Podróż do muzycznych źródeł chrześcijaństwa
http://www.polskieradio.pl/8/688/Artykul/1000813%2CPodroz-do-muzycznych-zrodel-chrzescijanstwa
http://we.tl/xYGqKbZS4s
W piątkowy wieczór legendarny Ensemble Organum przedstawi cztery unikatowe msze bożonarodzeniowe, należące do kanonu zapomnianego chorału rzymskiego. Zapraszamy na transmisję z Festiwalu Actus Humanus.Ściągamy i podziwiamy:
Przez wieki nieodkryty, przez pół zeszłego stulecia pomijany. Dziś powraca w całym swym splendorze i czystości. [...] Chorał rzymski, bo o nim mowa, na długie wieki popadł w zapomnienie wraz z przenosinami papieskiego dworu do Awinionu z początkiem XIV wieku. [...] Renesans karoliński paradoksalnie przyczynił się do zguby rzymskiego chorału. Wrzucony w tygiel reform sam został nim poddany, wskutek nowych warunków kulturowych i politycznych oraz zderzenia z panującym od V wieku w państwie frankońskim chorałem galijskim, uległ ewolucji, której konsekwencją było wytworzenie się nowego języka muzycznego znanego jako chorał gregoriański. [...]
http://we.tl/xYGqKbZS4s
0
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarz
Peresa znam - czy lubię? Ciężko powiedzieć, na pewno jego prace badawcze i wykonania sporo wniosły do muzyki. Problem w tym, że wobec braku dokładnego zapisu nutowego muzyka średniowiecza wykonywana dzisiaj zawsze pozostaje pewną spekulacją. A Peres różni się - i to znacznie - od praktycznie wszystkiego, co słyszało się do tej pory z tego repertuaru, czyli odstaje od żywej tradycji chorału, jaka istnieje przecież po dziś dzień, zwłaszcza w opactwach benedyktyńskich.
“It is not necessary to understand things in order to argue about them.”
“I quickly laugh at everything for fear of having to cry.”