Skip to content

Pułkownik Spontan ma głos

edytowano September 2015 w Forum ogólne
Proszę wyjaśnić czytelnikom co to była ta jedynka i czym zajmowała się jedenastka w SB?

– Jedynka to Departament 1 czyli wywiad, a jedenastka to wydział w którym pracowałem Wydział dywersji i inspiracji.

Inspiracji do czego???

– Na przykład założenie „konspiracyjnej” drukarni, tworzenie kanałów łączności z zagranicą i ich ochrona przed resztą SB. Piszę Panu to, co wiedziałem ze swojej pozycji. Nie zawsze zgadza się to z powszechnym odczuciem, bo nie wszystko jest czarno-białe. Miałem osobiste kontakty na przykład z jednym z głównych architektów okrągłego stołu o pseudonimie „Owca” i być może niektóre jego formułowane potem opinie były tak trochę z mojej inspiracji. Proszę mi wierzyć, źródła były często niepotrzebne, ponieważ w inny sposób budowano dotarcia. To był zresztą czasem jeden wielki cyrk!

Czy ma Pan na myśli cyrk budowania tzw. „konstruktywnej opozycji”?

– Nigdy nie chodziło , przynajmniej nam, o szeregowych członków ”Solidarności”. Chodziło o górę i to ściśle określoną górę. Konstruktywną, tak to wówczas nazywano w kręgach ”jedenastki”.

Kto tworzył elity tzw. nowej władzy przy okrągłym stole? Czy po 1989roku Pana zdaniem powstała III R.P. czy tylko PRL-BIS?


– To żadna III RP, to PRL, nawet nie bis, ale zgodny z założeniami Berii, które usiłował wprowadzić po śmierci Stalina. Nic w tym dziwnego, bo główni architekci pochodzili ;przecież z chowu Ławrientija Berii. Widzi Pan? Nikt tak o tym nie myśli. Na część pytań dotyczących czasów dzisiejszych nie mogę odpowiedzieć bo tajemnica! Po 4. czerwca 1989 roku nastąpiła po prostu kontynuacja systemu z lekkim makijażem. Te same środowiska, które grały główną rolę w różnych okresach PRL podzieliły się na różne partie i zaczęły rządzić nie dopuszczając do władzy osób, które były im przeciwne.
http://pressmania.pl/?p=18378

Komentarz

  • Banda Czworga, Janusz ma rację!
  • Zalecam ostrożność, bo to się sypie samo. SB raczej nie dokonywała aresztowań jednoosobowo, oficerowie pionów analitycznych nie byli raczej wykorzystywani operacyjnie itp. Cała masa gramatycznych przypadków. Nie to że niemożliwych, jedynie mało prawdopodobnych.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.