest nie tak. Myśmy nic nie zauważyli, po prostu zdrowym okiem nadrabiał niedoskonałości i wadę drugiego - małe dziecko ma małe potrzeby wzrokowe tak nam okulistka powiedziała, zresztą stwierdziła że zapewne przy urodzeniu się wada była min. 2 razy większa....
    Podobna skaza jak waszego Wojtka + 7.
    Obecnie poprawa na poziomie 80%.
    Głównie trzeba pilnować zasłaniania oka (4h/dziennie) i wymagać precyzyjnej pracy - czytanie, puzzle, rysowanie. Nawet komórkę mu dawałem na 30-60 min żeby mi w coś trudnego grał wymagającego skupienia, uwagi i pracy okiem.
    Jesteśmy pod kontrolą optometry, co 4-6 m-cy badanie wzroku. Okulary jak denka od kufla ale teraz są takie fajne oprawki że to żaden w sumie problem.

    Będzie dobrze.

    +

  • Syn1 miał +8.5-9 w obu oczach w podobnym wieku. Teraz, po 10 latach ma +6, ale wada dalej się nie cofa. Lekarz w klinice w Katowicach zalecił soczewki na pewien czas, bo denka od butelek (które nosił) bardzo zawężają pole widzenia.
    Przy +6 wrócił do okularów i ogólnie nie musi ograniczać aktywności różnego rodzaju.

    Za Waszego Syna +

  • Dziękuję, pierwszy wstrząs minął, uczymy się. Szczęście że ulubiony kolega z przedszkola nosi okulary a inne koleżanki miały zasłaniane oko więc bez problemu to przyjął. Plastry na oko mają różne wzory, jest dobrze.

  • +++
    Moja druga z kolei wnuczka Basia też ma problemy ze wzrokiem. Coś ze źrenicą w jednym oku. Okresowo nosi okularki i ma ćwiczenia z zaklejaniem oka.

  • edytowano July 2023

    Ciężka sprawa, ale nie tak aby rozpaczać. Zalecane ćwiczenia na oczy mają sens.
    Wymagają jednak dużo samozaparcia. Znam osobę której to zakrywanie oka ( metoda o której wspomniano ) jako dziecko nic nie pomogło. Może się nie przykładała.,

    Osobiście jestem krótkowidzem i moja wada przebiegała jakoś tak: startowałem z -1,5 do -3 z wiekiem i potem spadek na -2.
    Okularów prawie nie noszę. Chyba, ze prowadzę samochód w nocy.

    Troszkę udało mi się poprawić wzrok stosując ćwiczenia: patrzenie w światło - skupianie wzroku ( np. lampka diody ) i plaming - patrzenie w ciemność.
    Kiedyś też po krótkiej głodówce / poście ( 3 dni ). Jeden dzień widziałem jak przez okulary.

    Stąd też choć wiem, ze zazwyczaj podejście jest takie, ze ze wzrokiem nie da się nic zrobić to ja jednak jestem zdania, że da się.
    Nie jest to jednak proces szybki.

  • Wiek 8-10 lat to jest podobno granicą kiedy jeszcze dużo można osiągnąć, po 10-12 roku życia mózg już się uczy omijać słabsze oko aby mu nie zaburzalo obrazu i po prostu wyłącza słabsze oko.

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • +++
    Jestem krótkowidzem noszącym okulary od 7 r.ż. Cholernie ważne jest konsultować u kilku okulistów. Mi jedna wtedy zapisała -3. dobrze, że rodzice zabrali mnie do innego. Wtedy tendencją było podwyższanie mocy okularów co wizyta.

  • Dzięki, ogólnie wszystko jest dobrze konsultować u kilku lekarzy. Pamiętam że za mojej młodości 30 lat temu niektórzy ćwiczyli oczy na takich specjalnych maszynach. Jak czytałem współcześnie już się tego nie robi bo odkryto że skuteczność zasłaniania oka zdrowego jest wyższa, nie ma skutków ubocznych i terapia jest prostsza i tańsza. Podobnie odchodzi się też od atropiny do badania oka, bo po atropinie oko jest oszołomione przez tydzień, a nowoczesne środki przestają działać po dobie.

  • +++

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Miejmy nadzieję że nadal będzie tak chętnie zaklejał sobie oko, zbieramy te plastry na duży plakat, nie narzeka ani na ten plaster ani na okulary - jakiś cud że bez najmniejszego problemu przyjął tę niewygodę na siebie. We wrześniu kontrola i zobaczymy jak oko zareagowało na leczenie.

    +

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.