Skip to content

Henryk Sienkiewicz to pisarz dla kucharek...

edytowano March 2015 w Kultura
Zanim qleżeństwo zacznei mię bić w słusznem odruchu wychowawczo-profilaktycznem oświadczam, ze tak nie uważam, a autora tego zdania też bym chętnie natłukł.
Pytanie tylko kto jest autorem tego jakże dowcipasowego bombmotu? Do tych pór wydawało misie że to Ważyk z rabinistyczną miłościom a prezyzjom wskazał najgorszzego wroga Polski Ludowej na jakimś zjaździe literatów, ale muszę to komuś odowodnić a ciocia wikipedia robi mi zajaczka..
Czy moszna o pomoc prosić?
I za wsparcie - modlitewne - nisko kłaniam sie.

Komentarz

  • A dlaczego to niby kucharki maja nie czytac Sienkiewicza?

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • Jak najbardziej mogą, resztą to ,że Sienkiewicza czytali ludzie prości: robotnicy, chłopi, drobni rzemieślinicy i żę każdy mógł się z dziejami bohaterów Trylogii zapoznać stanowiło później skuteczną zaporę przed propagandą bolszewicką w latach 20 - w moim odczuciu. Chodziło w tym o to, że Sienkiewicz nie jest pisarzem dobrym a miernym piszącym... dobrze, po co ja to zresztą Tobie losie tłumaczę.Wiesz lepiej ode mnie.
    Poszujuję autora i źródła które mogłbym zacycować. Zacząłem jakiś czas temu pisać do gazety.
  • Gombrowicz pisal o Sienkiewiczu: Czlowiek mowi "ale kicz" i nie moze sie oderwac.

    Ci Polacy, co po raz kolejny uwierzyli don Aldowi, maja pamięć złotych rybek i nie potrzebują własnego państwa. Trzy dni po tym, jak je stracą, zapomną, że je kiedyś mieli.
  • To jednak qmplement co w ustach tego pedryla rzadkością było.
  • Pisał też, że Sienkiewicz jest pierwszorzędnym pisarzem drugorzędnym.
    Nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do tego co mówi Gombrowicz, wzorzec wykorzenienia, ale i tak był lepszy od dzisiejszych wykorzenieńców.
  • Mimo wszystko szukam tych kucharek.... Kto to napisał, powiedział. A w ogóle słyszła to któryś w was?
  • misiek.z.sokolowki
    Chodziło w tym o to, że Sienkiewicz nie jest pisarzem dobrym a miernym piszącym... dobrze, po co ja to zresztą Tobie losie tłumaczę.Wiesz lepiej ode mnie.
    Pyszne!
    Mamy więc dwie kategorie pisarzy.  Mamy pisarzy miernych piszących genialnie. I mamy pisarzy wybitnych piszących beznadziejnie.
    :D
    Tych pierwszych czytają kucharki i profesorowie oraz reszta ludzkości, a tych drugich czytają krytycy literaccy. Przeważnie lewaccy.
    The author has edited this post (w 14.11.2013)

    Żaden człowiek rozumujący tylko według logiki ludzkiej nie czynił cudów. Lecz na sposób Boski działa ten, kto zawierza Bogu.
  • Nie spotkałam się z taką opinią, a chyba bym zapamiętała.
    The author has edited this post (w 14.11.2013)
  • A ja się spotkałem tylko (poza wypowiedzią pewnego doktora socjologii) nie pamiętam, gdzie o tym czytałem..
    Cóż skleroza nie boli.
    Tak Maniu, ten podział jest świetny pisaze mierni piszący książki i pisarze wybitni piszący gnioty. Poprawiłaś mi humor.
    The author has edited this post (w 15.11.2013)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.