Skip to content

czy o barokowej muzyce z Ameryki Południowej można?

qizqiz
edytowano March 2015 w Kultura
bo ja ignorant w temacie, a chyba są tu zorientowani.
;)
wklejam wygrzebane przez Przemka w komentarzach u Coryllusa. To jest jakiś kosmos:
Ks. prof. Piotr Nawrot z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odebrał 7 marca w Madrycie z rąk Królowej Zofii nagrodę za prace realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansowej i Barokowej w Ameryce, Misiones de Chiquitos w Boliwii. - Ta nagroda nie jest jedynie dla mnie, ona jest dla kultury misyjnej, która zrodziła się w Boliwii i tam została zachowana. Ja jedynie reprezentuję kulturę i społeczności Indian - powiedział laureat nagrody.
ZOBACZ zdjęcie z wręczenia nagrody w Madrycie
Informacje nt. nagród wręczonych w Madrycie także na stronach
Casa de Su Majestad el Rey
Nagroda została wręczona osobiście przez królową Hiszpanii w obecności ministra kultury i ambasadorów różnych krajów w Domu Ameryki w Madrycie. - Było to wydarzenie wzruszające. Choć każdy misjonarz i każdy wierzący stara się najpierw o główną nagrodę, jaką jest zbawienie, nagrody na ziemi też bardzo cieszą i dodają skrzydeł do dalszego lotu, tym bardziej jeśli przyznane są przez tak prestiżową osobę, jak królowa Zofia - mówi ks. prof. Nawrot.
Ks. prof. Nawrot otrzymał nagrodę za gromadzenie, zachowanie oraz rozpowszechnianie muzyki misyjnej Indian Chiquito i Moxo, jak również za rekonstrukcję partytur muzycznych Archiwum Misyjnego Indian Chiquito. W uzasadnieniu wyróżnienia podano, że jego celem jest promocja oraz rozpowszechnienie ważnych prac, które realizują instytuty iberoamerykańskie na polu zachowania oraz restauracji dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego.
Podczas uroczystości zaprezentowano dokonania nagrodzonych osób. Po ceremonii odbyła się też sesja zdjęć z królową, obecnymi ministrami i ambasadorami. W Domu Ameryki byli m.in. obecni pracownicy ambasady Boliwii z panią ambasador.
- Podczas poczęstunku miałem okazję porozmawiać z królową Zofią. Okazało się, że zna muzykę z misji w Boliwii i poprosiła mnie o kilka nagrań płytowych, co zupełnie było dla mnie zaskoczeniem - podkreśla ks. prof. Nawrot. Laureat nagrody zauważa, że człowiek czuje się w obecności królowej wysłuchany i bez dystansu.
- Moja praca i zasługa polegała jedynie na tym, że ja potrafiłem odczytać te wartości, które w Boliwii zostały przekazane przez pokolenia i zachowane, ale oni to stworzyli, to oni je zachowali, i to im się należy - mówi ks. prof. Nawrot. Jego zdaniem muzyka Indian ma prawdziwie charakter uniwersalny.
9 marca ks. prof. Nawrot udaje się z Madrytu do Boliwii, gdzie przekaże nagrodę społeczności Indian. - Nagrodę odczytuję jako dodanie skrzydeł do dalszego lotu. Odpowiedzią na nią będzie kolejna publikacja, kolejne godziny w archiwach, kolejne godziny na próbach z muzykami o krwi indiańskiej - mówi ks. prof. Nawrot.
Ks. prof. Piotr Nawrot urodził się w 1955 r. w Poznaniu. W 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie w zgromadzeniu ojców werbistów. Ks. Nawrot jest pracownikiem naukowym w departamencie muzykologii w Ministerstwie Kultury w Boliwii, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego „Misiones de Chiquitos" i profesorem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie wykłada muzykę kościelną i historię kultury misyjnej.
Od 2008 roku ks. Nawrot prowadzi badania w ramach kanadyjskiego projektu „The Hispanic Baroque: Complexity in the First Atlantic Culture". Jako kierownik projektu prowadzi seminaria oraz szkolenia w zakresie konserwacji, inwentaryzacji oraz katalogizacji manuskryptów dla studentów studium doktoranckiego The University of Western Ontario w Kanadzie.
W 2000 r. ks. prof. Nawrot został odznaczony przez Korpus Konsularny akredytowany w Boliwii za dorobek wniesiony w studia i propagowanie kultur Indian Boliwii. Wraz z Ashley Solomon, profesorem i dyrektorem Wydziału Muzyki Dawnej z Royal College of Music w Londynie, prowadzi chór i orkiestrę Arakaendar.
Posłuchaj ks. prof. Piotra Nawrota
PRZECZYTAJ
więcej na stronach Wydziału Teologicznego Uniwerstytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat działalności naukowej ks. prof. Piotra Nawrota
ZOBACZ
także artykuł w boliwijskiej gazecie "El Deber"
http://www.archpoznan.pl/content/view/2319/107/
The author has edited this post (w 14.02.2014)

Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.