Skip to content

Pieśń ochotników krakowskich

Wszyscy oczywiście wiemy, że "Boże coś Polskę" zaczynało jako pieśń na cześć cara, w której zamiast "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie" w oryginale było "Naszego króla [Aleksandra I] pobłogosław Panie".
Otóż, jest w Warszawie urząd skarbowy, na ulicy Felińskiego. I za którymś razem zauważyłem, że nie jest to po bożemu Zygmunt Szczęsny Feliński, święty biskup warszawski, ale Alojzy jakowyś tegoż nazwiska. "Ki czort?" - myślę sobie. Otóż, okazało się, że to stryj Zygmunta, obozowa ksywa "Krwawy Alojz".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alojzy_Feli%C5%84ski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Szcz%C4%99sny_Feli%C5%84ski
Tak więc, naturalmente, wzgardziłem owym Alojzem jako carskim sługusem. Tymczasem w Radio AK Jutrzenka pan redaktor otworzył me oczęta na inną część twórczości pana Alojza, którą Szanownej Zbiorowości polecam.
Zwracam zwłaszcza uwagę na spiżowe strofy:
Garść najezdników trwożliwa
Gnębi ludzi milijony
A Naród upokorzony
Jeszcze litości ich wzywa!
Albo taką obserwację socjologiczną, która nie zatraciła aktualności, choć niwuj nie wiem czemu za komuny na wschód mówiono "północ":
Roztropne moderatory - Skryte stronniki Północy!
A tu macie, ło, całość:
http://rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=7335&from=publication
The author has edited this post (w 26.04.2015)

Komentarz

  • car Północy - to o Piotrze i jego Petersburku wybudowanym nad północnym Bałtykiem, gdzie morze zamarza i generalnie klimat nie sprzyja życiu
    drugie skojarzenie to carska ekspansja ówczesna - skolonizowana Syberia, biegun zimna itd.
    może nie był aż takim złym Polakiem ten Alois - dyrektor Liceum Krzemienieckiego, przecież w hymnie mowa o polskim królu (w domyśle: prawdziwym, a nie uzurpatorze), a dla Kościuszkowca wynik wojny polsko-rosyjskiej był rezultatem jedynie chwilowym
    niezależnie od poezji, jego zasługi dla polskiego języka są wciąż nieprzedawnione:
    "W 1816 roku opublikował pracę na temat ortografii Przyczyny używanej przeze mnie pisowni. Odrzucał w niej używaną dotychczas w języku polskim literę á, zachowywał é i ó. Zalecał także pisownię wyrazów być, kłaść, wieść, a na miejscu dawniej używanych i i y wprowadził j".
  • Roftropne Moderatory!
    Skryte ftronniki Północy!
    Któreż wam odkryły dwory,
    że nam nikt nie da pomocy?
    Kto by pomyflał że to takie ftare fłowo, moderator.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.