Skip to content

Dziś - warto obejrzeć - "Prezydent"

edytowano March 2015 w Kultura
65 min, Film dokumentalny, Polska 2013
niedziela,
22 grudnia 23:30
|
TVP 1
poniedziałek, 23 grudzień 12:30 | TVP 1
Portret Lecha Kaczyńskiego nakreślony przez ludzi, którzy go znali. Autorzy zaczynają opowieść o zmarłym prezydencie, rekonstruując jego przygotowania do wyjazdu na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Współpracownicy i brat Jarosław przypominają przemówienie, które Kaczyński planował wygłosić nad grobami polskich oficerów pomordowanych na terenie Rosji. Relację ostatnich godzin życia prezydenta przeplatają filmy archiwalne i wypowiedzi, które pokazują drogę, jaką przebył polityk z opozycji demokratycznej do najwyższych urzędów w państwie.
reżyseria:
Joanna Lichocka/Jarosław Rybicki

Żaden człowiek rozumujący tylko według logiki ludzkiej nie czynił cudów. Lecz na sposób Boski działa ten, kto zawierza Bogu.

Komentarz

  • Nie mam telewizorni, ale poszperałem i okazuje się że film jest dostępny w sieci. Ale w sieci ma 55 min. Czyżby dla TVP była poszerzona wersja? Film jest nie tylko wzruszający ale i pouczający. A nawet i pokrzepiający.
    Gdy słuchałem wypowiedzi Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, przypomniał mi się fragment z utworu Shorka:
    "Wartą ochroni żołnierz, harcerz
    Od ciosów, jadów już bezpieczny
    Niemrawo kuliśmy mu pancerz
    W pancerzu legnie ostatecznym"
    The author has edited this post (w 22.12.2013)
  • Film pokazał dwie ważne rzeczy: żaden z polskich polityków nie zasługiwał na zaszczyt bycia prezydentem RP, w tym stopniu co śp. L.Kaczyński. Po pierwsze: życiorys, po drugie -  cechy charakteru, po trzecie- format, klasa.  No i jak powiedziała pani vicedyrektor jego gabinetu - on wiedział, że będą przeciw niemu walczyć na śmierc i życie.

    Żaden człowiek rozumujący tylko według logiki ludzkiej nie czynił cudów. Lecz na sposób Boski działa ten, kto zawierza Bogu.
  • Ach jak to dobrze że nie POkazuja tego filmu w prime-time. A nuż widelec by się kto zapomniał i zamiast warsaw shore by obejrzał lub "M jak mdło" nie zaliczył.
    Obłudnicy i szubrawcy.

    “It is not necessary to understand things in order to argue about them.”

    “I quickly laugh at everything for fear of having to cry.”
  • Film ten (b.dobry) był swego czasu rozprowadzany z "Gazetą Polską" i TVP1 wyemitowała go z logo "GaPolu" w czołówce. Cuda u dziwy: na Święta nawet telewizja zaczyna gadać ludzkim głosem.

    Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.