Skip to content

Gazprom domyka pierścień gazowy wokół Polski

My se tu, panie dzieju, dywagujemy o 70-letnich gówniarzach...
Wintershall, największy niemiecki producent ropy i gazu ziemnego będący częścią grupy BASF, poinformował że do końca roku może zostać sfinalizowana transakcja, w wyniku której Gazprom uzyska 100% kontrolę nad spółką Wingas (oba przedsiębiorstwa posiadają w niej obecnie po 50% udziałów). W najgorszym wypadku proces ten może przedłużyć się do połowy 2014 roku, w zależności od tego jak długo Komisja Europejska będzie sprawdzać zgodność umowy z przepisami antymonopolowymi. (...)
Wingas jest właścicielem OPAL łączącego Nord Stream z niemieckimi gazociągami, a także sieci przesyłowej, którą płynie gaz z Gazociągu Jamalskiego do Niemiec. Osiągając nad nią kontrolę Gazprom będzie mógł decydować o rewersie fizycznym Gazociągu Jamalskiego jeśli tylko uzyska zwolnienia tej infrastruktury z trzeciego pakietu energetycznego UE. Tym samym wspomniana transakcja przybliża go do uzyskania wpływu na kluczowy szlak dywersyfikujący dostawy błękitnego paliwa nad Wisłę. To bardzo niepokojąca informacja- na chwilę obecną Niemcy to po Rosji główny kierunek, z którego Polska importuje gaz.
Przejęcie Wingasu przez Gazprom wydaje się niejedynym elementem domykania gazowego pierścienia wokół naszego kraju. Rosyjskie koncerny coraz aktywniej konkurują ze sobą, przy czym tematem rozlicznych analiz pozostaje kwestia odgórnej inspiracji tego procesu. (...)
http://www.defence24.pl/news_gazprom-domyka-pierscien-gazowy-wokol-polski

Komentarz

  • Gazprom już prawie nie istnieje. Gaz łupkowy i pozamiatane.
  • Gazprom niedomaga, ale gdzieś czytałem, że jest już kolejna spółka, która ma być może zająć jego miejce.
    Tymczasem Soros mocno się rozpycha w gazie łupkowym.
    http://forsal.pl/artykuly/732207,gaz-lupkowy-george-soros-inwestuje-w-polsce-quanum-soros-found.html
  • nicked
    Gazprom niedomaga, ale gdzieś czytałem, że jest już kolejna spółka, która ma być może zająć jego miejce.
    Z tego samego źródła, co wyżej
    Przejęcie Wingasu przez Gazprom wydaje się niejedynym elementem domykania gazowego pierścienia wokół naszego kraju. Rosyjskie koncerny coraz aktywniej konkurują ze sobą, przy czym tematem rozlicznych analiz pozostaje kwestia odgórnej inspiracji tego procesu. W jego ramach skonfliktowany z Gazpromem- Novatek chciałby korzystając z liberalizacji polskiego rynku gazu dostarczać go Polsce w postaci skroplonej za pomocą powstającego w Świnoujściu gazoportu. Zresztą od dłuższego czasu firma ta umacnia się na polskim rynku LPG a handel LNG miałby stanowić kolejny etap jej działalności. W obliczu ofensywnych działań rosyjskich zmierzających do uzależnienia całej Europy Środkowej od rosyjskiego gazu (warto zwrócić uwagę na genezę klęski projektu Nabucco) należy dołożyć wszelkich starań, by polski terminal LNG rzeczywiście dywersyfikował dostawy gazu a nie tylko pozorował takie działania (Novatek- Gazprom). Jest to bardzo istotne także z powodu powstającej infrastruktury Korytarza Gazowego Północ- Południe, której jest częścią.
    To co się dzieje z łupkami koniecznie trzeba śledzić. Równolegle, że tak powiem.
  • nicked
    Tymczasem Soros mocno się rozpycha w gazie łupkowym.
    To chyba dobrze? Jak mam myśleć? No, bo z jednej strony - to wreszcie rozwój przemysłu. Poprawa. Ale z drugiej - jeżeli poprawa nastąpi przed wyborami, to utwierdzi mafię u władzy. Z jednej strony - nie polski kapitał. Ale z drugiej - Krauze czy Kulczyk to polski kapitał? Może i Polaków, ale nie mój, w każdym razie.
  • rebel002
    nicked
    :
    Tymczasem Soros mocno się rozpycha w gazie łupkowym.
    To chyba dobrze? Jak mam myśleć? No, bo z jednej strony - to wreszcie rozwój przemysłu. Poprawa. Ale z drugiej - jeżeli poprawa nastąpi przed wyborami, to utwierdzi mafię u władzy. Z jednej strony - nie polski kapitał. Ale z drugiej - Krauze czy Kulczyk to polski kapitał? Może i Polaków, ale nie mój, w każdym razie.
    Obok tematu łupków ale artykuł powinien pomóc w ocenie obecności "wojennnych biznesmenów" w temacie łupków:
    http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=75625&page=2
  • rebel002
    Ale z drugiej - Krauze czy Kulczyk to polski kapitał?
    Krauze już nie ma kapitału. Długi przerosły wartość majątku.

    "A za to, co tu piszemy, odpowiemy przed Bogiem" (Gromit)
  • ela.ella
    Krauze już nie ma kapitału. Długi przerosły wartość majątku.
    Podobno mu zostało 600 mln + okazyjny grill, no, ale nie wiem. Swoją drogą, Gruby Rycho, nie chce mi się wierzyć. Tak, jak w sprzedaż Prokomu jakiejś Asseco. Bull, ZUS, US, jak to później (kiedyś) rozliczyć, jeżeli ten Pan tak szybko "bankrutuje", biedaczysko.
  • nicked
    Obok tematu łupków ale artykuł powinien pomóc w ocenie obecności "wojennnych biznesmenów" w temacie łupków:
    http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=75625&page=2
    To nie tak boli, boli, że obecnie jest przepływ kapitału mojego do kieszeni filutów. I jak temu zaradzić? Total-libealizm? Absolutnie nie. Ale narodowy liberalizm, chciało by się.
    Dzięki za link do interesującej strony.
  • - Jemu wmawiano, że ropa wytryśnie, jak wyłoży 100-200 mln dolarów. On sam wyłożył miliard i surowca nie ma - tłumaczy były partner w interesach biznesmena.
  • O, i już idzie propaganda:
    Dostawy LNG do Europy mogą spaść o 70 procent do 2015 roku – powiedział Mario Meren, członek zarządu Wintershall, największego w Niemczech producenta gazu i ropy naftowej. Według niego gazowe potrzeby Europy będą głównie zaspokajane gazociągami.
    Zdaniem Merena trend związany z rozwojem segmentu dostaw LNG jest w Europie tymczasowy. Trwała natomiast jest tendencja do importu coraz większych ilości gazu skroplonego przez państwa Azji.
    - Stosunek importu gazu rurociągami do importu LNG w Europie jest jak 4 do 1. W ostatnim okresie nie zaszły duże zmiany, pomimo wielu oczekiwań – zauważa menedżer.
    Jego zdaniem podpisywane kontrakty świadczą, że LNG będzie trafiał na inne niż europejskie rynki.
    Jak podkreślają specjaliści: praktyka rynkowa pokazuje, że wzrost dostaw LNG do Europy był znacznie niższy, niż wcześniej przewidywano. Doprowadziło to do ​​spadku udziału Europy w światowym imporcie LNG z 28 procent w roku 2009 do 21 procent w 2012 roku.
    Szczególnie bacznie rynek LNG jest monitorowany przez rosyjski Gazprom. Rosjanie obawiają się, że LNG może zacząć im odbierać klientów w Europie. Wiązać to należy z eksplozją wydobycia gazu łupkowego w USA.
    Jednak wzrost zainteresowania gazem skroplonym ze strony krajów Azji i dobre oferowane przez tamtejszych klientów ceny mogą spowodować, że gaz z nowych źródeł trafi w tamtejszy region. Oznaczałoby to, że Gazprom nadal będzie mógł dyktować swoje warunki Europie.
    Także Polska jest zainteresowana dostawami gazu skroplonego. Jego odbiorowi służyć ma budowany w Świnoujściu gazoport. Rocznie od 2015 roku będzie mógł on odbierać do 5 mld m3 gaz.
    Źródło:
    www.wnp.pl

    "A za to, co tu piszemy, odpowiemy przed Bogiem" (Gromit)
  • Na tej stronie do której nicked linkuje, jest odnośnik do artykułu z 2011 r.
    http://forsal.pl/artykuly/573630,deloitte_polski_gaz_lupkowy_wyprze_rosje_z_europejskiego_rynku.html
    Chyba powinnam zrobić ankietę (ale nie umim
    :(
    ) z pytaniem komu Soros odsprzeda udziały i dlaczego Rosji?
  • Milczenie mediów w tej sprawie dudni echem nie do opisania.
    Unijny Trybunał Sprawiedliwości przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie wykonania decyzji Komisji Europejskiej w sprawie oddania Gazpromowi dostępu do 80 proc. gazociągu OPAL.

    Szef PGNiG oświadczył, że Trybunał przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie decyzji w sprawie zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL dla Gazpromu. Wskazał, że postanowienie wydano 23 grudnia – i choć nie jest jeszcze oficjalnie opublikowane – spółka została o nim powiadomiona.

    Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia decyzji Komisji Europejskiej przez Trybunał nie można wykorzystywać OPAL tak, jak chciał Gazprom.
  • Dzisiaj w Wiadomościach mówili że Sąd w Niemczech zablokował decyzję KE korzystną dla Gazpromu.
    http://biznesalert.pl/niemiecki-sad-przeciwko-decyzji-komisji-korzysc-gazpromu/
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.