Skip to content

96 wierszy

edytowano March 2015 w Smoleńsk 2010
"Antologia smoleńska. 96 wierszy"
- to wyjątkowa książka...
Mija pięć lat od największej współczesnej tragedii narodowej Polaków i Polski - 10 kwietnia 2010, dnia, który przeszedł do historii Polski, Europy i świata jako zamach smoleński.
Z tej okazji Stowarzyszenie Solidarni2010 przygotowało tom poetycki, na który złożyło się symbolicznie 96 wierszy powstałych pod wpływem wydarzenia, z którym musiał się wewnętrznie zmierzyć każdy z nas...
Wielu poetów kilkakrotnie powracało do tego dramatycznego dnia, wspomnienia, motywu.
Wielu - poświęciło mu osobne tomiki swoich utworów. Po 10 kwietnia powstało ich tak wiele, jak nigdy dotąd w historii polskiej literatury w żadnym momencie dziejów, pod wpływem jednego wydarzenia! I powstają nadal,
tak jakby 96 Ofiar smoleńskich wciąż wołało o pamięć i o słowo,
i jakby głosy te - usłyszane przez poetów - echem powracały w kolejnych wierszach.
Nigdy dotąd utwory te nie zostały zebrane w jeden obszerny tom, nigdy nie doczekały się opisu, ani jako zjawisko socjologiczne, ani literackie.
Nie ma smoleńskich wierszy w wielonakładowych edycjach, są pomijane przez przyznających literackie nagrody, a twórcy "poezji smoleńskiej" często ośmieszani, zawsze zamilczani przez media głównego nurtu i przez oficjalnie zadekretowaną - jak w dobie socrealizmu - kulturę, piszą nadal i powracają do tego, co stanowi jądro narodowego bólu i chwały. Bo nie można zapomnieć o Ofierze z życia za Ojczyznę. Poeta-pamięta.
Poprosiliśmy bez mała pięćdziesięciu Poetów o te najcenniejsze okruchy ich pamięci. I ofiarowali je - dla nas, dla Polski,
Stanowią tom pełen bólu i godności, żałoby i cierpienia, tak głębokiego, jak prawdziwie pojmowane człowieczeństwo. Ale Antologia smoleńska pełna jest także modlitwy i nadziei na prawdę o przyczynach zamachu i o jego sprawcach, nadziei, która powraca każdego 10. dnia miesiąca.
Ta pamięć Narodu Wolnych Polaków z każdym kolejnym rokiem od zamachu nad Smoleńskiem coraz mocniej się utrwala i coraz bardziej kamienieje w pomnik-krzyż.
A jego cień pada na pałac prezydencki coraz wyraźniej...
Hanna Dobrowolska"
Całość:
http://solidarni2010.pl/30520-antologia-smolenska-96-wierszy.html
Od siebie dodam, że wśród tych 96 cegiełek są dwie mojego autorstwa, jedna ogólnie (w naszym kręgu) już znana, a druga nowsza, dotąd nie publikowana. Swoje utwory dało też przynajmniej dwoje innych uczestników wieloforumka. A także (a raczej przede wszystkim) wielu poetów z górnej półki - Długosz, Elektorowicz, Wencel, Koehler, Babuchowski, Kowalski, Dakowicz.
Wiem, wiem, tulipanki, te sprawy. Ale może i takie drobiazgi mają jakieś znaczenie.
The author has edited this post (w 30.03.2015)

Komentarz

  • Brzoście, czytaliśmy, ale czy dla przypomnienia nie mógłbyś tu wkleić swoich "dwóch cegiełek", co by wzbogacić nasze ec. archiwum?
    Brzoście musisz!
    :)

    Żaden człowiek rozumujący tylko według logiki ludzkiej nie czynił cudów. Lecz na sposób Boski działa ten, kto zawierza Bogu.
  • Wedle Admińskiego życzenia...
    ;)
    10 kwietnia
    Stało się
    a może jednak nie
    może zamknąć oczy
    zasnąć i obudzić się
    po złym śnie
    Stało się
    jak obuchem w głowę
    drży jeszcze ostatni akord
    niedokończonej symfonii
    w mglistym powietrzu dopala się
    ostatni znicz
    Stało się
    tego filmu nie puści już nikt
    w odwrotną stronę
    wylądowali
    na miejscu swego przeznaczenia
    Stało się
    tajemnicę zabrali ze sobą
    do zatrzaśniętych trumien
    czarna skrzynka czarna łubianka
    dochowa milczenia niezawodnie
    i milczeć będą drzewa
    które to widziały
    Stało się
    trafiony odłamkiem uśpiony żubr
    otwiera szeroko oczy ze zdumienia
    ryk uwiązł mu w gardle
    zbiera się do galopu
    w swoją ostatnią szarżę
    kwiecień 2010
    Metr w głąb
    Nim opadła nad zgliszczami
    gęsta mgła
    Powędrował w cztery strony
    przekaz dnia
    Zwielokrotniony
    Na smartfonach i monitorach
    Cztery podejścia
    Naciski
    Pancerna brzoza
    I rozniósł się przekaz
    I po dzień dzisiejszy trwa
    Bo wygodniej wierzyć niż nie wierzyć
    A kto pyta
    Ten jest sekciarz i oszołom
    Który tylko czczą nienawiść
    w sobie ma
    Już z ekranu autorytet
    nas oświecił
    Znicze?
    To nie znicze tylko śmieci
    Zresztą stało się
    I się nie odstanie
    Najważniejsze
    by mieć ciepłą wodę w kranie
    Wspomnienie wyrwać
    Jak bolący ząb
    A prawda?
    Cóż to jest prawda?
    Leży gdzieś tam zakopana
    Na metr w głąb
    październik 2014
    The author has edited this post (w 30.03.2015)
  • @WM Brzost
    Merci...
  • Merci.

    Żaden człowiek rozumujący tylko według logiki ludzkiej nie czynił cudów. Lecz na sposób Boski działa ten, kto zawierza Bogu.
  • Wiadomość dla mieszkańców Dolnego Śląska: 11 kwietnia w sobotę o godz. 17.00 odbędzie się prezentacja Antologii we Wrocławiu.
    Wiersze i pieśni z „ Antologii smoleńskiej 96 wierszy” zaprezentują Współautorzy. Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10.
    Uprzedzając ewentualne pytania, od razu uprzedzam że mnie tam nie będzie i nie wiem, którzy Współautorzy będą występować, ale z pewnością bardzo zacni.
  • To jeszcze wrzucę info o warszawskiej premierze książki w najbliższą niedzielę. Z tego co się dowiedziałem, wstęp wolny:
    http://solidarni2010.pl/30768-antologia-smolenska-96-wierszy---uroczysta-premiera-ksiazki-solidarnych-2010.html
  • edytowano April 2021
    2021 r.

    Podbiję, bo jest zapotrzebowanie.

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • "czarna łubianka" Aż się chłodno robi...
  • edytowano April 2021
    jejku, nie czytałem!
    myślałem, że to dzisiejszy wątek!

    to w zasadzie teksty... piosenek/ pieśni
  • Może tak - ale to już mnie przerasta. Zadanie dla kompozytora. Parę lat temu dolnośląski pieśniarz Piotr Rejda dostał moje wiersze do ręki i trzy z nich przerobił je na piosenki. Ale akurat nie te.
  • Dzięki Poeto.
  • Słowa, nuty, to i kwiaty.

    W XII rocznicę powrotu Marii Kaczyńskiej do Polski


    image

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.