Skip to content

Szansa na chociaż częściową karę?

Ze sprawozdania z II dnia Konferencji Smoleńskiej pozwalam sobie wypunktować wystąpienie profesora Tadeusza Jasudowicza, który omówił sprawę śledztwa smoleńskiego w kontekście europejskiego prawa.
Mój temat jest odejściem od aury dotychczasowych wystąpień. Dotychczasowe wykłady zajmowały się aspektami technicznymi i prawnymi, ale zagubiliśmy inne spojrzenie.
Zginęło 96 osób, one żyły. Jednak o tym nie myślimy na co dzień
- wskazywał profesor.
Przypomniał, że od stycznia 1993 Polska jest stroną Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a ona buduje katalog praw chronionych.
Jasudowicz wskazał, że prawo do życia jest chronione na mocy ustaw i aktów prawa międzynarodowego.
Wskazuje następnie, że sekcja zwłok jest najbardziej fundamentalną procedurą dotyczącą procedury po nagłej śmierci.
Przytoczył kilka spraw dotyczących wypadków i katastrof lotniczych, które były wyjaśniane w drodze międzynarodowych śledztw. We wszystkich uznawano, że dokładne wyjaśnienie przyczyn śmierci ofiar jest obowiązkiem władz państwa.
Żadne ze śledztw, które się toczyły - ani MAK, ani Millera, ani prokuratorskie - nie wypełnia wymogów Konwencji Praw Człowieka.
Państwo ma obowiązek stworzenia ram prawnych i praktycznych, które umożliwiają egzekwowanie praw podstawowych.
(...) Polska jest państwem upadłym, nie ma procedur, nie ma regulacji, a potem nie można nikogo pociągnąć do odpowiedzialności
- mówił o działaniu Polski w ramach śledztwa smoleńskiego.
Trybunał wywodzi, że obowiązkiem państwa w przypadku wątpliwej śmierci jest przeprowadzenie adekwatnego i odpowiedniego śledztwa. To śledztwo musi być dokładne, precyzyjne, wszechstronne.
Procedury muszą być prowadzone zaraz po śmierci. Badania w czasie ekshumacji nie są już tak efektywne, jak badanie tuż po śmierci
- dodawał.
Prelegent wskazuje, że państwo ma obowiązek wyjaśnienia śmierci każdego człowieka.
Tam, gdzie państwo ma dowody w ręku, ale je chowa, Trybunał wywodzi z tego wnioski faktyczne, zgodne z tym, co utrzymują rodziny ofiar
- mówi Jasudowicz.
Wskazuje, że otwartość państwa w działaniach wyjaśniających śmierć obywateli jest koniecznością.
Krewni ofiar muszą mieć dostęp do materiałów taki, który zapewni im ochronę ich interesów
- dodaje.
Na koniec zaznaczył, że to śledztwo ciągnie się tak długo, jest pełne błędów, "jest tak pełne błędów i nadużyć, że w mojej ocenie tę sprawę można już kierować do Trybunału w Strasburgu". Dodał, że zgodnie z orzeczeniami Trybunału państwo można również oceniać po tym, czego nie zrobiło, a co powinno zrobić.
http://wpolityce.pl/wydarzenia/65255-ii-dzien-konferencji-smolenskiej-co-przyniosa-dzisiejsze-wyklady-trwa-nasza-relacja
The author has edited this post (w 22.10.2013)

Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.