Skip to content

Odnajdź szczegółu które nie pasują ...

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Srebrny Glob nie taki srebrny (fot. NASA)
udostępnij
23
A
A
A
Na najnowszym nagraniu z lądowania chińskiej sondy na Księżycu widać, że powierzchnia naszego
satelity
jest brązowa. Natomiast na fotografiach pochodzących z amerykańskich misji Apollo Księżyc jest szary. Który z obrazów ukazuje prawdziwe oblicze Srebrnego Globu?
Wszyscy znamy zdjęcia z lądowania na Księżycu misji Apollo. Na najsłynniejszej fotografii widać astronautę salutującego przy kolorowej amerykańskiej fladze wbitej w szarą ziemię. Tak powstał mit, że powierzchnia naszego naturalnego satelity ma kolor srebrny. Pogląd ten wydawał się być właściwy również ze względu na to, że nocą na niebie widnieje jasny Księżyc.
REKLAMA
Czytaj dalej
Gdy w połowie grudnia 2013 roku na powierzchni Srebrnego Globu wylądował chiński łazik Yutu w internecie zawrzało. Na nagraniu z tego wydarzenia wyraźnie widać jak maszyna zjeżdża z rampy na brązową ziemię. Internauci zaczęli doszukiwać się spisku w amerykańskich misjach Apollo. Tymczasem odpowiedź jest dużo prostsza.
Nagranie lądowania chińskiego łazika na Księżycu
CNN Newsource/x-news
Michael Light, który zajmuje się obróbką zdjęć NASA, tłumaczy, że na pytanie, jakiego koloru jest Księżyc, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od kąta padania promieni słonecznych oraz od materiału, z którego jest zbudowany jest obserwowany obszar. Na podstawie relacji astronautów, którzy byli na Srebrnym Globie, oraz z analizy przywiezionego przez nich materiału i zdjęć wykonanych za pomocą sond krążących wokół Księżyca naukowcy są w stanie wyróżnić na powierzchni tego satelity np. zielone skały, pomarańczowe kratery czy czerwone smugi piasku.
Co więcej, do wykonania zdjęć i
filmów
z misji Apollo wykorzystano aparaty i kamery przystosowane do rejestrowania obrazu na Ziemi. Tymczasem kolory na Srebrnym Globie mogą być odbierane przez te urządzenia inaczej. Na różnice w barwach na różnych zdjęciach Księżyca miał również wpływ sposób ich obróbki. W zależności od wykorzystanego programu graficznego kolory mogą się nieco różnić od tych, które dostrzeglibyśmy gołym okiem. Należy pamiętać również, że misje Apollo odbywały się w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy jeszcze nie posiadaliśmy tak dobrego sprzętu jak dzisiaj, przez co jakość zdjęć i filmów była dużo gorsza niż obecnie.
Nawet fotografie wykonane podczas jednej misji różniły się między sobą kolorystycznie. Jako przykład można podać poniższe zdjęcia. Na fotografii po lewej widać Johna Younga stojącego na Srebrnym Globie, a po prawej Charlesa M. Duke’a Jr., który idzie obok pojazdu księżycowego. Oba zdjęcia wykonano podczas misji Apollo 16, a wyraźnie widać różnice w kolorze gruntu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.