Skip to content

Św.Jan Paweł II : bułgarski ślad (albo: dwa bieguny religijności J.Słowackiego)

Jeden biegun niech będzie wyznaczony przez arcy-słynny, proroczy wiersz « Pośrod niesnasków... » zapowiadający « Słowiańskiego Papieża » tj. św. Jana Pawła II (jak i sam Papież o sobie czasem mówił). Kto go nie zna ? Przypomnijmy sobie :

Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża
Otworzył tron.
Ten przed mieczami tak nie uciecze
Jako ten Włoch,
On śmiało, jak Bóg, pójdzie na miecze;
Świat mu — to proch!
Twarz jego słowem rozpromieniona,
Lampa dla sług... 

Pierwszy język obcy na jaki przełożono ten wiersz to – bułgarski ! (Serio ! Trzeba przyznać, że bułgarski tłumacz miał niesamowitą inticję. Ale takie rzeczy w literaturze się zdarzają).
Ale ten wielki poeta nie był katolikiem bezkrytycznym czy zaślepionym. Napisał bowiem też i takie zupełnie inne, jakże dramatyczna, gorzkie słowa:

_…O daruj Panie!… tej wielkiej pustyni,
Co się w marmury i w twój krzyż ubrała;
Jednego wieszcza mię rym śmielszym czyni,
Że tego wiary katolickiej ciała
Dotknę się… Ślimak, który kwiaty ślini,
Tak ich nie brzydzi, jako ta zuchwała,
Fałszywa, dawna po Cezarach wdowa,
Kościół, — bez ducha Bożego i słowa
.…
Teraz wiatr się zerwie,
Który kolumny kościoła okręci,
Te wszystkie — których nie podparli święci,
I zniszczy… _

(« Poeta i natchnienie »)

A miedzy tymi dwoma biegunami takie oto osobiste wyznanie wiary :

_„Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego / Ojca naszego / Przez który wszelki duch (jest) był urodzony / Twórczością (opatrzony) i wolą uradowany / Aby się (wszelkim ciałem) ciałem objawił / (sprawcą) / (Duch odwieczny wszelkiej widzialności stworzyciel) / (Wszelkiej widzialności Stworca) // Wierzę w Chrystusa Pana / Słowo świata całego / Który wszelką sprawę czyni / Żywot ku Ojcu prowadzi / A urodził się z Dziewicy / Przez natchnienie Ducha Świętego. / I przez ściemnienie się ludzkiej natury / I rozpięty (był) jest na krzyżu / (I zmartwychwstał i jest z ciałem) / Który po trzech dniach zmartwychwstał / I z ciałem był uniesion w obłoki / (Przemieni [?] dzisiejsze [?] wobłoki) / I w obłokach na ten świat wróci / Skąd przyjdzie sądzić Krolestwo Boże / Wierzę w Ducha Świętego / Dawcę twórczości i siły / Trzecią Świętej Trójcy Osobę / Nieśmiertelną... (równą) i wszechmocną / Równą Ojcu i Synowi / napełnion świętością / Przez którą jest (święty i) (uświęcon i pełny) / Wierzę wKościół Święty Powszechny / I w jednego Najwyższego Pasterza / Wierzę w świętych duchów związek / (I tu... i za[...]) Widzialnych – i niewidzialnych / Wierzę w świata przemienienie / W ostateczne zmartwychwstanie / Ciała wszelkiego na ziemi / (Wierzę w żywot wieczny duch) / (I w Królestwo Boże widzialne) // (I w) W Królestwo Boże widzialne / Przychodzące z przemienieniem / Natury naszej cielesnej / I w zwycięstwo Ducha (naszego) Świętego / (odpuszczenie grzechów świata) / (W grzechy świata prze[...]) / (Wierzę i w żywot wieczny amen) / Zprzełamaniem grzechów (świata) (ducha) (cielesnego) wszelkiego / I w pokonanie ducha grzesznej natury) / Wierzę – i w żywot wieczny mój wierzę...Amen”. _

Za :
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/157263/religious_and_sacred_poetry_y_04_vol_03_2016.pdf?sequence=3&isAllowed=y (s.194)

Pochodzi ono z notatnika Poety, z tzw « Raptularza » który należał do Biblioteki Krasińskich w Warszawie. Biblioteka ta - jak wiadomo - została przez Niemców spalona i myślano, że « Raptularz » przepadł bezpowrotnie. A tu - fokus pokus – i w 2010r odnalazł się w Bibliotece Państwowej w Moskwie...

Otagowano:

Komentarz

  • Nie znam się to się wypowiem.

    Wydaje mi się, że katolickie wyznanie wiary to jest wyznanie wiary Kościoła. Więc nie może być żadnego "osobistego wyznania wiary". Można tylko osobiście wyznać wiarę w to, czego Kościół naucza. Tak jak to się robi na mszy św.

  • edytowano September 2023

    Zwracam w tym tekście uwagę na ks. Moczygembę z Teksasu.

  • św. Jana Pawła II sam tak o sobie czasem mówił a papieża trzeba słuchać ! Zwłaszcza kanonizowanego ! (choć co prawda, « z katedry », oficjalnie tego nie twierdził). Sam wskazany art. owszem ciekawie się czyta (dzieki za info). Ale kandydatem do podobnego tytułu tj « polskiego papieża » był i Pius XI który o sobie coś podobnego mówił...

  • Pius XI był Polakiem honorowym, z racji postawy w sierpniu 1920, kiedy to nie opuścił Warszawy.

  • (26 czerwca 2013 r. w Opolu odbył się kongres historyków z Polski i Włoch, na którym uznano tę teorię za nieprawdziwą. Wydano w 2016 publikację pt. Genealogia pragnień. Pius X w pamięci ludności Górnego Śląska Trudno to potraktować inaczej jak dyplomatyczne dementi).

  • @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Pius XI był Polakiem honorowym, z racji postawy w sierpniu 1920, kiedy to nie opuścił Warszawy.

    jak najbardziej!
    powinien mieć jeszcze kilka innych honorowych obywatelstw

    to mó ulubiony papież
    reformator, zwolennik nowego podejścia i dawania równych szans i szanowania umów i konwencji międzynarodowych

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.