Skip to content

SS Galizien

edytowano March 2015 w Forum ogólne
Wszystkie podbite przez Hitlera narody, tworzyły oddziały SS. Za wyjątkiem Polaków. Ukraińcy wystawili całą dywizję.
Wsławiła się kilkoma zbrodniami wojennymi i sporym wykrwawieniem, gdy sojusznicy wystawili ich przeciw przeważającym siłom sowietów.
Ciekawostką jest to, że po poddaniu się aliantom i krótkiej rozmowie dowódcy SS Galizien z generałem Andersem, alianci uznali Ukraińców za obywateli Polskich i pozwolili im zamieszkać w Wielkiej Brytanii. Członkowie dywizji uniknęli tym samym deportacji prosto w paszczę śmierci, jak Kozacy Dońscy.
Czekam tylko aż GW triumfalnie ogłosi, że istniała polska dywizja SS.

Komentarz

  • Jak mówił pewien były opozycjonista, "może lepiej im nie podpowiadać"?
  • Gdzieś, kiedyś czytałem, że były jakieś próby na poziomie plutonu czy kompanii, chyba raczej nieformalne i upadły ze względu na brak zainteresowania z obu stron.
    W gruncie rzeczy naszym odpowiedznikiem "Hałyczyny" była 1 Dywizja Piechoty sformowana w Sielcach nad Oką. No dobrze, jak nie Dywizja Kościuszkowska, to już KBW z pewnością.
  • Shork
    Czekam tylko aż GW triumfalnie ogłosi, że istniała polska dywizja SS.
    Było. Wszystko już było.
    Kiedyś Fuckty i Mity na pierwszej stronie (stąd wiem, bo z innymi nie obcuję) podało, że jest nieznanym faktem II WŚ, że Anders przyjmował ludzi z SSG i też z Wehrmachtu, i że stąd wniosek że to generalnie nazista i kiedyż wreszcie odważymy się odkłamać mit Andersa na białym koniu etc etc.
    Niestety nie poprę tego Nietzschem poza dziurawą pamięcią, gdyż:
    "Your search -
    site:faktyimity.pl anders wehrmacht cassino
    - did not match any documents."
  • Gromit
    W gruncie rzeczy naszym odpowiedznikiem "Hałyczyny" była 1 Dywizja Piechoty sformowana w Sielcach nad Oką. No dobrze, jak nie Dywizja Kościuszkowska, to już KBW z pewnością.
    Ale jak można było się zorientować niedawno, dla "nich" to akurat nie jest żadnym powodem do hańby, a wręcz przeciwnie.
  • Idąc takim torpem dojdziemy do wniosków, że Polaków na Wołyniu sami Polacy wyrżneli. Np. Ukraiński Legion Sammobrony tzw. Legion Wołyński, założony był przez odłam OUN, później włączono go do 14 dywizji.
  • Brzost
    Gromit
    :
    W gruncie rzeczy naszym odpowiedznikiem "Hałyczyny" była 1 Dywizja Piechoty sformowana w Sielcach nad Oką. No dobrze, jak nie Dywizja Kościuszkowska, to już KBW z pewnością.
    Ale jak można było się zorientować niedawno, dla "nich" to akurat nie jest żadnym powodem do hańby, a wręcz przeciwnie.
    To tak apropo przypomnial mi się stary kawal mojego Taty:
    Córka wyjechała do pracy do miasta, po kilku miesiącach napisała do rodzicow na wieś - donosiła, że powodzi jej się nieźle, jest zadowolona itd. List zakonczyła slowami "Wasza kochająca córka k...a". Po pół roku przyjechała do domu w odwiedziny. Radość, opowiadanie, w końcy zatroskany ojciec pyta się:
    - A co to znaczy kochanie to "k...a"?
    - Oj tato. kurwa przecież!
    - Oj jak to dobrze dziecko, myśmy z matką się już martwili, że komunistka!
    Czyli każdy wstydzi się czego innego.
    Zawsze fascynowała mnie alternatywna wersja historii, kiedy Stalin napada na Polskę, 17 września wkracza Wehrmacht by chronić ludnośc niemiecką na Pomorzu, Śląsku i Wielkopolsce. Po zdradzieckiej agresji Sowietów na III Rzeszę mamy pakt i rodzaj przyjaźni z Niemcami. Tworzona w Rzeszy armia gen. Kutrzeby trafia na Kaukaz, a Hitler każe formowac Dywizję Grenadierow Pancernych SS "Jan III Sobieski" z husarskimi skrzydełkami zmiast błyskawic SS na patkach mundurów. Po 1989 roku mówi się w Polsce trochę o denazyfikacji, ale zoologiczny antyfaszyzm nie przejdzie...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.