Skip to content

Jaki czytnik e-booka

wybrac?! Pomuszcie ludzie kochane, bo od porad życzliwych sprzedawców zgłupiałam doszczętnie. Musi to być czytnik przyjazny dla oka, jak najbardziej przypominający papier i jak najmniej migający (jezdem migrenowiec). Tablet wykluczony. Powiedzmy, że na razie cena nie jest czynnikiem najważniejszym, natomiast nie są mi potrzebne żadne wodotryski...
Po prostu coś, co najlepiej jak umi zastąpi papierową książkę, a nawet ich zbiór.
Z góry dziękuję
:)

Komentarz

  • One nie migają, nawet ekran lcd nie miga (w sensie technicznym miga ale zanim zdązy zgasnąć na nowo się zapala więc de facto świeci się cały czas, nie tak jak świetlówka która miga ale tak szybko że oko nie widzi - oko nie widzi ale mózg widzi i niektórych to męczy). Ekran w najgorszym razie taki jak w tablecie czy laptopie, czyli lcd ale wydaje mi się że takich już nie ma na rynku i wszystkie teraz mają ten e-papier który naprawdę wygląda jak druk. W lcd najbardziej męczy to że jest podświetlony, patrząc się w ekran komputera gapimy się po prostu w żarówkę o mocy 30-40 watów, e-papier tak nie działa więc tu jest duży plus.
    Co do korzystania z czytnika przy świetle dziennym - na testach często pojawia się taki element jak czytelny jest ekran przy mocnym świetle dziennym. Nie mam pojęcia po co to się robi przecież książki papierowej przy mocnym słońcu też nie da rady czytać, oczy bolą, więc tym bym się nie przejmował - może się okazać że sprzedawca będzie nawijał makaron na uszy jaki to cudowny bajer. No nie wiem, nie mam zdania bo nie używałem czytników ale książki na słońcu nie umiem czytać więc tego też bym nie używał.
    Z tego co się zorientowałem czytając o czytnikach książek to różnią się pewnymi szczegółami - jedne mają gniazdko słuchawek i można posłuchać muzyki, inne dają możliwość przeglądania internetu (bardzo źle bo to nie komputer, raczej nieprzydatne zupełnie) zaś co do obsługi samych książek no to właśnie jedne mają lepiej napisane oprogramowanie i dają większe możliwości a inne nie. Np. pdf może być zrobiony z pliku .doc a może być też zrobiony z obrazków (skanów), nie wiem jak teraz ale ze 2 lata temu jeszcze to były czytniki które nie otwierały takich pdfów zrobionych z obrazków. Myślę że to już przeszłość ale warto sprawdzić.
    Do czytania książek kupowanych oraz dobrze zeskanowanych nawet najbardziej podstawowe czytniki są w zupełności wystarczające, schody zaczynają się gdy mamy kiepsko zeskanowaną książkę i na czytniku jest nieczytelna i trzeba pomanipulować - obciąć marginesy, powiększyć albo coś, to wtedy nie każdy będzie potrafił zrobić to dobrze.
    Na co bym zwracał uwagę gdybym kupował - wziąłbym parę plików ze sobą i poprosił o wgranie i zademonstrowanie jak to wygląda w praktyce, żeby się nie okazało że ekran za malutki (ja tam się boję dużego bo zaraz gdzieś połamię). Druga rzecz która mi przychodzi do głowy to bateria - wolałbym urządzenie z wymienną baterią ale podejrzewam że takich nie ma, to by było zbyt piękne gdybym mógł sobie ją sam wymienić i dalej używać starego czytnika. Jest pewnie przylutowana i niedostępna w handlu żeby wymiana się nie opłacała. Więc jeśli baterii wymiennych nie ma to przynajmniej żeby była w miarę mocna, bo jeśli będzie codziennie podładowywana to może się wyeksploatować po 12 miesiącach.
    W ogóle dobrze jest baterii nie podładowywać lecz dociągać do ich rozładowania na amen i wtedy dopiero naładować do pełna. Nie zawsze tak się da, wiadomo, ale przynajmniej raz na kilka ładowań należy tak zrobić, to bardzo wydłuży czas życia baterii.
    Marka producenta chyba już dziś nie robi specjalnej różnicy, w e-czytnikach prowadził na początku wiele lat temu Sony bodajże -ale czy nadal tak jest i czy cena rekompensuje jakość - nie wiem, większosć produktów na rynku to te same podzespoły tylko w innych obudowach a czasem nawet i obudowa taka sama, tylko logo inne. Bardziej bym się sugerował długością gwarancji raczej niż marką, dłuższa gwarancja znaczy producent lepiej ufa swemu produktowi, reszta to chyba loteria. Ludzie bardzo sobie chwalą Kindle od Amazona aczkolwiek uważam że to z powodu pijaru, to nie jest czytnik w jakiś szczególny sposób lepszy od innych, za to np. naprawy gwaracyjne robili bardzo przyjemnie - wymieniali za darmo nawet pęknięte ekrany czyli uszkodzenia z winy użytkownika. Gosia Alf ma taki.
  • Przemku - wdzięczność moja nie ma granic
    :D
    Bardzo Ci dziękuję.
    Ostatni sprzedawca właśnie odradzał mi Kindla, a to z powodu niedostosowania do polskich książek. Pedział mi, że mianowicie będę musiała zanabywać książki w Amazonie, co mnie mocno zniesmaczyło. Od siebie proponował Prestigio, co zresztą chyba nie jest złą opcją. Jeszcze mam czas, bo przeczekam szaleństwa zakupowe związane z okresem świątecznym, więc trochę się porozglądam.
  • Żona od paru lat  ma Onyxa i bardzo sobie chwali - ekran naprawde wyglada jak papier, bateria długo trzyma a jak jest Wi-fi to i internet można przeglądać (z pewnymi kłopotami). No i jedna ważna zaleta - preinstalowana IVONA (za dopłata wersja angielska) - można sobie puszczać czytanie w samochodzie, trzeba sie tylko przyzywyczaić do robotycznej intonacji...
  • mmaria
    Ostatni sprzedawca właśnie odradzał mi Kindla, a to z powodu niedostosowania do polskich książek. Pedział mi, że mianowicie będę musiała zanabywać książki w Amazonie, co mnie mocno zniesmaczyło. Od siebie proponował Prestigio, co zresztą chyba nie jest złą opcją.
    Sprzedawca plótł bzdury. (A moze dostaje prowizje od prestigio? hmmmm)
    Bzdury to lagodnie powiedziane. Klamał. A tego słuchac spokojnie nie mogę.
    Fakt, że kindle korzysta z formatu dedykowanego .mobi, ale polskie ksiązki, polskie księgarnie ksiązki elektronicznej sa jak najbardziej
    dostosowane
    . Kazda oferuje formaty mobi. Kindle jest w Polsce zbyt popularny, by mogly go zignorować. Zajrzyj np. na woblink.pl
    (Poza tym konwersja do formatu mobi jest bajecznie prosta, za pomoca programu calibre.)
    Mam ten czytnik od ponad 3 lat - dobry sprzet. I przede wszystkim niesamowity serwis gwarancyjny amazona. Niedawno tez kupowałam w Niemczech (korzystając z obnizki na 49euro czyli na ok 200 PLN - chyba najtaniej na rynku) kindle'a classic. Kindle classic to jest wlasnie sprzęt bez wodotryskow - do czytania. Nie ma odtwarzacza plików mp3, nie ma 3G, tak jak mój K Keyboard, ale ma to co niezbędne - ekran w technologii e-ink oraz wi-fi - do czytania i przesyłania ksiązek za pomoca wi-fi. Nic wiecej nie trzeba, bo w niejednej polskiej księgarni kupujac ksiązkę, możesz od razu wysłac ją na swoj czytnik, bez posrednictwa kabla. Model nad którym bym sie jeszcze ewentualnie zastanawiała to kindle paperwithe - z podswietleniem ekranu.
    Odradzam prestigo. Gorszy ekran od kindlowego - cena (przy kindlu za 49 euro) chyba nawet wyższa. Gdzies czytałam o braku płynnosci pracy.
    Sa inne czytniki podobno porównywalne - kobo, onyx, nook,
    pocketbook,
    ktore czytają format epub. Pobuszuj np. po stronie swiatczytnikow.pl , znajdziesz duzo informacji. Jedyna wada kindla to brak otwarcia na format epub. Ale jak mówiłam, to nie jest problem. Najmniejszy.
    http://swiatczytnikow.pl/test-czytnikow-e-bookow-w-magazynie-pc-world/
    http://www.eczytniki24.pl/2013/10/kindle-5-za-206-z-paperwhite-ii-za-541.html
    The author has edited this post (w 22.12.2013)
  • Wiedziałam, że mogę na Was liczyć.
    :D
    Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję.
    Uhr, jeżeli moja prośba zmobilizowała Cię (wreszcie!!!) do aktywności na forum, to cieszę się dodatkowo
    :D
    :D
    :D
  • uhr
    Model nad którym bym sie jeszcze ewentualnie zastanawiała to kindle paperwithe - z podswietleniem ekranu.
    A co to daje to podświetlenie?
    Niech mmaria napisze co kupiła jak już kupi, może i ja sobie kupię. A pomysł żeby kupować po świętach bardzo dobry, teraz ceny najwyższe.
  • Pewnie jeszcze zanim kupię, napiszę co wybrałam.
  • uhr
    czasami sie przydaje
    Dziękuję za linka. W moim odczuciu jednak się nie przydaje i jest tam to nawet wyrażone że to czysto teoretyczna przydatność. Czytanie w trudnych warunkach oświetleniowych po prostu się nie udaje bo przeniesienie wzroku z ciemnicy w janość lub odwrotnie to duży szok i długo oko się przyzwyczaja. Zaś co do uzyskanego białego koloru strony to też mi to niespecjalnie odpowiada, wolę szarość taniego papieru lub stary pożółkły. Te kredowe białe po prostu mnie rażą. A no i w tekście brakuje wzmiany dot. higieny czytania - żadnych lampek i światła punktowego, wyłącznie górne rozproszone. Wiem że to kwestia indywidualna ale ogólne zalecenia dot. prawidłowego oświetlenia są tylko jedne i trzeba o tym pamiętać, tak jak z pisaniem - najpierw uczysz się kaligrafować a dopiero potem styl się wyrabia, nigdy odwrotnie.
  • Informuję, że teraz w Merlinie jest promocja na Kindla
    http://merlin.pl/Czytnik-ksiazek-elektronicznych-Kindle-5-WiFi-bez-reklam/browse/product/208,1210627.html;jsessionid=D8FBEB6CBCA496AE1904E691B9CA9E3B.LB10
    Sama z niej nie skorzystam, bo już się umówiłam na zakup za oceanem. W każdym razie stanęło na Kindlu. Ma być dokładnie ten
    http://www.amazon.com/Kindle-Paperwhite-Ereader/dp/B00AWH595M/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1393273108&sr=8-1&keywords=kindle+paperwhite
    Uhr, jeszcze raz - SERDECZNIE DZIĘKUJĘ
    :D
    :D
    :D
    The author has edited this post (w 24.02.2014)
  • Jak już przyleci zza oceanu, to podziel sie, proszę, wrażeniami.
  • Oczywiście. Ale to dopiero pod koniec kwietnia.
  • MAM GO WRESZCIE
    :D
    Zdążyłam już przeczytać dwie książki, więc opisuję wrażenia poparte pewnym ho, ho, ho ... doświadczeniem. Jest to znakomity sprzęt, poręczny, przyjazny. Żadnych migren.
    Normalną beletrystykę czyta mi się bez żadnych problemów, musiałam się tylko nauczyć "przewijać" kartki na następną stronnę po doczytaniu ostatniej linijki (papier zaczynam odwracać jeszcze czytając). A tu pukałam za wcześnie - problemu nie będą mieli "szybkoczytacze" ogarniający całą stronę.
    Natomiast z szukaniem czegoś  konkretnego w Piśmie Św. już jest trudniej. Nie dlatego, że Kindle nie daje takiej możliwości, tylko ja jeszcze tej sztuki nie opanowałam. Jednakowoż nie od razu Kraków ... Fantastyczną sprawą jest korzystanie z przypisów, które wyświetlają się od razu po puknięciu w numerek. Przy okazji ciekawostka - Biblia była jedyną pozycją (z 17), którą musiałam ściągać po kablu, bo Amazon odmawiał przesyłki wirtualnej. Ciekawe123, dlaczego.
    Bardzo jestem zadowolona z zakupu, zwłaszcza, że Kindle ma jeszcze jedną cudną zaletę - miękko zsuwa się na kołdrę, gdy nad nim zasypiam, więc nie budzi mnie łomot spadającej książki
    :D
  • mmaria
    MAM GO WRESZCIE
    :D
    miękko zsuwa się na kołdrę, gdy nad nim zasypiam, więc nie budzi mnie łomot spadającej książki
    :D
    Gratuluję!
    Oj oj uwazaj żeby go nie przygnieść, bo wtedy, być moze, pęknięty ekran, reklamacja i wymiana.
    ;)
  • Ok! Będę uważać!
    Dziękuję jeszcze raz za wszystkie cenne rady!
    :D
    The author has edited this post (w 22.07.2014)
  • A tak przy okazji, to może wskażecie jakieś zacne księgarnie z e-bookami? Na własną rękę wynalazłam
    http://virtualo.pl/
    z ciekawymi promocjami i niezłymi cenami, sakramencko drogi (wrzucam dla porównania)
    http://www.publio.onet.pl/index.html
    no i oczywiście normalne księgarnie. Jednak te ostatnie mają małe zasoby, więc i ceny mało konkurencyjne.
  • Na woblink.pl jest korzystnie cenowo - ale z kodem rabatowym.
    Bloger swiataczynikow stworzyl strone z wyszukiwarkę po e-ksiegarniach. Jesli szukasz jakiejs konkretnego tytułu.
    http://ebooki.swiatczytnikow.pl/
    Niestety, z tego co widzę nie ma tam uwzgledninych kilku księgarni takich jak xml frondy, która tez troche wydaje e-ksiązek np. 'Resortowe dzieci'
    http://www.xlm.pl/e-booki
    czy multibook
    http://www.multibook.pl/pl/c/EBOOKI-30-taniej-do-konca-lipca/64
    - - -
    hmm, jakis czas temu kupilam w papierze "
    Kościół, Żydzi, Polska
    " Chrostowskiego za 40parę zet, bo e-booka nie było. A teraz, prosze jest, i taniej (chociaz tez nie tanio
    ;)
    . Szkoda ze nie poczekałam, bo zdecydowanie wolę e-booki.
    edit2 jesli chodzi o wspomnianego Chrostowskiego, to widzę, że w formacie pdf jest w gandalfie i to zdecydowanie taniej
    http://www.gandalf.com.pl/e/kosciol-zydzi-polska-a/?utm_source=swiatczytnikow&utm_medium=referral&utm_campaign=swiatczytnikow_ebooki
    Noale pdf na 6 cal. kindlu czytać trudno, trzeba by było przerabiać na mobi - co nie jest niemozliwe...
    The author has edited this post (w 05.08.2014)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.