Skip to content

poety i laureaty

edytowano March 2015 w Kultura
Jadąc samochodem, słuchałem rmf classic i właśnie była audycja ze znaną pisarką. Po głosie nie poznałem, po tytułach książek nie poznałem, ale trzykroć brew mi drgnęła niebezpiecznie, kiedy "pisarka" popełniła w trakcie wywiadu poważne błędy gramatyczne i językowy. Przyznam, że pierwotnie błąd uznałem za manierę, ale słoma z butów wyjdzie zawsze, nawet z tych z "Salamandra".
Opowiadając o swojej "pracy" chichotała tępo, dopowiadając do zagadnień podsuwanych przez prowadzącą, jakąś z nosa wyjętą ideologię np. że matka, która chce zabić tylko siebie, a oszczędzić dzieci, wcale ich nie kocha, jak dowiedli socjologowie. Okazało się, że wydawcy proszą ją o teksty, a ona sobie przebiera i terminy wydłuża. I oddaje dopiero kiedy uważa je za zamknięte. O kurd
e - powiedziałem na głos - gdybym ja miał czas tylko pisać...
Zaskoczyła mnie też tym, że zwyczaj "dopieszczania" prac zaczerpnęła z wierszy, które też sprawdza i długo dopracowuje. (wiem, już mi Pysia mówiła, że ze swoim pisaniem wiersza w parę minut, bez korekty, jestem ewenementem, ale żeby dopracowywać wiersze?) No i poszukałem sobie tych wierszy w sieci. Pani nazywa się Justyna Bargielska. Laureatka Nike i Nagrody Szymborskiej. Na obie zasłużyła. Podobnie jak na karę za oszustwo posługiwania się tytułem poety, a jej promotorzy i członkowie komisji przyznającej nagrody za promowanie miernot, mających kłopoty z posługiwaniem się poprawnie językiem polskim.

Komentarz

  • Dlaczego mnie nie dziwią nagrody, jakimi obsypany został w Gdyni film Szumowskiej "W imię..." o księdzu homoseksualiście? Nawet nie sprawdzę, czy słusznie, gdyż albowiem na pewno tego arcydzieła nie obejrzę.
  • "Ha!art" i dziękuję, wszystkio wiem co chciałem.
    Kiedyś przeczytałem to
    (nie pytać dlaczego! nie pytać!)
    :
    http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/202-marta-dzido-malz.html
    Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
    (swojo szoso autorka zastosowała niezwykle wyszukany chwyt marketingowy znany m.in. z gry komputerowej pt. "Pokémon!")
    The author has edited this post (w 25.09.2013)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.